Merhabalar. Bölüm incelemesine geçmeden önce sizinle dürüstlük hakkında biraz konuşalım. Sizlere açık olmak istiyorum. Haftada 13 ayrı dizi izliyorum. Arrow’u da sizler için inceliyorum. Ama her bölüm aynı şeyleri incelemekten sıkılıyorum. Legion süper kahraman jenerasyonuna bomba gibi girdi. Diğer diziler de gelişmeye çalışıyor, Gotham hatta Supernatural bile, ancak Arrow’da böyle bir girişim görebilmiş değiliz. 4. Sezon yıkımından sonra tek kare çekimlerle bizi etkilemişti ama artık onla da uğraşmıyorlar. Diziden umudumu kesmemem için sezon finaline kadar bekleyeceğim. Umarım bu işi ciddiye almaya başlarlar. SPOILER uyarısıyla Checkmate bölümüne geçiyorum.

stephen-amell-as-oliver-queen-in-arrows-checkmate-episode_nhkk.1920

Bölüm, League of Assassins havasıyla başlamak istemiş. Talia’nın flashbackten sıyrılıp asıl hikayeye girmesini bekliyordum. Oliver, Bruce Wayne gibi dağın zirvesine tırmanır ve manastırı bulur. Prometheus da Talia’nın öğrencisiymiş. Ben kaçırdım mı o muhabbeti? Yoksa yeni mi öğrendik? Talia’nın diğer öğrencilerine tek atan Oliver, Talia’nın babasının R’as al Ghul olduğunu öğrenir. İnsan tanıştığı insana önce bir sorar neredensin kimlerdensin anan baban ne iş yapar diye. Ama yok. Görgüsüz adam kızdan dövüş öğrenip babasını öldürüyor. Talia durur mu soyadını söyler ve intikamının alınacağını belli eder. Oliver umursamaz ve tuzağa düşer. Bu sahnede değil elbet. İncelememi George R.R. Martin gibi yapıyorum biliyorsunuz. Hikayeleri bütün geçerim. Her neyse Talia’dan Prometheus’un kimliğini öğrenen Oliver bir saniye bile kaybetmeden her şeyi sonlandırmak ister. Hiç plan yapmadan Arrow olarak karşısına çıkar ve adaleti sağlamak ister. Biraz tedbir biraz istihbarat arkadaş ya. Uzun zamandır yakalayamadığın düşmanın belli ki senden bir adım önde. (10 adım deyip duran Prometheus’a inat) Önce herkesi bi check ediceksin. Thea, ekip, Quentin, güncel sevgilin kimse arayacaksın, iyi misiniz, iyiyiz, o zaman saldır. Sonuç olarak Adrian, geçen bölümün sonunda Susan’ı kaçırdığı için Arrow’un elinden kolayca kurtulur. “Ben ölürsem, Susan ölür. Sen uyursan herkes ölür.” der ve gider. Oliver’a bu aptallık yetti mi? Yetmedi. Felicity’ye seni kurtaracağım bu Helix meretinden der ve Helix’in verdiği flash ile Adrian’ın geçmişini bulup, Emniyet Amiri’nin yolunu tutar. Senden 10 adım öndeyim demesine rağmen, bilgileri güvendiği eleman Lt. Pike’a verir ve klasik Amerika’nın pislik bir ara sokağında pıçaklanır. Komaya girer ve bu plan da suya düşer. Susan’ı Adrian’ın evinde arayan Spartalı ve Arrow yine tuzağa düşer. Ben polise kurşun sıkmam diyen prensipli Arrow, flashbang okuyla polisleri yine kandırır ve kaçar. Felicity’yi Helix’ten kurtarmak isteyen ekip, son çare olarak Susan’ın yerini bulmak için Felicity’den yardım ister. Ve Felicity Helix’e yardım etme koşuluyla, Susan’ın yerini bulur. Nasıl mı? Yine Batman: The Dark Fcking Knight filmindeki gibi telefonları izleyerek. (Felicity’ye ayrı değineceğim, telaşlanmayın) Üç kere mallık yaptım, bu kez olmaz diyerek Adrian’ın yani Prometheus’un sevdiceğini getirir kalleş Green Arrow. Süper kahraman raconuna uymayan bir hareketti bu. Baaak senin sevgilin Prometheus diyerek, hem Adrian’ı daha sinirlendirir hem de masum kızın ölümüne yol açar. Ve dandik kavga başlar. Bu dizide flashback aksiyonu neden daha kaliteli anlamış değilim. Arrow ile Prometheus arasında geçen tırt kavgayı izleriz. Face to face. Gizli saklı yok diyerek pususunu kuran Prometheus son kozunu oynar. Talia Al Ghul girişini yapar ve Arrow’un topuğuna sıkar. Artık Oliver ellerindedir, bir de ölü kız vardır. Adrian’ın yeni kozu Oliver’ı elinde tutup, cinayeti Arrow’a yıktıktan sonra Arrow’un Mayor olduğunu açıklamaktır. (Bence)

Adrian Chase’i uzun zaman savcı olarak izledik. Fedakarlıklar, iyilikleri, masum hareketler. Şimdi toplantıda koltuğa yayılmalar, alttan alttan konuşmalar, ses kısık ve derinden konuşmalar… Birden içindeki pislik çıktı adamın Prometheus olduğunu Oliver öğrendi diye. Aslında 2.Sezondan sonra ilk defa doğru düzgün bir villian ile karşı karşıyayız. Josh Segarra kötüyü gayet iyi oynuyor, rolün altından kalıyor. Diğer bölüm çok daha yükseleceğine inanıyorum. Aranan kan bulundu ama inşallah sezon finalinde basit bir şekilde ölmez. Tek temennim bu.

kacey-rohl-as-alena-and-emily-bett-rickards-as-felicity-smoa_ym1m.1920

Felicity diziye çok farklı bir tat katma yolundaydı. Ta ki iç güvenlik uçaklarını hackleyene kadar. Canım benim güzelliğim pc başına geçiyor enter’a basıyor screenshot alıyor tuşlara hızlıca basıyor ve hackliyor. Curtis de aynısını yapıyor bu arada. Susan’ı arıyor, o da aynı şekil. Napıyorsun napıyorsun bize bir göster. Bunu söylememin nedeni Mr. Robot dizisidir. Helix diziye girdiğinde incelememde Mr. Robot tadı alacağımızı söylemiştim. O dizide resmen hack öğretiliyor. Tabi dizi onun üzerine olduğu için kusursuz çalışılıyor. Ama bizde bu dizide arada bir komut ekranı görsek fena olmaz. Helix ile yükselmek istiyorum. Felicity’den de tek temennim bu. Magicians’da oynayan Kacey Rohl’u da dizide daha fazla görmeliyiz. Yükselmeye devam.

Curtis’in T-Sphere’leri bu bölüm yine kendini gösterdi. Gayet kullanışlı aletler bölüme tat katabiliyor. Duvarı yıkacak güçteki bomba bizimkileri sadece geriye itti ve yüzlerinde is izi bıraktı. Aksiyona özen istiyorum SAYIN ARROW EKİBİ! Dövüş sahnelerinin kareografisini kim yapıyorsa, part time çalışmasın lütfen biraz film izleyip sahne çalabilirsin, ben izin veriyorum. Yumruk seslerini Yeşilçam’dan almışlar senin haberin yok.

AR510b_0055b-640x300

Bratva… Sen de olmasan biz ne yapacağız. Flashback sahnelerinde yine aksiyona doyduk. Anatoly’yi görünce bile heyecanlanıyorum, ama Curtis’i görünce heyecanlanmıyorum. Daha çok Anatoly lütfen. Flashback’te Talia’ya güvenme diyen Anatoly 5 yıl sonra haklı çıkıyor bu arada. Gregor meselesi, bende… diyen The Hood (Geçmişte Hood oluyor) Hokey antrenmanı izlemeye gelen Gregor’u hazırlıksız yakalıyor (Duvarda büyük Rusça yazılar var arkadaşlar, orası Rusya). Buzda kayarak adam öldüren Hood bize güzel anlar yaşatıyor. Anatoly de Rize yapımı taramalı tabancalarla saldırıyor. Anatoly’im benim. 2 yoldaş Gregor’un sonunu getiriyor. Bu mesele burda bitmedi elbette. Diğer bölüm flashbackten ümitliyim. Bratva’yı bırakma meselesi yaklaşıyor. 5 yıl önceyle flashbackin birleşmesine az kaldı.

Arrow’u masal gibi inceledim bugün. Mühim olan artık güzel bir villian’a sahibiz. Haftaya Adrian’ın ne istediğini, neyin peşinde olduğunu izleyeceğiz. İşkenceler, aksiyonlar, dramlar… Benim beklediğim bunlar. Oliver ve Arrow, Star City’de düşüşe geçerken, Team Arrow bakalım neler yapacak. Bratva hikayesinde de Konstantin Kovar’ı göreceğiz. Helix’ten kurtulması istenen Felicity, Oliver’ı bulmak için Helix batağına iyice batacak. Umarım diğer bölümde daha ciddi bir istekte bulunurlar. Felicity’nin Oliver için neler yapabileceğini göreceğiz. Evet, Arrow’dan ümidimizi hala kesmiyoruz. Haftaya görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

2 YORUMLAR

  1. – “Lt. Pike’a verir ve klasik Amerika’nın pislik bir ara sokağında pıçaklanır. ” 😀 5 sezondur herkez aynı yerde saldırıya uğruyor nasıl sokaksa artık .

    dövüş sahneleri baya kötü geldi ilk bölümlerde güzeldi hele bölüm başında oliverın talianın öğrencileriyle dövüşünü bildiğin cüneyt arkından almışlar 😀

    İNCELEMEDE ÇOK GÜZEL OLMUŞ

CEVAP VER