Ransom Riggs’in 2011 yılında aynı adlı romanından uyarlanan “Miss Peregrine’s Home for Peculiar Children” 30 Eylül’de sinemaseverlerle buluşuyor. Miss Peregrine’i Eva Green, Barron karakterini de Samuel L. Jackson canlandıracak. Bu konuda heyecanlanmayan biri varsa derhal terk etsin burayı!

Kalanlar, beni takip etsin. Başlıyoruz.

Bettle Juice, Corpse Bride ve Alice in Wonderland’den sonra Tim Burton’ın fantastik zihninin işleyişine tekrar tanık olabileceğiz. Karanlık Gölgeler filminden sonra bir şansı daha hakediyordu. Uyarlama kısmında ise sevdiğimiz filmlerle kendisini gösteren Jane Goldman var. Stardust, X-Men Birinci Sınıf, Geçmiş Günler Gelecek ve Kick-ass filmlerini göz önüne alırsak bu filmde ona güvenebileceğimiz aşikar.

Fragman’ı ilk izlediğimde tek bir düşünce hakim oldu ;

Sonunda !

Uzun zaman sonra bizi gerçek dünyadan tam anlamıyla koparabilecek bir film geliyor. Sonra kitabını araştırmaya koyuldum. Evet kitabı daha önceden duymamıştım. “Cahil !” diyen insanlar duyuyorum. Her neyse kitabın kapağını gördüğümde şok oldum. Bir “mama” “insidious” etkisi yaptı bende. Korku kitabı olmalıydı. Küçük bir kız yerden biraz yüksekte dikilmiş bana bakıyordu! İsim ve fotoğraf uyumu muazzamdı. Ama fragman fazla renkliydi. İkilemde kaldım. Kitabı okumalıydım, filmi de izlemeliydim. Sizden de bu karşılaştırmayı istiyorum. “Melez Prens filmi rezalet ya, kitabı daha iyidi .s” tarzında bir yorumdan bahsetmiyorum. Bu kitapta kesinlikle fazlası var. Her zihnin ayrı yorumlayacağı, her kalbin ayrı çarpacağına eminim. Gerilim öğelerinin yerinde olan bir kitap çünkü. Ama genel tarzda baktığında fantastik-macera olduğu söylenebilir. Şahsen ben fragmanın bazı yerlerinde Jumanji hissiyatına kapıldım. Tamamen farklı filmler ancak çocukların yine korku öğelerine karşı vereceği mücadele benzer olacaktır. Bu tarzda filmleri severiz ve sahip çıkarız.

peregrine3

Filmin ve kitabın ortak olarak gideceği önemli bir unsur da “fotoğraflar”! Korku filmlerinin vazgeçilmezi olan paranormal kareler. Bu filmde önemli yer taşıyor. Fragmanda da görüyoruz. Etkileyici yanları olmadığını söylersem kendimi kandırmış olurum. Olay örgüsüyle fotoğrafların bağlı olduğunu da söylemeliyim. Bu da filmi fantastik türünde çıkarıp, gizem ve sırlarla süslüyor. Kesinlikle sıradan bir fantastik film olmayacak. Ki devam kitapları da var. Bu filmin tutması bizi iki güzel macerayla daha tanıştırabilir. Hollow City ve Library of Souls ise devam kitaplarıdır.

bayan-peregrinein-tuhaf-cocuklari-ransom-riggs-2peregrine_2bayan-peregrinein-tuhaf-cocuklari-orta 9460487

Müziklerinden ve karakterlerinden de umutluyum. Akılda kalıcı “tuhaf” özelliklere sahip çocuklarımızı çok seveceğiz. Onlara kol kanat geren Eva Green’i ise tekrar beyaz perdede görmek için sabırsızlanıyorum. Değinmeyi unuttuğum çok önemli bir konu başrolümüz. Jacob Portman’ı Asa Butterfield canlandıracak ki bu kusursuz bir seçim. Bakışlarıyla , masumluğu ve sakladığı nefretiyle çok iyi bir oyuncu. Merlin dizisinde tanımıştım ve gerçekten başarılıydı. Hugo ile de yaptığı çıkışla gönlümüzü kazandı. Bu filmde de bizi yanıltmayacağından eminim.

Pan’ın Labirent’i esintisi de hissettiğim bu filmde maceraya doyacağız. Sinemada izlememek hata olacaktır. Şimdiden kendinizi ayarlayın. Filmimizin konusu ve fragmanı ile sizi başbaşa bırakıyorum.

miss-peregrines-home-movie-logo-posters

Ransom Riggs‘in anlatımı şöyle:

Gizemli bir ada,

Terk edilmiş bir yetimhane,

Tuhaf fotoğraflar…

16 yaşındaki Jacob, dedesinin başına gelen felaketin ardından hiç bilmediği bir adada keşfe çıkar. Burada Bayan Peregrine’e ait bir çocuk yuvasının darmadağın olmuş kalıntılarıyla karşılaşır. Evin metruk koridorlarını, yatak odalarını araştırırken duyduğu bir sesle dehşete düşer, gördüğü şeyin peşinden koşarken birden zamanın hiç akmadığı, diğer insanların asla göremeyecekleri bir dünyaya ayak basar.

Akıllardan çıkmayacak eski fotoğraflarla bezenmiş bu roman yetişkinlerin, gençlerin ve karanlıkta geçen bir serüvenden haz duyan herkesin hoşuna gidecek.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER