“What We Leave Behind”

Bütün süperkahraman hikayelerinde intikam duygusu önemli bir yere sahiptir. Bu bölümde bu duyguyu iliklerimizde hissedeceğiz. Crossover bölümünden sonra asıl senaryosuna dönen Arrow, Oliver Queen’i yaptığı seçimlerle yüzleştirecektir. Prometheus yüzünü göstermese de amacını ortaya çıkarır. SPOILER!

Thea’nın düzenlediği geceye Oliver, partneri Susan Williams ile katılır. Felicity ve sevgilisi Billy ile ilk çift karşılaşmalıdır. Double date esprisi geçse de soğuk rüzgarlar esmektedir. Curtis de eşi Paul ile katılmıştır. Paul’un bu katılımı onda paranoya yaratır. Curtis’in eve geç gelme nedeni hakkında paranoyalara sahip Paul, fevri bir hareketle balodan ayrılmak ister. Çıkışında ise Mr. Terrific’i büyük bir tehdit beklemektedir. Curtis’i bir güzel benzetip omzuna bir shuriken saplar. Profesyonel bir katil için acemice olan bu darbe, sadece mesaj amacı gütmektedir. Dylcloseral maddesini shiruken ile Curtis’e bulaştıran Prometheus, Arrow’u geçmişiyle yüzleştirmek zorunda bırakır.

Arrow -- "What We Leave Behind" -- Image AR509b_0008b.jpg -- Pictured (L-R): Stephen Amell as Oliver Queen/The Green Arrow and Garwin Sanford as Justin Claybourne -- Photo: Jack Rowand/The CW -- © 2016 The CW Network, LLC. All Rights Reserved.

Bu bölümde Bratva flashbacki yerine Hood sahneleri görüyoruz. Diggle ile Oliver’ın 4 sene önceki vukuatlarına tanık oluyoruz. Listeden hiç bilmediğimiz bir isim – Justin Claybourne- ile tanışıyoruz. Kendisi bir ilaç şirketi sahibi 10 dolardan sürdüğü ilacın değer kazanmasını sağlayıp 1000 dolara satmaya başlar. Bunun sonucunda bu ilaca ulaşamayan insan sayısı artar. Ve bu durumla Hood’un dikkatini çekmeyi başarır. Ölüm kararlarına karşı olan Diggle’ı da görüyoruz. Ben çok hatırlamıyorum bu muhabbetleri. Yeni sezon için vurguladıklarını düşünüyorum. Evelyn’in ihanetini, Prometheus’un intikamını daha iyi anlamamızı sağlamak için uzatılan bir muhabbet bu. Hiç hoşlaşmıyorum. Her neyse. Kararını veren Hood, gözdağı vermek için mekanı güzel bir şekilde basar. İlk sezonlarda bu kadar artistik sahneler var mıydı onu da hatırlamıyorum. Aksiyon kalitesi doyurucu seviyede devam ediyor. Gözdağına rağmen devam eden Claybourne’ü, Hood öldürür ve intikam tohumlarını eker.

Claybourne’un bir bebeği vardır. Hood yüzünden babasız büyümek zorunda kalır, Prometheus olmasını engelleyebilecek etkenler de ortadan kalkar. Yıllar süren bu intikam duygusu, ölümle doyuramıyordur Prometheus’u. Arrow’a cehennemi yaşatmaya yeminlidir. Etrafındaki herkesi, tüm sevdiklerini ya öldürecektir ya da Oliver’dan soğutacaktır. Evelyn ile başladığı bu planda başarılı olmuş, Arrow’un operasyonunu Evelyn ile kurtarmıştır. Bu operasyonda Arrow’un tuzağa korkusuz girmesi, kaybedecek hiçbir şeyi olmayan korkusuz bir adamı gösterdi bana. Çok canlar yanmadan bu işi bitirmek isteyen Arrow, Prometheus ile karşılaştığında dövüş tekniğinde benzerlikler görür. Rusya’da eğitim aldığı kadının tekniklerine sahiptir Prometheus. Bu ayrıntı ilerde tekrar karşımıza çıkacaktır.

ar509b_0337b

Felicity’nin kendisinden sürekli on adım önde olduğunu öğrenen Billy, bu durumu polislik prensiplerine yediremez. Tehlikeye ve Felicity’nin uyarılarına rağmen Prometheus’un üzerine gider. Dengi olmayan bu düşmanla karşılaşır ve esir düşer. Esir düşmeden önce Prometheus’un kimliği hakkında büyük ipucunu vermiştir. Felicity’nin durumunu öğrenen Thea yardım için hazırdır. Ancak bu intikam meselesinde başrolü Arrow üstlendiği için Thea’dan yardımı kabul etmez ve bu mesele benim meselem deyip peşine düşer. Yalnız gerçekleştirdiği bu operasyonda geçmişten izlerle karşılaşır. Çok beğendiğim bir sahnedir. Hood iken gerçekleştirdiği ölümleri, Prometheus bir tiyatro sahnesi gibi Arrow’a sunmuştur. Dokunduğun herkesin hayatını kararttığını sana göstereceğim diyen Prometheus, Arrow’u aynalarla tuzağa düşürür. Damarına basarak kendi ölümünü hazırlayacak olana Prometheus, buna hazırlıklıdır. Kıyafetlerini, silahlarını, rehinesine giydirmiştir. İki kovboyun düellosunda silahına ilk davranan kazanır hesabıyla, hedefin kalbine üç ok saplayan Arrow, bir sevdiğinin daha canını yakmıştır. Öldürdüğü kişi Billy’dir ve bunu Felicity’e söylemekle yükümlüdür. Bu çok zorlu bir sınavdır. Felicity bir sevdiğini kaybeder, Curtis ilişkisinden olur, Diggle tuzağa düşer ve daha yanan bir sürü can. Arrow, herkesin kendisinden uzak durmasını emreden ancak kimse sırtını dönmez. Susan Williams dahildir. Acı çekerken kendisini, Susan’ın evinde bulur. İçini ona döker. Yeni bir aşk doğuyordur. Yaptıkları her şeyden pişmanlık duyan Arrow’un sınavı devam etmektedir. Dizilerde bıktığımız klişeye tekrar ev sahipliği yapan Arrow’da, son sahnede Laurel Lance boy gösteriyor.

Arrow -- "What We Leave Behind" -- Image AR509b_0060b.jpg -- Pictured: Stephen Amell as Oliver Queen/The Green Arrow -- Photo: Jack Rowand/The CW -- © 2016 The CW Network, LLC. All Rights Reserved.

Prometheus önce Quentin oldu, Claybourne oldu, oğlu oldu, şimdi sırada kim var bilmiyorum. Herkes Tommy istiyor. Geçmişten bir yüz dilerken Laurel çıktı geldi. Hakkımızda hayırlısı. Beğenmediğim bir bölümdü, her süper kahraman hikayesinde intikam ve çevresine verdiği zarar vardır. Bu bölümde bunun üzerine kuruluydu. Daha sert daha vurucu bölümler görmek dileğiyle. Haftaya görüşürüz sağlıcakla kalın.

1 YORUM

  1. ”Claybourne’un bir bebeği vardır. Hood yüzünden babasız büyümek zorunda kalır.”(Oliver Claybourne’u öldürdüğünde oğlu 26 yaşlarındadır.)

CEVAP VER