İyi bölümlerin azınlıkta olduğu bir sezonu daha geride bıraktık. Süper kahraman evreninin dizi sektörünü ele geçirmeye başladığı bu dönemde, tarzını bozmayarak geride kalan Arrow, flashbacksiz bir 6. sezon mu yapacak anlamış değilim. Çünkü bu sezon finalinin ismini ve temasını Lian Yu seçerek, dizinin ilk bölümündeki sahneye bağlayarak flashbackleri sonlandırmış oldu. O halde hem sezona hem de sezon finaline bir bakalım.

(Spoiler muhakkak)

Sezon harika başladı. Gerçek anlamda yönetmenlik, kurgu olsun tatlıydı ve 4.Sezonun rezaletini kapatıyordu. 23 bölümün verdiği bir şey midir bilinmez, sonrasında klişeler, gereksiz bölümler ile bozmaya başladı. Gizemli, sağlam bir villian ile sona kadar geldi. Bu villian’ın “Beni öldür, sen bir katilsin!” psikopatlığı bir yere kadar sağlam ilerledi. Arrow’u öldürmeyi kesinlikle düşünmeyişi, Arrow’un da onu kesinlikle öldürmeme kararı kurguyu gerçeklikten uzaklaştırdı. Fazlasıyla mesaj içeren, zorlama bir konuya getirdi. Gördüğümüz sahnelerden yola çıkalım.

Arrow_Finale

Rezalet bir flashback ile başladık. Kovar’ın elinden basit kaçışı, iyi bildiği ormanı lehine kullanarak Rambo gibi savaşmak yerine 6 kişiyi böcek gibi ezişi, helikopter vs Ak47 (namı diğer keleş) savaşını Ak47’nin kazanması, Kovar’ın rasyonalizmden uzak “Onu ben öldüreceğim” düşüncesi, çok sıkıcı bir hale getirdi bölümü. Ta ki flashback ile günümüz birleşene kadar. O da şöyle gerçekleşti; Slade, Digger, Nyssa, Malcolm ve Arrow birleşip, tek seferlik çılgın bir takım oluşturdular (Tek tek değinmeden önce hikaye usülü gideceğim). Espriler şakalar sonrası Nyssa ve Malcolm ayrılır, bizimkiler de tuzağa düşer. Tuzağı tırt çocuk Evelyn ve herkesin eğitmeni Talia kurmuştur. Digger ihanet eder, Slade ihanet etmiş gibi yapıp karşıya ihanet eder, kolayca döverler, Nyssa ve Malcom gelince Assassin’s Creed sis bombası ile Digger ve Talia kaçar. Evelyn, Team Arrow’un yerine demir kafese tıkılır (Evelyn kesin ölüyor bu şekilde). Ekibin bir kısmı serbest kalır ve görev dağılım şeklinde aramaya devam ederler. Gereksiz ekip kaçış yolu arar, C4leri ve Prometheus’un uçağını bulur. Bu arada Arrow, Nyssa ve Deathstroke tapınağa girer. Dinah -Black Canary- sonic gücünün sonic jammer ile kaybetmiştir ve Arrow bunu önceden biliyordur, Curtis’in yaptığı sonic activated device’ı (uydurdum) Dinah’a vermek için Slade ile plan yapmıştır. Slade daha gerçekçi bir ihanet süsüyle Oliver’ı ekibin yanına sokar ve ihanete tekrar ihanet eder. Ekipten ayrına Nyssa, sister’ı Talia’nın peşindedir. Yakalar ve döver. Sen çok mu güçlüsün şimdi Nyssa Assassin. Talia’dan nasıl daha güçlüsün nasıl? Fedailerini de Slade doğrar ve ihanetin ihanetini burda görürüz. Her şey yolunda giderken Chase ezik elemanlarla çıkar ve Arrow ile yumruk yumruğa dövüş başlar. Chase’i tokatlayan Arrow, flashback ile bağlanır. Evet buraya bağlamak için bu hikayeyi yazdım şimdi daha rahat devam edebiliriz. Kovar’ı da Chase’i de avucunun içine alan Oliver, infaz kararını vermelidir. Senin ölümünden emin olacağım dediği için Kovar’ı öldüren Oliver, artık değişmiştir. Değişim de öyle böyle bir değişim. Neymiş efenim, ben artık insan öldürmüyorum, senin istediğin kişi olmayacağım, herkesi öldürebilirsin ama benim seni öldürmemi sağlayamazsın falan filan. Kovar’ın boynunu kıran Oliver, Chase’i salar ve yine Assassin’s Creed sisiyle kaçar. Güzel aletmiş yahu, bundan bi tane de ben alayım.

arrow-lian-yu-photo-021-1495219357674_1280w

Siz bu adadan çıkın, ben oğlumu alacağım diyerek ekibi ölüme yollayan Oliver, Chase’i harbiden yakalar. Chase, Oliver’ı tekneye alır ve klişe sahne gelir. Bu bölümde öngöremediğiniz hiçbir sahne yok sayın KaraBüyücü okuyucuları. Her adımı tahmin etmiş olmalısınız. İşlerin bu noktaya geleceği o kadar barizdi ki bir iki sahnede gözlerimin dolmasıyla yetinebildim. Evet, Chase’in William’ı teknede tutma barizliğiyle, esir alıp elinde kaçıracağının barizliği kapışırken, kendisini öldüreceği barizliği galip gelir. Felicity tabletle C4’lerin Chase’e bağlandığını farketmiş ve Oliver’a söylemişti ancak yapacak bir şey yok. Altıpatlar magnumu çıkarıp beynini dağıttı Adrian Chase. PROMETHEUS! Ne isim be, herkes hatırlayacak bu psikopatı. Hiçbir amacına ulaşamayan, beceriksiz biri. Savcılığı çok daha iyiydi, gül gibi mesleği bırakmayacaktı bence.

Klişelere bir göz atalım. Arka Sokaklar’ın bayrağı taşıdığı, bütün yerli dizi sezon finalinde bir patlama olur. Önemli karakterler o patlamaya maruz kalır ve diğer sezon geri gelir bir şekilde. Aynısının burada olması içler acısıydı. İşleniş olarak çok çok iyiydi tabii, yiğidi öldürüp hakkını yemeyelim. Lian Yu’nun patlaması muazzamdı. Ama bu muazzamlık, gelecek sezon kimsenin ölmeyişiyle sonlanınca, sönüp gidecek. William’ın annesi, Talia, Digger, Evelyn ölebilir, onlar sorun değil. Chase’in 10 adım önde olduğunu söyleyip durması, son planının adayı uçurmak olması, etkileyici gibi görünse de anlamsız geldi bana. Şöyle ki; -thats the deal- ya oğlunu kurtarırsın ya arkadaşlarını diyerek Oliver’a acı çektirmek istiyor Chase. Zaten elinde olan tüm sevdiklerini öldürmesiyle çektireceği acıyı yeterli bulmuyor, bu seçimi Oliver’ın yapmasını ve içindeki katilin çıkmasını istiyor. Senaristler iyi beslenemiyor sanırım.

arrow-lian-yu-photo-009-1495219357663_1280w

Bölüm, kendi arasında bir sürü konuyu halletmekle uğraşan ikililerle geçiyor. Tırtlardan başlayayım, Quentin-Dinah-Black Siren (bu üçlüymüş), Felicity-Oliver, Felicity-William’ın anası, Nyssa-Malcolm, Oliver- Slade ve bölümün bombası olan Thea-Malcolm. Thea ayak küçük parmağını sehpaya vursa orada bitecek olan Malcolm, yine Thea için Oliver ile birlikte adaya gelmiştir. Başka hiçbir şey umurunda değildir. Her sezon gereksiz atraksiyonlara kalkışsa da tek düşündüğü şey kızıdır. Ve bu bölümde zirveye taşıdı duyguyu. Yaptığı seçimlerden dolayı kızı tarafından affedilmeyen Malcolm, son şansı kullanmıştır. Evet keklik gibi dolaşan ekipten mayına senaryo gereği Thea basar ve babalar babası Malcolm, Thea’nın yerini alıp onlara zaman kazandırmak için kendini feda eder. Gözümden bir damla yaş akmadı diyemem. Malcolm Merlyn’i nedense çok seviyor ve karizmatik bir villian olarak görüyorum. Thea için kendisini feda etmesi ise şaşırtmadı. Benim gözümden akan yaşın hesabını kim verecek peki? Çünkü bir flashbackte Oliver’ın mayından kaçış sekansını izlemiştik. Aynısını Malcolm’un Digger’a yaptığı hakkında düşüncelerim mevcut. Mayından kaçması olağan, hatta bizim ekibi bile kurtaracak kişi olabilir. Gelecek sezon, baba kız ilişkisi izleyebiliriz (Senaryo lazım arkadaşlar, ölüm zor iş).

arrow-lian-yu-photo-005-1495219357658_1280w

Ve sona sakladığım ama bölümün ilk sahnesi olan Slade-Oliver ilişkisi. Slade’in oğlunun izlerini bulan Oliver, Slade’e “İkimiz de oğullarımıza kavuşalım” der. Adada geçirdiği zamanla aklı başına gelmiş olsa da, bu olay Slade’i daha bir etkiler ve gelecek sezona bir dostluk taşınır. Evelyn’e dostlarını iyi seçmelisin diyerek gönderme de yapan Slade’e bakıp gülebilirsiniz. O konuda akıl verecek son insan olmalı. Deathstroke’un kıyafeti Çizgi Roman’a uygun olsa da hoş durduğunu söyleyemeyeceğim. Action Figure gibi gezdi ortalıkta.

Merak uyandırıcı bir sonla sezonu kapatan Arrow, benim gibilere heyecan yaşatamadı. Duygusal anlar yanımıza kar kaldı. Unuttuklarımdan biri de Moira Queen ile Oliver’ın konuşmasıydı. Dramın tavan yaptığı, on numara sahneydi. Daha zekice kurgulansa kusursuz bir final olacaktı ki şu an Imdb’de 9.9 alan bölüm, Arrow’un en sevilen bölümü olacak gibi duruyor. Bunun sebebi karakter bolluğu ve dozunda yapılmış dramıydı sanırım. Unutmadan, tek plan dövüş sahnesi, on numara beş yıldızdı. Bunu her bölüm yapsaydınız, kaç para kaybederdiniz acaba? Cut cut çekmek yerine, dövüşü tek plan çekip, dövüşenleri alanda zekice göstererek, muazzam bir dövüş sahnesi çıkardılar. İşte bu sahne övülür canlarım.

Yorumuzu esirgemeyin. Bu sezon ve gelecek sezon hakkında görüşlerinizi yazın konuşalım. Seneye görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER