BEST TEAM UP EVER!

DC ve CW’nin güzel planlanmış, başarıyla uygulanan crossoverında, sıra geldi üçüncü safhaya. Supergirl’ün son sahnesinde başlayıp, Flash ile zirveyi gördükten sonra, Arrow’un 100. bölümünün şerefine çekilen bölümle baş başayız. Tek bir şehir, tek bir kişi ya da tek bir amaç tehlikede değildir. Yıllar önce dünyadan bilgi almak için dünyaya gelen Dominatorler, Central City’e iniş yaparlar. Ve “Invasion” başlar. Flash – Barry Allen- tek başına ne inişi engelleyebilir ne de dünyayı kurtarabilir. Bunun için kimle hukuku varsa onları çağırır ve Justice League tarzında mecburi bir ekip kurulur. Sevmediğim bir sahne Flash’ın bölümündedir. Vigilante’nin peşinde olan Spartan ve Arrow tam ölecekken Flash tarafından kurtarılır. Allah allah. Bu olaylar olmasa, Flash gelmeyecek ve bizim ikili ölecekti öyle mi canım benim. Her neyse bu ekipte Arrow, Spartan ve Speedy de buna katılır. Evet yanlış duymadık. Ekibe dönmeyi düşünmeyen Thea, konu uzaylı istilası olunca, bu macerada rol alması gerektiğini düşünür ve ekibe katılır. Legends, Team Arrow, Supergirl ve StarLabs birleşir, önce antrenman yaparlar ve sonra President kaçırılır. Bu bilgi üzerine operasyon düzenleyen ekip, tuzağa düşer. Başkanın ölümünü seyretmek zorunda kalmalarının haricinde, bir zehre maruz kalırlar. Bu zehirden habersiz yardıma gelen Arrow ve Flash, karşısında takım arkadaşlarını görür ve ilk savaş kendi aralarında verilir. Zehrin etkisini bitirmek için Flash, Supergirl’ü kızdırır ve onun gücünü kullanarak, zehri salan aleti parçalar. Ekip tam kendine gelmişken, Dominatorler asıl planı uygulamaya geçirir. Thea, Diggle, Ray, Sara ve Flash’ın son çabasına rağmen Green Arrow kaçırılır ve Arrow bölümü başlar. SPOILER!

arrow

100. bölüm şerefine eski karakterleri bir araya getirmeye yönelik güzel bir senaryoyla karşı karşıyayızdır. Oliver duştan çıkar ve bir gün sonra müstakbel eşi olacak Laurel Lance ile romantik bir an yaşar. Evet evlilik arifesindelerdir, tabi uzaylıların mümkün kıldığı ilizyon bir dünyada. Ufak visions (anlık görüntüler) ile asıl hayatlarını hatırlarlar. Arrow olmayan Oliver’ın refleksleri harikadır. Ölümden gram korkmuyordur. Wayne ailesinin ölümü-ıssız bir sokakta silahlı bir hırsız tarafından saldırı- gibi bir durumla karşılaşırlar babasıyla. Babasının önüne geçen Oliver, The Hood tarafından kurtarılır. Bu sefer Hood, Oliver olarak karşımıza çıkmıyor. Oliver içgüdüleriyle, Hood ve Felicity’nin üssünü bulur. Hood yani John Diggle ile karşılaşır. Bizim kasklı asker Spartan’a, yay ve yeşik başlığın yakışacağı hiç aklıma gelmezdi. Burayı nasıl buldun tepkisiyle Oliver’ı dövmesi beni etkiledi diyebilirim. Bu karşılaşma sonrası Diggle da vision görmektedir. Oliver, John’un badigardı olduğu, John da Oliver’ın gerçek bir kahraman olduğunu hatırlar. Ray, Thea ve Sara da aynı vision sahnelerini yaşayınca durumun farkına varırlar. Her izleyici aaa Smoak şirket sahibi mi olmuş ? sorusunu sorarken, bu ilizyondan kurtulmanın kapısının orda olduğunu farkederler. Smoak şirketi Legends of Tomorrow’un 2046 yılında geçen Star City’de de görmüştük. Felicity’i illa holding sahibi yapacaklar ! Thea hariç herkes burdan kurtulmaları gerektiğini farkeder ve toplanır. Ray, Felicity ile nişanlıdır, Sara, Oliver ve Thea ailesine kavuşmuştur, Diggle ise askeri hatalarını telafi ediyordur.

Bölümün en güzel sahnesi olarak düşündüğüm yer Thea ile Oliver’ın konuşmasıdır. “Bizi gerçek dünyada bekleyen tek şey acı çekmek. Burada kalamaz mıyız? Sonunda mutlu olmak için bir şansımız var. Flash ile Supergirl dünyayı korur. Belki de yaptığımız bütün fedakarlıkların ödülüdür.” cümlesiyle Thea, hepimizin ciğerini dağlar. Ancak “Ailemi tekrar kaybedemem” diyerek ekibe tekrar katılır ve bizi yine kalbimizden vurur. Evet Thea’yı çok özlemişim. Ardından ise Oliver’ın Laurel’a vedası vardır. Hayatının sonuna kadar hep kalbinde taşıyacağı aşka tekrar veda edecektir. Laurel’ın gözyaşlarına kalp dayanmaz ve bir sonraki sahnede hayali düşmanlar belirir. Hayali de olsalar bunlar herkesin geçmişteki nefreti ve acısıdır. Malcolm, Damien Darkh, Deathstroke ile güzel bir dövüş sahnesiyle bizi karşı karşıya bırakır. Slow motion sahnesi gerçekten başarılıydı. Hem Laurel’ı öldüren Darkh ile karşılaşan Sara’nın intikamını alabilmesi açısından da hoş oldu. Evet, Smoak binasına girilir ve çıkış kapısı oradadır. Burada bir direnişle karşılaşmazlar. Çünkü Dominatorlerin amacı bilgi toplamak ve zaman kazanmaktır. Sanırım bunu gerçekleştirdiler. Çıkış kapısında Oliver Queen sert bir veda anı yaşar. Annesi, Laurel, Tommy, Babası ve Roy oradadır. Son sözlerini söylerler ve Oliver gözleri dolu bir şekilde, olası mükemmel hayatına son kez bakar, gider.

arrow-5x08-promotional-photos-season-5-episode-8-promotional-photos-four-night-crossover

Evet duygu dolu, geçmişi hatırlatan sahneler burada sona erer. Aksiyon başlar. Bir uzay gemisinde uyanan maskeli beşli -ehe- kaçış yolunu ararlar. Daha önce böyle bir durumla karşılaşmamalarına rağmen, emin adımlarla ilerlerler. Daha önce uzak aracı kullanmamalarına rağmen, ufak bir dokunuşla çalıştırıp, kaçarlar. Burdan sonrası bir diğer hikayeye kalmıştır.

Flash,Cisco ve Supergirl, Star City’e gelir. Hem güç birliği için hem de Cisco’nun gücünü kullanabilmek için. Evet Cisco da bir meta human. Yani özel güçlere sahip insanoğlu. Vibe adını verdiği gücü, insanlara özgü eşyalara dokunarak yer tespit etmek. Uzay gemisinde olduklarını öğrenen ekip telaşa kapılmaz ve onların yerini tespit edebilmek için bir aletin peşine düşerler. Bu aygıtı onlardan önce bir doktor bulur ve ilk aşama onu alt edip, aygıtı ele geçirmektir. Wild dog, Supergirl ve Flash ilginç bir üçlü olup bu operasyonda aktif rol oynarlar. Süper güçlere karşı antipatisi olan Rene Ramirez, Flash ve Supergirl’e karşı tavır alır. Siz, kötülüğü kendinizle birlikte dünyaya getirdiniz, der ve yalnız aramaya başlar. İlk karşılaşan Wild Dog, kadından nasibini alır ancak savaşını sürdürür. Yine klasik bir Flash moment olarak, tam Wild Dog ölecekken Flash onu kurtarır ve bölümün en güzel anlarından birine yol yapar. Kapana kısılmış kadın Supergirl’den seri bir yumruk yer ve daha yere düşmeden süper hızlı Barry Allen’dan darbesini alır ve paket olur. Olay yerine etkisiz elemanlar gelir ve kadından aygıtı alırlar. Artık tek yapmaları gereken aygıt ile bizimkilerin yerini bulmaktır.

Aygıtın bulduğu koordinatlar – değerlidir. Ve bu tek bir şeyi gösterir. Bizimkiler, Dünya’da değiller. Kurtarma planı içinse ihtiyaçları olan ekip, Legends’dir. Bu arada biz – naif Arrow izleyicileri- fantastik kurgularla yeni tanışmış, hatta rezalet bir sezon atlatmış insanlarız. Böyle aksiyonlara alışık değiliz. Konstantin Kovar, Bratva, Prometheus arayan gözler görebiliyorum. Ancak dizileri birleştirerek, film kurgusunda bir senaryo oluşturdular. Arada yapıyorlardı bunu evet ama dört diziyi birleştirmek fazla iddialı ve karmaşık oldu. Her neyse şimdi sıra Legends ekibinin sahip olduğu imkanlarda. İki hikayeyi birleştirelim.

Uzay gemisinden hiç bilmedikleri bir araçla kaçan beşli, Star Wars tarzı bir kovalamacanın içindedirler. Zack Snyder tarzı çekim sahneleri ise dikkatinizi çekmelidir. Zoom in-out yapıldığını görebileceğiz. Uzay boşluğunda ne yapacağını bilmeyen ekip, bir çekim gücüne kapılır ve Legends ekibinin Zaman aracıyla kurtarılır. Evet bu gemi time travel (zamanda seyahat) yapabiliyor. Kurtulan ekibimizin aklında tek bir soru kalmıştır? Dominator’lerin amacı ne? Evet, meta-human olmadıkları için bu beşli kaçırılmış, zihinlerine girilip bilgi alınmıştı. Ray’in Dominatorlerin konuşması sırasında duyduğu “Klic-clac-to Nick-lava shack-too” cümlesi ise ilk ve en önemli ipucudur. Gideon – bir A.I.- cümleyi çevirir. “Silah kullanıma hazır hale gelmek üzere”…

REFERANSLAR : 

  • Sara ile Laurel düğün öncesi konuşurken gösterdikleri Laurel’ın boynunda ki kanarya kolyesi, çizgi romanda Black Canary’nin logosudur.
  • Oliver’ın Laurel’a BENİMLE EVLENİR MİSİN ? dedikten sonra aldığı ZATEN BUNA CEVAP VERDİĞİMİ DÜŞÜNÜYORUM cevabı, gerçek dünya da Oliver ile Felicity arasında aynı şekilde geçmişti.
  • Arrow Cave’de Cisco’nun OLIVER VE ÇALIŞANLARI.. ANİMASYON OLANDAN BAHSETMİYORUM diyaloğu, 80’lerde Disney tarafından çekilen ve turuncu bir kedinin köpekler arasına kendini kabul ettirmesini anlatan müzikal animasyona selam çakılmasıdır.
  • Quenn malikanesini uzaktan tekrar görme şansımız oldu. Aynı malikane Smallville dizisinde Luthor konağı olarak kullanılmış. Hatley Castle Royal Roads Üniversitesi bu tür dizi ve film çekimleri için oldukça fazla kullanıldığından güzel tesadüf olmuş.
  • Elbette ki 3PO, Star Wars referansı çok memnun etti.
  • Van Horn Endüstriyi görmüş olmalısınız. Sahibi Andrew Van Horn, Gunfire adlı süper kahramandır ve bu endüstrinin sahibidir.

Evet beyler bayanlar, bölümü beğendiyseniz ya da manyak mısınız siz diyenler varsa önce Flash’ın 8. bölümünü izlemeli ve yarını beklemeli. Bölümün devamı Legends of Tomorrow’un yarınki bölümünde olacak. Ve orda son bulacak. Farklı bir bölümdü, aksiyon dolu, gözyaşı dolu. Arrow’u seviyoruz ve sevmeye devam edeceğiz. Haftaya dek sağlıcakla kalın.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER