Öncelikle olayı bir özetlemek gerekirse, AT&T dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden birisi ve yine kendisi gibi bir dev olan, dünyanın en büyük eğlence şirketlerinden birisi olarak gösterilen Time Warner’ı 80 milyar dolara (80.000.000.000 $) satın aldı.

time-warner-empire-logos

Time Warner dünyanın en büyük eğlence şirketlerinden birisi derken gerçekten büyük bir şirketten bahsettiğimizi hatırlatmakta fayda var çünkü bu şirketin elindeki markaların hepsini buraya koysam okumaktan sıkılırsınız. Ama belli başlı bir kaçı şöyle;

Warner Bros
DC Comics
HBO
Hulu
CW
Cartoon Network
New Line Cinema
Turner Yayıncılık
CNN

Yani kısaca şöyle söyleyebiliriz kendini geek olarak tanımlayan bizlerin tükettiği işlerin pek çoğunu Time Warner üretiyordu. Peki şimdi ne olacak? Esas soru bu. Hatırlarsanız zamanında Disney Marvel’ı satın almış ve sadece figür satışlarıyla harcadığı parayı çıkartmıştı.  Ama bu satın alım bize daha yüksek bütçeli filmler ve Star Wars çizgi romanları gibi pek çok şey kazandırdı.

dceu-batman-vs-superman-dawn-of-justice

Ortada henüz net bir şey yok nelerin değişeceğiyle ilgili ama internette çok fazla dedikodu dönüyor. Öncelikle CW dizilerinin yavaş yavaş final yapacağı ve DCEU’ya dahil yeni diziler geleceği yönünde oldukça sağlam iddialar mevcut. Ki bence bu satın almanın en güzel yanı bu olur.

hulu-sign

Başka bir iddia Hulu ile ilgili. Öncelikle belirtelim Hulu tamamıyla Time Warner’a ait değil Disney ile ortaklar. AT&T kendi alt yapısı aracılığıyla Hulu’yu daha da büyütüp dünya pazarına açarak Netflix seviyesinde işler üretip dünyaya pazarlamayı planlıyor diyorlar. Eğer bu da olursa kesenin ağzını açarlar ve bize gerçekten büyük yapımlarla gelirlerse mükemmel bir rekabet ortamı doğar ve çok iyi işler izleyebiliriz.

Tabi şunu da belirtelim bu satın almanın etkilerini 2017 sonuna kadar görmeyi pek beklememek gerekiyor zira daha işin mali kısımları ve evrak işleri gibi uzun bir sürece giriliyor. Ne diyelim geek dünyasına hayırlı olsun!

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER