Arrow, süper kahraman televizyon evreninin temel taşı olarak yoluna başladı. Onun başarısı sonucu çizgi romanlarda sevdiğimiz iyiler/kötüler bolca ekranlarda ve kendi dizilerine kavuşup Arrow’u geçen kahramanlar bile oldu. Bu yüzden seyirciler arasında Arrow’a bir hassasiyet var. Korkunç kötü geçen 3 ve 4. sezonların ardından 5. sezon, kökenlerine dönmesi ve kendine hakaret etmeyi bırakması açısından çok güzel ilerliyor. En sert ve en karanlık sezonunu geçiriyor ve bu, Arrow’a çok yakışan bir durum. Ok atan Batman izliyoruz belki ama bu yönteme hiç karşı çıkmadım. Çünkü izlenilebilir kılıyor. Fotoğraf sonrası SPOILER incelemesine başlıyorum.

arrow-season-5-photos-14

Oliver, hem başkan hem kanunsuz olarak geçirdiği 4 yılın sonunda hala neleri başarıp neleri kaybettiğini anlamaya çalışıyor. Çok haklı çünkü o geldiğinden beri şehir beladan uzaklaşmadı. Şehir, o geldiğinde köklerinden zaten çürümüştü o da bunu değiştirmek istiyordu. Bunu değiştirdiğini söyleyebiliriz ama katiller, hırsızlar evrim geçirip maskeli soyguncu, maskeli katillere dönüştüler. Bu yüzden Arrow’un kurtardığı binlerce hayatın yanında şehri deliliğe sürüklediğini inkar edemeyiz. Bu yüzdendir ki Allah sevginiz varsa bir kez daha Thea’nın Quentin’e YİNE Mİ İÇMEYE BAŞLADIN ? sorusunu duymak istemiyorum. Yani Thea’yı bir yere sıkıştırmamız lazım para ödüyoruz buna diyerek zaten sıkıcı olan karakteri iyice nefret ettirdiniz. Geçen hafta Prometheus’un Lance olabileceği imasında bulunuldu ama çok basit bir hareketti ve o olmadığı zaten ortaya çıktı. O yüzden lütfen şu ikiliye maaşını ödeyin ama az ötede oynasınlar, yalvarıyorum.

Senaristler bayadır aşk meşk yaşatmıyoruz diyerek anında Susan-Oliver’ı dayadılar. Susan’ın Laurel’a olan benzerliği mi yoksa Oliver’ın o tarz kadınlardan hoşlanmasından mıdır bilinmez aralarında ki bağ fena değil. Bu seviye de tutacaklarsa güzel ama uzattıkları an The Flash’a dönecek ve bunu istemiyorum. Oha. Eskiden övdüğüm Flash’ı, Arrow’da yerdim. Hayat neleri değiştiriyor diyerek devam edeyim.

arrow-season-5-villain-vigilante

Bölümün asıl güzel yanı ise yeni anti heromuz Vigilante. Karakol’da masaya minnoş vuruşuyla kadını konuşturan Chase, Vigilante olduğu kesin ama açıklamamaları garip oldu. Ses tonu bile neredeyse aynıydı ama gizemli kalmasını tercih ettiler. Tabi maskesini açmaya çalışırken havaya uçan Arrow’un da öyle her maskeye el atmaması gerektiğini anlamıştır. Vigilante’nin bir diğer önemi ise Arrow’un en çok konuşulan KİMİN KAHRAMAN KİMİN KÖTÜ OLDUĞUNA KİM KARAR VERİYOR ? felsefesiydi. Cidden yani her suçluyu öldüren, öldürmese öldürmekten beter eden Arrow değilmiş gibi Vigilante’yi anında düşman ilan etmesi kendi takım arkadaşlarını ve bizi garipsetti. Oysa ki Arrow, bende bunları yaşadım böyle olmamalı falan diyecek sandım ama baya baya adama Slade Wilson kategorisine soktu. Arrow’u durduracak başka bir kanunsuz yoktu ancak bir başkası çıktı diye Arrow’un durdurma yetkisini ona kim veriyor ? Bir izleyici olarak kendimi bunu sorgularken buldum ve bu dizinin uzun süredir yapmadığı bir yöntemdi. O yüzden en başta söylediğim 5. sezonun iyi gidişine bu düşündürme yöntemi de dahil.

Konstantin Kovar ise Oliver’ın şehrine dönmeden önceki son flashbackleri için harika bir seçim olduğunu kanıtladı. Tabi bunda Kovar’ı canlandıran reislerin reisi, Rocky’nin Ivan Drago’su Dolph Lundgren olmasında büyük katkısı var. Rocky demişken elini sardığı sahne Rocky’e gönderme olduğunu düşünüyorum ve aşırı hoşuma gitti ! Böyle minnoş selamlara bayılıyorum.

kovar-bandages-211842

Konuya dönersek, Bratva ile Kovar’ın anlaştıklarını, Oliver’ın maşa olduğunu anlatmaya çalışırken elini bıçaklatsa da günümüzün sorunları ile bağı açısından çok güzel birbirine yedirildi. Oliver ile yaptığı yumruklu dövüşte kendimden geçtim. O kadar dövüş izledik ama Deathstroke vs Arrow’dan sonra en sevdiğim dövüş bu erkek erkeğe yumruklaşma oldu. Sonuç olarak Vigilante ve Kovar, Slade Wilson’dan sonra ki boşluğu sonunda kapattılar diyebilirim.

Diggle’ın abartı BENİM MORALİM BOZUK triplerinden sonra oğlunun doğum gününü Arrow Cave’de kutlamaları güzel bir sondu. Diggle’ın kızı vardı nasıl oğlana dönüştü diye aklı karışan kalmamıştır ancak yine de hatırlatmak lazım. The Flash dizisini izlemeyenler, Flash ölen annesini kurtarmak için geçmişe dönüyor ve geçmişi değiştirdiği için Flashpoint adlı yeni bir evren yaratıyor. Bu sırada eskiden yaşadığı tüm anıları silinmeye ve Flash bile olmayı unutmaya başladığı için tekrar eski evrenine dönüyor ancak bu kadar çok zamanla uğraştığı için döndüğünde bazı şeyler değişmiş oluyor. Bunlardan biri de Diggle’ın kızı Sara yerine oğlu Diggle Jr. olması. Sara hiç doğmamış onun yerine Diggle Jr. yani geleceğin Green Arrow’u Connor Hawke doğmuş oldu. Artemis ise Prometheus ile birlikte çalıştığı ortaya çıktı. Arrow’un kimliğini Chuch’ten öğrendiğine göre Artemis, Arrow için Prometheus’a güven verip onu içerden fethetmeye çalışıyor olabilir.

Bu haftalık yazıyı böyle sonlandırıyorum. Yazarımız Kutlu yoğun olduğundan Arrow incelemesini ben ele aldım. Haftaya Kutlu ile devam edeceğiz.

Görüşmek üzere !

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER