Televizyon dünyası efektlerle, metaforlar ile yenilikler denerken, Arrow yerinde saymaya devam ediyor. Belki de 6. Sezon için yeni planları vardır. Ama son iki bölümde gördüğümüz gibi, karakter odaklı gitmeye karar verdiler. Seçimlerine saygı duyup, bu açıdan eleştirmeye devam edeceğiz.

Bu arada Arrow’un ilk bölüm ismi de “Honor Thy Father” idi.

Geçtiğimiz hafta yoğun bir şekilde, Felicity-Oliver , Lyla-Diggle ilişkilerine daldık. Flashback ile Green Arrow serüveni yapan dizi, bu kez çok daha farklı bir şeyi gözler önüne serdi. Oliver ile Felicity arasında geçen tek gecelik bir ilişki olduğu ve biz dahil herkesten saklandığı. Kesinlikle mantıklı bulmadım. Şarap çok etkilidir bu tarz hatalar için ancak böyle bir olay sonrası bu kadar iyi saklanması veya başka ilişkiler yaşamaları bana inandırıcı gelmedi. Demek istediğim sonradan mı yazılmış n’olmuş bilemedim. Bölüm bana Breaking Bad “Fly” bölümünü anımsattı. Ancak işleyişi ve basit sahneleriyle, Breaking Bad’in sözde en dandik bölümünün bile ne kadar üstün olduğunu kanıtladı. Felicity ve Oliver’ın kapana kısılması, Felicity’nin sakat haline dönmesi, Oliver’ın kan kaybı, ölümle burun buruna gelmeleri, 23 bölüm yapan bir dizi için çok gerekli bir konuydu. Supernatural gibi her bölüm avlanmaları yerine, çaresiz bölümleri hep daha çok sevmişimdir. Ah bir de kurtulma mecburiyetleri olmasaydı… Ölüm, onları hayatta birbirine bağlayan şey oldu. Felicity, Oliver’ın oğlu William ve Helix konusunda yaşananları daha net bir şekilde anladı. Oliver ise yaptıkları ve düşündükleri ile Felicity’yi ne kadar sevdiğini tekrar gösterdi. Romantik bir bölüm yapacaksan, böyle yapacaksın gerçekten. Saygı duydum. Bir de sonuç var tabi. Felicity tekrar yürüdü, Oliver iyileşti ve diğer bölümde bu konudan hiç bahsedilmedi. Bunun yanı sıra Emily Bett Rickards ve Stephen Amell oyunculuğunu ayrıca beğendiğimi söylemeliyim.

df9bdeef9af3568719dc63e4542dfe6b

Lyla, Oliver ve Felicity’nin kurtulmasında önemli rol oynadı. Argus her zaman Team Arrow’a açık oldu. Diggle’ın yaptığı gerçekten haksızlıktı ve bunu farketmesi de Underneath bölümüne nasip oldu. Argus’un yaptıklarının, Team Arrow’un yaptıklarından bir farkı olmadığı işlendi. Bu muhabbeti de beğendim. Diggle ve Oliver’ın sürekli ahlak dersi verdiği bölümleri geride bıraktığımızı görmek mutluluk verici. Oliver da Diggle da hatalarının farkında. Bölüm boyunca kurtulacaklarını bildiğimiz durumu hiç önemsemeden iki çiftin çözülüşünü izledik. Gereksiz aksiyon bölümlerinden çok daha başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

Arrow-520-3-600x414

Adrian Chase’in William’ı buluşuyla, sona yaklaştığımızı hissettik. İşler kızışacak derken, Adrian bambaşka bir plan uyguladı ve yüksek ihtimalle William’ı yedek olarak sakladı. Belediye binasına beton yığını olan bir mezar sokabilen Adrian, Queen kardeşleri babasıyla tekrar yüzleştirmek istedi. Eski davalardan birisi açığa çıktı ve kaybolan Goldman, Robert Queen tarafından öldürüldüğü öğrenildi. “Şehri hayal kırıklığına uğrattım” diyen Robert’ın katil olduğuna bir türlü inanmak istemeyen Oliver, zorlu bir yola girmiş gibi görünse de yine üstesinden geliyor. Bir şeyin de üstesinden gelmese kendimi keseceğim arkadaş. Etrafındaki herkes deliriyor ölüyor kararıyor, Oliver hep bir çaresini buluyor. Umutsuzluk görmek istiyorum! Babasının birini öldürüp sakladığını gözleriyle görmesine rağmen bu olayı atlatıyor, atlatmayı bırak bu olayın ışığında Prometheus’u yakalıyor. Prometheus ile birlikte çok ezik birini daha yakalıyor da lafını etmeye değmez. Gelip geçen villianlardan nefret ediyorum. Evet, gereksiz bir aksiyon sahnesi sonrası, Oliver tüm gerçekleri Adrian’ın suratına vurarak onu yendi. İnandırıcılığı sıfırın altında olan bu sahne, elbette kötü sonuçlar doğuracak. Teslim olmasının, nasıl bir plana dahil olduğu ise merak konusu. Adrian gibi bir villianın böyle bir hareket yapması bir yandan mantıklıydı. Bunu da bir plan ile bağdaştırdıklarında daha iyi oturacaktır.

Thea, temelli dönmüş gibi geldi bana. Sezon finali için tüm gücü toplayacaklardır. Ve sezon finalinin ismi Lian Yu. Meraklandırıcı ve ümitlendirici bir isim. Her neyse anne ve babanın bir insan yetiştirmekte ne kadar önemli bir yer tuttuğunu biliriz. Böyle iyi çocuklar yetiştiren aile üyeleri neden kötü çıkıyor, nasıl kötü çıkıyor. Evet son bölüm “Herkes kendi hayatını yaşar” ya da “Herkesin hayatına kimse karışamaz” ana fikrini verdi. Bu repliğin ışığında Thea, Oliver ve Adrian aydınlandı. Artık üçü de kendi kararlarını verecek. Thea yine yalnız kalmak isteyebilir, Oliver ve Adrian son kez karşılaşabilir.

Rene kardeşimiz, dizinin en iyi karakterlerinden biri olmaya doğru gidiyor. Dinah ve Curtis’in gereksizliğinin arasından sıyrılan Rene, kızıyla ilgili çetrefilli bir yola girmiş bulunmakta. Bu yola yanına Quentin’i alarak çıksa da karşısına geçmek zorunda kaldı. Velayet duruşmasında her şeyi tekrardan konuşmaları gerekiyor. Ve bu Rene’yi duruşmadan uzaklaştırıyor mantıklı olarak. İki tarafın da mantıklı olduğu sahneleri severim. Direkt olarak bir taraf seçince, karaktere “Aptal” yaftası yapıştırmak fazla kolay oluyor. (Bkz. Bilimum Diggle sahneleri) Quentin’in argümanı ise, kızının bu olayı son kez yaşaması gerektiği ve babasıyla yepyeni bir hayata yelken açması oldu. Ne kadar mantıklı olursa olsun, bu argüman Rene’ye yeterli olmuyor. Gelecek bölüm Rene ile Quentin arasındaki gerginliğin son seviyesiyle karşılaşacağız.

Hazır Dinah Drake, Laurel’ın yerini tutamamışken, bir sonraki bölümde Black Siren’ı göreceğiz. Adrian’ı hapisten kaçırması söz konusu. Nereye varacağı meçhul olan bu muhabbet beni sarmadı ve bir an önce bitmesi için dua edeceğim bir noktaya getirdi. Güzel bir sezon izlediğimizi düşünmüyorum ancak sezon finallerini hep sevmişimdir. Umarım etkili olur.

10518593586_65bf246df8_b

Lian Yu… Flashback sahnelerinin göz bebeği tekrar karşımızda. Anatoly ile adaya dönen Oliver, çok güzel bir Deathstroke göndermesiyle planını açıkladı. Bu sahne ilk bölümde de vardı, hatta bölüm fotoğrafıydı. Yaşananları gizli tutmak adına 5 yıl Lian Yu da kalmış süsü verecektir. Bu sırada mezarları ziyaret eder ve geçmişi tekrar anar. Ancak yırtık dondan hala işi bitmemiş bir adam çıkacaktır: Konstantin Kovar. Oliver’ı bayıltır ve esir alır. Bu flashback’in sezon finaliyle birleşecek olması birazcık heyecan katıyor izleyiciye. Hakkında hayırlısı. Gelecek hafta görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER