Dünya varolduğundan beri ayrılmaz ikilidir kadın ve erkek. Kadınlarımızın bizim onlara ihtiyaç duyduğumuz kadar bile bize ihtiyaçları yoktur. Kadın, güçtür. Kadın, gelecektir. Kadın, Atatürk’ün baştacı yaptığı, bu toz zerrreciği hayatımızın en güzel detayıdır. Onların günü tek bir güne sıkıştırılamayacak kadar güzel bir olgudur kadınlık. Çevremizde süper kahraman gibi gördüğümüz bir sürü kadın olduğu gibi çizgi romanlarda da aynı şekilde çok güzel yazılan ve çizilen kadın kahramanlara sahibiz. İstedikleri kadar dünya kurtarsınlar, biz erkekleri bu monoton hayatımızdan, bu sıkıcı dünyamızdan kurtardıkları kadar onlara minnet borcumuzu ödeyemeyiz. Ne annemize, ne kız kardeşimize, ne anne gibi olan teyzelere, eşimize, kızımıza hakkımızı asla ödeyemeyiz. Asıl kahramanlar, tıpkı Kurtuluş Savaşında cepheye mermi taşıyan analarımızdır. Bu yüzden her kadın, bir süper kahramandır.

Bizim geleceğimizi kirletenlere inat, kadınlarımızı daha çok seveceğimize ve onların sadece 1 gün ile değil, sonsuza kadar hayatın ta kendisi olduğunu hissettirecek kişiler olduğunu bilerek daima bizden üstün tutmalıyız. Bu yüzden, çizgi romanlarda yer alan ve geçmişlerinde yaşadıkları acılara rağmen sapasağlam süper kahramanlara dönüşen 5 kadın süper kahramanı sırayla sizlere bir liste olarak sunmak istedim.

Haydi başlayalım ladies!

5- Jane Foster / Thor

Capture1

Kadın Thor mu olur?! eleştirileri ile Jane Foster’ın Thor oluş hikayesi başlamıştı. Natalie Portman’ın yansıttığı Jane Foster’a göre çizgi romanlar bunu çok daha güzel anlatmıştır. Çizgi roman sektörünü elinde tutan iki dev Marvel ve DC Comics, olağan kahramanlarını siyahi, asyalı gibi azınlıkta kalmış ve daha önce öküzlük yapıp çok fazla yer vermediği alanlara yönelmişti. Bazı kararlar rezil de olsa bazı kararları oldukça yerindeydi. Şahsen kadın Thor fikri oldukça hoşuma gidenlerden biriydi. Sinemalarda izlediğimiz Thor’un bile Chris Hemsworth’ün kattıklarına rağmen 2 filmi sönük kaldı. Adamın TANRI olması yetmiyormuş gibi dış görünüşü dahi mükemmeldi. Çizgi romanlarda bu olunca bir şekilde geçiştirebiliyorsun ama filmde oldukça sırıtan bir etken olduğunu düşünmüşümdür. Bu yüzden kadın bir Thor, oldukça mantıklı gelmişti. Ancak kimdi bu Thor? Sayılar geldi, geçti ve sonunda Thor’un sevdiceği Jane Foster olduğu ortaya çıkmıştı. Asıl Thor, Ghorr ile dövüştüğü sırada Jane’e meme kanseri teşhisi konuyor. Annesini çocuk yaşta kaybettiği hastalık olan kansere kendisi de yakalanınca Thor, büyü ile çareler arama yoluna gitti. Ancak Jane bunların hiçbirini kabul etmedi. Nick Fury’e karşı yapılan savaşta Thor, Mjolnir’i kullanma gücünü kaybetti. Bu olaylardan sonra Ay’da bir süre kalan Thor ve Asgardlılar, orayı terk etmeye başladıklarında Mjolnir, Jane Foster’ı seçerek onu yeni THOR yaptı. Jane Foster’ın da dediği gibi;

HER ZAMAN BİR THOR OLMALI. 

4- Supergirl / Kara Zor-El

GalleryChar_1900x900_supergirl_52ab8bf5245424.82657520

Superman’in tatlı mı tatlı asabi mi asabi kuzeni Kara kadar acı çeken süper kahraman sayısı oldukça azdır. Yani dünya üzerindekiler mutlaka bir sevdiğini kaybetmiştir ama Superman ve Supergirl’ün baya baya gezegenleri yok olduğunu düşünürsek acı seviyesi oldukça yükseğe çıkıyor. Melissa Benoist’in CW Supergirl rolünü oldukça beğensem de, dizinin gidişatı oldukça monotonlaştığı için izlemeyi bırakmıştım. Ancak Supergirl’ü çizgi romanlar dışında tanımak isteyen olursa elde olan en iyi kaynaklardan biridir Supergirl dizisi. Çizgi romanlar ise 1959 yılından itibaren Supergirl’ü karşımıza çıkarmaya devam etmektedir.

3- Spider-Woman / Jessica Drew

537bc4cb87e68

Jessica’nın zorlu hayatı 1931 yılı ile başlar ve günümüzde bile SHIELD MI HYDRA MI damgasından kurtulamamış karakterlerden biridir. En ufak bir olay yaşandığında SEN ZATEN HYDRA İDİN HOŞT diye ötekileştirilir yavrum. 1931 yılında yaşadığı uranyum zehirlenmesi sonrası babası tarafından test edilmemiş bir örümcek serumu enjekte edilir. Yaşlanma etkileri büyük ölçüde durdu ve geçmişe dair anılarını hatırlamadan yeni bir hayata uyandı. Kont Otto, onu belirsiz hayatından kurtarıp HYDRA’nın yeni suikastçısı haline getirir ve Arachne adıyla SHIELD’a karşı savaşır. Günümüzde ise Nick Fury için çift taraflı ajanlık yapmaya devam etti ve Civil War sonrası o da kayıt altına giren kahramanlardan biri oldu. Skull istilası sırasında önemli bir rol oynadı ve şu an için onaylanmamış Avengers’ın bir üyesi durumunda.

 

2- She-Hulk / Jennifer Walters

she-hulk-rain

Ekranların inatla göstermek istemediği, gösterse en çok izlenen film veya dizi olacağını bildiğim She Hulk, en sevilen kadın süper kahramanların başında gelir. Hem Bruce Banner’ın safkan kuzeni oluşundan, hem kendisine güveni olmayan biri olmasına rağmen kazandığı hukuk bölümü sonrası avukatlık yapması beni her zaman cezbetmiştir. Hulk’a dönüşümü ise mafya babalarından biri olan Nicholas Trask’in ajanları tarafından vurularak başlıyor. Bruce’un kasabasında yaşanan bu olay, Bruce herkesi uzaya fırlattıktan sonra Jennifer’ı bir doktor odasına götürür ve onun öleceğini anladığı an kendi kanını kuzenine aktardı. Trask’in adamları Jennifer’ı vurmak için bir girişim daha yaparlar ancak bu olay onun She-Hulk oluşunu tetikleyerek Jennifer Walters’da artık bir süper kahramana dönüşür.

1- Batgirl / Barbara Gordon

qcwdapoej3b5gwsgoyyg

Diğer kahramanların aksine en dipten yükseğe değil en yüksekten dibi gören ve hala müthiş bir karakter ortaya koyan Barbara Gordon’ı listenin 1. sırasına yapıştırdım. Batman’in Robinleri dışında bir diğer side-kick’i olan Batgirl, Joker tarafından silahıyla Barbara’yı belinden vurarak onu felç etmiş dahi olsa Oracle olarak kahramanlıklarına bilgisayar başında devam etmiştir. Şaka maka bu Batman’in öldürmeme kuralından dolayı acı çekenlerin sayısından yatacak yeri yok yemin ediyorum. Günümüzde ise New-52’nin çalkantılı dönemleri sonrası felci iyileşti ve tekrar Batgirl oldu. Kadınlarımızın asla pes etmemesi gerektiğini ve daima bir çözümün olduğunu bize en iyi anlatan karakterdir Barbara Gordon.

Listem bu şekilde Kara Büyücü okurları!

Tüm kadınlarımızın 8 Mart Kadınlar Günü kutlu ve sonsuz olsun!

 

 

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER