“Kendini iki parçaya bölmek, sadece canavarı güçlendirecektir.”

Az önce Arrow’un en iyi bölümünü mü izledim? Son haftalarda sert bir şekilde eleştirdiğim Arrow, tokat gibi bölümle karşımıza çıktı. Hood her zaman favorim olmuştur. Her şeyi başladığı yer, Vigilante’nin en saf hali… İnsan öldürmemek, güçten uzak durmak gibi prensiplerden sıkılmışken, Prometheus’un bütün villianlardan farklı olarak Oliver’a Hood ile saldırması muazzam bir şey oldu. Çatı katlarında debeleşen kahramanlardan bıktık çünkü. SPOILER içeren yazıma geçmek için sabırsızlanıyorum, buyrun.

İTİRAF ET!
+İstediğim için! Ve öldürmekten hoşlandığım için!

S020B-322-ARW-110-23

Beyaz perde ya da televizyonda kendimizden bir şeyler bulduğumuz karakterlerden etkileniriz. Ve bu bence yapımların en kilit noktasıdır. Bir karakterin savaşmasına hayran kalabilirsin ama öncesinde savaşma sebebine ortak olman gerekir. Joker gibi kötü karakterleri bile sevebilirsin, fikirler kurşun geçirmediğinde. Logan’ı çok güçlü olduğu için değil, çektiği acılardan dolayı severiz. Evet, mutlu sonları mutsuz başlangıçlar sayesinde severiz.

Arrow içinde mutlu bir son kapısı açıldı. Ve bu kapıyı açan şey Oliver’ın kana susayan benliği, içindeki canavardı. Şehire bomba yağdırmayan bir villian gördüğümde seviniyorum. Prometheus da bu bölümde neden bu adı seçtiğini söyleyince “Thats what i’m talkin’ about” dedim. İyi karakterin düşüşünü sevdiğimiz kadar, kötü karakterin de haklı yanlarını sevmişizdir. İşte bu bölüm hissettiğimiz buydu. Ve Team Arrow dağılır.

arrow-season-5-kapiushon-image-4

Samovol’shchnia… Gregor’un ölümü Kovar’ı etkilemez ve Malcolm Merlyn ile bir devrim planlanır. Sovyetlerin düşüşünün Rusya’yı güçlendirmediğini düşünen Kovar, bir darbe planlar ve bu planı yeni Pakhan Anatoly öğrenir. Televizyonda ve duvarlarda yazan Rusça kelimelerden anlaşıldığı üzere Rusya’dayız. Bratva hikayesinin bitimine yakın Hood şekillenir. Nasıl mı? Verdiği her sözü tutamayıp içinde biriken sinirle, arkadaşlarının ölümü izleyerek bir canavar yaratır. Ve bu canavar adam öldürmek, kan akıtmak, işkence yapmak ister. Bu çıkarımı ben zorla yaptım. Bölümün tam anlamıyla bunu aktarabildiğini düşünmüyorum. Sürekli bilmiyorum diyerek vurucu sahneyi sona saklayan Arrow, bizi Adrian ile Oliver arasında oluşabilecek sağlam bir diyalogtan mahrum bıraktı. Ancak flashback kurgusunda zirveye ulaştı. Bu konuda Oliver’ın gelişimi olsun, düşman edinişleri, büyü öğrenimi olsun hep paralel gitmeye çalışan flashbackler 5 senenin meyvesini verebildi. 5 yıl boyunca Oliver sadece kahramana dönüşmedi, aslında bir canavara dönüştü. Ve bu canavar insan derisi yüzerek icraate başladı. Listedekilerin Oliver’ın öldürdüğü ilk kişiler olmadığını Gregor ve Kovar ile gördük. Taliana’nın annesinin ölümünden sonra iyice gözleri dönen Hood, Kovar’ın darbe planını engeller ama doymaz. Önüne geleni öldüren Hood, Kovar’ı ok ile değil çıplak elleriyle öldürmek ister hatta. Nasıl dandik bir sinir gazıysa önce limanda etkisiz olur, sonra da Anatoly’yi es geçer. Hood’un aksiyon sahneleri yine zirvedeydi bu arada. Lafımı balla kesiyorum. Kovar ile dövüşü muazzamdı. Seri hareketler olsun, yorucu geçişlerin olmayışı, kareografiler beni tatmin etti. Ve sonunda Hood, Kovar’a bıçağı taktı. Takmadan önce adalet yanlısı Anatoly’yi de anlamış değilim. Bratva ya da ne bileyim herhangi bir Rus mafyasının polise teslim etme gibi bir geleneği var da ben mi bilmiyorum? Oliver’ı koruma isteği ayrı tabi ama Oliver’dan önce kafasına sıkmasını beklerdim. Anatoly bilge biri olabilir ama Pakhan olarak düşünemiyorum artık. Ki Bratva da aynı şekilde. Ne yapıyorsunuz ki siz? İsimler iddialı, yeminler, defin gelenekleri, kimsiniz siz? Sırf böyle bir yapının dizisi çekilebilirken, 5-6 dakikalık sahnelere sığdırılması haksızlık oluyor. Marco Polo’yu izliyorsun, Kubilay Kağan’ın dünyaya hükmedişini önce gösterdiler bir sezon, sonra altın bir mührün tüm dünyada nasıl etkili olacağını anladık. Şimdi diyorsun ki bu dövme sana her yerde kapı açacaktır. I ıh.

arrow-season-5-kapiushon-image-5

Acaba bölümün güzel olmasının nedeni sadece Oliver olması mıydı? Ne dersiniz? Diggle yok, Felicity yok, daha da iyisi Curtis yok. Etrafta gezinen polisler yok, entrika yok, yalan yok. Dizinin ana karakterinin derinlerine inen bir bölüme ne kadar ihtiyacımız varmış değil mi? Curtis’in terkedilişinden, Diggle’ın iç huzurundan bana ne! Her neyse bölüm budur! Arrow budur. Felsefik açıdan güçlü, karakterizasyon ayrıntıları harika, yönetmenlik ortalamanın üstünde, daha ne ister bi süper kahraman izleyicisi. Varsın New York’u uzaylılardan korumasın.

Kovar’ın ölmemesi hoş olmadı. Vigilante çıkma ihtimali ya da Prometheus ile birleşmesi muhtemel. Bi de bu Adrian’ın çelişkisi kötü değil mi? Sen bunları öldürürken ailesini, karısını, kızını düşünmedin mi? diye ahkam kesen Adrian çok kötü değil mi a dostlar. Hani tanımasak harbiden bölge savcısı adam haklı diyeceksin. Hoş değil ve Evelyn pisliği çıktı yine. Bayadır görünmeyen karakter bizi kandırmayı başaramadı. Öyle boyun kırılmıyor benim bildiğim, hele kameraya göstermediyseniz daha bi kırılmamıştır. Ve kız harbi kötü karakter. Bakışlarından pislik akıyor. Gömeceklerim bu kadar. Onun dışında on numara beş yıldız bir bölümdü. Team Arrow’un dağılmasıyla bölüm bitti ve mutlu son. Haftaya görüşmek dileğiyle, mutlaka görüşelim çünkü Prometheus’un karşısına Bratva yani Anatoly dikilecek. Umarım Bratva gücünü görebiliriz. Sağlıcakla kalın

2 YORUMLAR

  1. arrow ın son 3 sezonun en iyi 2. bölümü birincisi 3×9 daki ras-oliver dövüşüydü

    bide sonda kovar ölmedi gözlerini açmıştı.hemen öldürmezler adamı . 😀

    incelemenizde çok güzel

    • başrolün kötü yanlarının işlenmesini hep sevmişimdir o yüzden benim birim bu bölüm 😀
      Son paragrafı okumadın sanırım, ölmediğini hatta vigilante olabileceğini söylemiştim 🙂 Çok teşekkürler yorumun için

CEVAP VER