Google yapay zeka dünyasında çığır açmasa da bir kapı açacak bir duyuru yapmıştı. Project Magenta kapsamında yapay zeka robotlara resim yaptırmayı, şiir yazdırmayı ve beste yaptırmayı başarmıştı. Bu işleri aşağıda görebilirsiniz.

google-ai-romance-novels-796x225

Beste adeta yeni aldığı pilli orgu deneyen bir çocuk tarafından yapılmış gibi dursa da bu proje bir kapı açmış oldu. Sony Flow Machines isimli yazılımı tarafından bestelenmiş iki şarkı duyurdu. “Dady’s Car” ve “The Ballad of Mister Shadow” isimli bu parçaların bestesi tamamen Flow Machines’e ait. Şarkı sözleri ve düzenleme ise Fransız besteci Benoît Carré tarafından yapılmış.

Peki bu iş tam olarak nasıl oluyor diyecek olursanız, Flow Machines geniş bir veri bankası üzerinden müzikleri tarıyor ve tarzları öğreniyor. Örneğin; “Dady’s Car” şarkısını Beatles’tan ilham alarak, “The Ballad of Mister Shadow” şarkısını ise Amerikalı söz yazarları Irving Berlin, Duke Ellington, George Gershwin ve Cole Porter‘dan ilham alarak bestelemiş.

Sony bu iki parçayla beraber 2017 yılında tamamı yapay zeka bestelerinden oluşan bir albüm çıkaracaklarının da müjdesini verdi. Ne dersiniz artık müziklerimizi yapay zekaların yaptığı günler yakın mı?

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER