Merhabalar. Arrow 5. sezona çok başarılı bir başlangıç yaptığını geçen hafta söylemiştim. Bu hafta ise geçiş bölümü olarak “The Recruits” bölümünü inceleyeceğiz. Sizin yorumlarınızı da merak ediyorum. Spoiler vermeye başlıyorum o halde.

 

Recruits bölümünde, yeni ekibi kurma yolunda çok da emin adımlarla ilerleyemeyen Green Arrow’u izliyoruz. Wild dog, Evelyn Sharp ve Curtis’in ekibe katılmak için geçmesi gereken sınav, Oliver’ın geçmişine dayanıyor. Bratva olmak için “Ring the bell!” sınavından geçen Oliver, aynı testi yeni ekibe yapıyor fakat başarılı olamıyor. Bu testi yapılırken anime izleyenler bilir, Naruto-Sasuke-Sakura’ya yapılan zil testi aklıma geliverdi. Orada aynı şekilde Kakashi, sınavdan geçmeleri için zile dokunmaları gerektiğini söylemişti ve yine aynı şekilde takımdaşlığın önemi için bu sınavı yapmıştı. Bu zil testi bilimsel bir olay mı bilmem ancak ilk Naruto’da gördüğüm için buraya dipnot düşmek istedim.

Konuya dönersekte Oliver’ın hala bir şeyler öğrendiğini görüyoruz ve bu dizi açısından gayet güzel. İyi bir savaşçı olsa da öğrenmenin ve öğretmenin yaşı yok.

Arrow -- "The Recruits" -- Image AR502a_0051b.jpg -- Pictured (L-R): Echo Kellum as Curtis Holt, Rick Gonzales as Rene Ramirez/Wild Dog, Madison McLaughlin as Evelyn Sharp, Stephen Amell as Green Arrow and Emily Bett Rickards as Felicity Smoak -- Photo: Bettina Strauss/The CW -- © 2016 The CW Network, LLC. All Rights Reserved.

Ragman’ın bölüm sonuna kadar villain olduğunu düşünmüştüm ki dost olduğu ve Oliver gibi babasının izinden giden bir karakter olduğunu öğrendik. Arrow, en son Slade Wilson’dan beri en iyi karakter tanıtımlarını bu sezon yapıyor diyebiliriz.  Benim hoşlanmadığım sahne Church tarafından dayak yemesiydi. Dövüş çekimlerinin geliştiğini görmüştük ancak bu bölüm yine kesik kesik dövüş sahneler izledik. Umarım böyle devam etmez. Dizi çekmek zor iş biliyorum ama DC dizilerinin de kaliteli olmasını umuyoruz. Bu konuda liderliği Arrow’un yapmasını bekliyorum. Gönül isterdi ki Batman’imiz olsun.

ragman-arrow-first-look-3

Diggle ve Thea dizide hala önemli rol oynamaya devam ediyor. Azalacağını düşünüyordum ancak beklediğim gibi olmadı. Quentin favori karakterim olmaya devam ediyor. Ve Felicity hala sevilmiyor. Felicity yine çok fazla olaya karışmaya başladı. Yani bir bırakın bir olay Felicity olmadan gelişsin ama yok. Oliver’ın insanlıkla olan tek bağı Felicity mesajını vermeye çalışıyorsunuz anlıyorum ancak 5 yaşında çocuk mu bu allah aşkına ? Diggle ise askerlerin oyununa gelerek askeri mahkemede yargılanacak. Diggle demişken Flash’ın son bölümünü izleyenler bilir. Flash, annesini kurtarıp FLASHPOINT evrenini yarattığında tüm geçmişi ve yaşadıkları silinmeye başlamıştı. Bu yüzden eski olduğu zaman çizgisine geri dönmüş ancak bazı değişikliklerle karşılaşmıştı. Bunu gelip Felicity’e anlattığı sırada Arrow evreninde değişen en büyük olay, Diggle’ın kızı Sara değil artık oğlu Conner’ın oluşuydu.

Flash izlemeyip Arrow izleyenler bu detayı görünce NOLUYOR YAHU ? moduna bürünmesin yani. Özetle, Barry Allen yine zaman çizgisini bozdu ve Diggle’ın artık kızı değil bir oğlu var. Ki Legends of Tomorrow izleyen var ise orada da alternatif bir evren olan 2046 Star City’de kıyamet kopmuştu. Oliver yaşlı ve tek kolu olan biriydi. O zamanın Green Arrow’u ise Diggle’ın oğlu Conner idi. Dizileri güzel bir şekilde birbirlerine bağlamaları hoş oldu.

arrow-5-sezon-2-fragmani_991590_10-1472104821

Bratva olan Oliver, yeni ekibin güvenini kazanan Oliver, Belediye Başkanı Oliver. Bu sezon iki düşmana sahip olacağını düşünürken, Prometheus bu bölümde Tobias’ı ezip geçiyor. Önümüzdeki günlerde bir yere varmayan Arrow vs Prometheus karşılaşması görebiliriz.

green_arrow_vol_5_18_textless-300x459

Promethpus kimdir, necidir diye merak eden varsa hemen söyleyelim. 1998 yılında Grant Morrison ve Arnie Jorgensen tarafından yaratılmış bir DC karakteri. Green Arrow ile geçmişinde ise Justice League : Cry for Justice mini serisinde karşımıza çıkıyor. Burada Roy Harper’ın bir kolunu kesiyor ve Star City’nin büyük bir alanını neredeyse yok ediyor. Bu çocuk her çizgi romanda ayrı işkence çekiyor ama Roy iyidir. Bu arada Prometheus’un çizgi romanlarda Dr. Alchemy ile de çalıştığını belirtmek lazım. Flash’ın bu sezon ki düşmanı ile yani.

Sona gelirsek, bu sezon da şehri kurtarmaya çalışan bir sezon finali görmeyiz umarım. Kaliteli bir kurguya ihtiyacımız var. Bu bölüm ilk bölüme oranla daha durağandı ama umutluyuz. Sevmediğim sahnelere devam etse de ışığı görebiliyorum.

Önümüzdeki hafta görüşmek dileğiyle.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER