Merhabalar. Arrow incelememiz bu hafta Logan İnceleme videomuz yüzünden gecikti, farkındayız. Ama teoriler, artılar ve eksileri konuşmak için hala buradayız. Gecikme için özür dileriz.

Uzun zamandır nerede bu Prometheus diyorduk. Aslında her bölümde varmış. Evet, Fighting fire with Fire bölümünde Prometheus’un kimliğini öğreniyoruz. Aksiyon açısında yine zayıf bir bölüm olsa da karakter bazında aktif bir bölüm izledik. Arada sırada bölümler yöneten Michael Shultz’da yönetmen koltuğunda. SPOILER uyarısı vererek başlama vaktidir.

5.Sezon 6.Bölüm Arrow incelememde Adrian Chase ile tanışmıştık. Prometheus’un kim olduğu hakkında teoriler üretilirken Dedektif Malone ve Adrian Chase teorilerin merkezindeydi. Ve ben de “Prometheus çünkü SCPD’den biri olduğu öğrenildi. Adrian Chase olursa ben uçarım daha da bulamazsınız beni.” şeklinde bir yorum yapmıştım. Ne yazık ki diziyi izlemeye devam etmek zorundayım ancak bu twist o sinir bozucu müzikler kimseyi etkilemedi sayın Arrow yazarları. Malone’un ölümüyle birlikte güya Prometheus, Claybourne çıkmış ve teoriler son bulmuştu. Gelgelelim Prometheus Adrian Chase imiş. Bir Gora efsanesiyle bölüme yorumumu yaptım. “Beyler rica edicem Vigilante de ben çıkmıyım kafam patatese döndü he!”. Green Arrow benimdir diye şehirdeki Arrow düşmanlarını öldüren ama Arrow’a ciddi anlamda zarar vermiş Prometheus, benim Harvey Dent’e benzettiğim, her bölüm Oliver’a yardım eden bölge savcısıymış. Vigilante’nin de Curtis’in aşkı Paul olduğuna dair söylemler var tabii. Daha da bombası var. Onun da Adrian olması. İmkansız görünüyor biliyorum ama sesinin Josh Segerra’ya benzemesi olayları karıştırabilir. Adrian Chase fazla kişilikli olabilir. Şimdilik bilemiyoruz. Hayır yani bu devirde kimseye güvenemeyecek miyiz arkadaş? Bu şekilde olmaz.

Yine ahlaki değerler üzerinden giden bir bölüm izledik. Felicity’nin o flash belleği kullanması çok yanlışmış. Bir Machiavelli değilim tamam da büyü kullandınız her türlü silahı aleti kullandınız bu neden yanlış oluyor? Kötü ellere geçerse tehlikeli diye. Curtis’in Felicity’nin icatları da kötü ellere geçerse tehlikeli olur? Tabanca da öyle değil mi? Elbette Felicity’yi bu gücün etkilerinden korumalılar. Bu bölümde Diggle’ın üstlendiği görev de buydu. Her şeyin doğrusunu bile Diggle Diggle Diggle. Bir diğer ahlaki konuda psikopat Thea’ydı. Kana susayan bir ruha sahip olduğunu biliyoruz ama bu kadar pisleşeceğini de düşünmemiştik. Ona buna şantaj yapmak, işlerinden etmek gibi ahlaksız ama etkili fikirler düşünmekte. Felicity ile Thea çok tehlikeli bir ikili olmuşken, kendisinin farkında olan Thea, çareyi görevinden istifa etmekte bulur.

Bölümün asıl konusunu unutmadım. Oliver Queen’in Mayor’luğu tehlikede. Dedektif Malone’nun ölümünü örtbas ettiği için adli raporu imzalayan dahil, Adrian Chase ve Oliver Queen hakim karşısına çıktı. Ne kadar adil ilerliyor değil mi her şey? Mayor’u ne güzel de adalete çağırabiliyorlar. Bu durum dünyanın hangi yerinde mevcut merak ediyorum. Her neyse, Oliver yine kritik kararı verecek kişidir. Herkesin ayrı planı varken son söz Oliver’dadır ve o Green Arrow’u suçlamayı seçer. Siz de benim düşündüğümü mü düşünüyorsunuz? The Dark Knight. Jim Gordon, Batman’i suçlu ilan ettiği gibi Oliver Queen de Green Arrow’u hedef yapar ve davadan yırtar.

You’ll hunt me… You condemn me….set the dogs on me. Because, that is what needs to happen, because sometimes truth isn’t good enough.” – The Dark Knight

Vigilante, Oliver’ın yozlaşmasından dolayı onu hedef almıştır. İlk icraatı mıydı bu daha önce görmedik de? Bu olaydan sonra mı Vigilante olmaya karar vermiş acaba? Cafcaflı gözlükleriyle ekip için bir iki tehlike yaratır ama aksiyonu az olan bölümde tabiki de etkisiz hale getirilir. Hem Prometheus tarafından hem de ekip tarafından. Bu arada ekip demişken bölümün en önemli kısmı Curtis’in T-Sphere’leriydi. “Balls” diyerekten mizaha konu da olsa Vigilante’yi bulmalarını sağlamıştır. Bir maddeye bağlandıktan sonra aynı maddeleri, kalıntılarını bulabiliyor. Köpeklere t-shirt koklatmaktan iyidir tabi. Hem saldırı da hem de savunma da işe yarayan bu toplar akıllı füze gibi hedef buluyor, patlıyor. Çok amaçlı kullanılıyor, diğer bölümlerde de görebiliriz. Çılgın deha Curtis, kocasından mesaj alır ve tekrar birlikte olacaklar diye çok heyecanlanır. Fazla dramatik bir sahneyle sonuçlanacak bu olaylar eğlencelidir. Ama sonuçta Paul boşanma belgeleriyle gelmiştir ve Mr. Terrific’i masada bozuk para gibi bırakmıştır. Not okay! Bu duyguyu kimse yaşamamalı…

Flashback de bölümle paralel ilerliyor konu olarak. Geçen bölüm Gregor lafı fazla uzatarak ölümünü getireceğini söylemiştim ancak o kadar da kolay değilmiş. Kalabalık adamlarıyla Anatoly ve Oliver yakalanır. Burdan kurtulmak adına Anatoly Pakhan oylaması ister. Bu Oliver’a bir saat kazandırır. Oliver, Gregor’un Kovar’la gizli anlaşmasını ortaya çıkarır. Anatolia diye bir içecek mi vardı? Benim aklıma hep o geliyor yahu. Her neyse Oliver, Anatoly’yi Pakhan yapsa da Gregor geri vites yapmaz ve savaş başlar. Diğer bölümde hem flashback hem de günümüz aksiyonlu olacak gibi, ne dersiniz?

Gelecek bölümde Felicity’nin kullanılmasını izleyeceğiz. Helix artık bedava yardım etmeyecek ve Felicity’ye bir görev verecek. Oliver da Prometheus ile yüzleşmeye yaklaşacak. Prometheus’un Susan’ı esir alarak bittiği bölüm, Check-mate ile devam edecek. Sert bir bölüm bizi bekliyor. Haftaya görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalın.

1 YORUM

  1. flashta 2.sezonda aynısı olmuştu . Jay zoom çıkmıştı . dediğin gibi vigilante de paul çıkacak . cw dizilerine yeni katılan ya gruba katılıyor ya da kötü adam oluyor . şuan tek merak ettiğim cw dizisi legends of tomorrow . ordada re flash var diye 😀

CEVAP VER