Televizyon dünyasıda Person of Interest hariç sezonu 24 bölüm süren dizilerde hep sezon finalini beklemişimdir. Önceden düşünülmüş, hazırlanılmış bir kurgu beni heyecanlandırıyor. Ama bu geçiş bölümleri.. Beni delirtir. Bir yapımı beğenirsem ışıkçısından boomcusuna kadar överim. Ama beğenmezsem de üzerine toprak atarım. Ve öldürmem gereken bir bölümle karşı karşıyayız. Parmaklarımı kütlettim ve başlıyorum. İncelemem SPOILER ve GADDARLIK içeriyor.

Someone else, Something else…

Çok iyi gizlenen Prometheus’u yakalamak adına bir ipucu bulunuyor. Felicity, flash diske sahip olduğundan beri işleri saniyede halleder oldu ve Prometheus’un anneciği bulundu. Oğlunu koruyan anne, evde tek başına bırakıldı. Evet, biri etrafta beklesin, belki Prometheus gelir, belki kadın ulaşmaya çalışır yok. Hatta Detective Malone cinayetinin adli tıp sonucu Prometheus’un annesinin bulunduğu şehirden geliyor. Prometheus’un bu hamlesiyle Green Arrow’un başı derde giriyor. 5 yıl oldu 5 yıl. Hood oldu kötü adamları öldürdü. Öldürdü diye peşine düştünüz tamam anladık. Sonrasında Quentin ile çılgın bir dostluk sürecine girildi. Starling City’i meta-humanlardan, büyücülerden, suikastçilerden, mafyalardan koruyan Green Arrow, hala SCPD’nin tamamen güvenini kazanamamış hatta hedefi haline gelmiş. Hayret edersin. He tabii bu bir sorun mu? Değil. Bölümün üç villianı China White, Cupid, Warner tam yakalanırken müdahale ettiler. Olması gereken buydu daha bölüm yeni başladı elbette hemen yakalanmayacaklardı. Quentin yaralı birini elinden kaçırdı, özel tim ACU, kaçak mahkumları umursamadan Arrow’u çembere aldı, dikkat dağıtıcı bir ok ile Arrow kaçtı. Konu polis olduğunda işi şiddetle çözemeyeceğini anlayan Oliver Queen, Lieutenant Pike’ın karşına Mayor kostümüyle çıktı. Birebir Arrow gibi konuşan Oliver’ı komiser çözemedi hatta yardım etmeye ikna oldu. “Hayatı boyunca bu yük ile yaşayacak.” Vay be diyerek etkilendi Komiser.

Ve çoook sıkıldığım bir konu daha var. Lt. Pike, Arrow’a yardım için mezarlığa operasyon düzenledi. Sürekli yüz yüze gördüğü Oliver Queen’i, yeşil başlık ve boyadan tanıyamadı. Yahu yönetmensiniz. Kapüşonun gölgesini suratına düşürün. Bu şekilde olmaz arkadaş. O sakalı yarım saat önce gördün sen. O ağız o mimikleri görüyorsun sürekli. Arrow da “Hayatım boyunca bu yük ile yaşayacağım.” dediğinde yine şüphelenmedi arkadaş. Sinir krizi geçireceğim. Black Canary’nin yerine geçmeye hazır olmayan Dinah Drake de siyah maskeyi Felicity tarafından aldı. MASKE. Kızlar zaten farla rimelle bir sürü boyayla o maskeyi yapıyor zaten. O bölge nedir bir insanın kişiliğini mi yansıtıyor anlamadım. Eğer o maskeyle Dinah’ı da tanımazsa ben o komiseri vururum. Gerçi senelerdir süren BİR GÖZLÜKLE SUPERMAN-CLARK KENT TANINMIYOR MU YEA geyikleri yanında Arrow gene kapşon takıyor.

Bir düzine suçlunun transferi tamı tamına bir şoför ve bir mal ile yapılırken 3 profesyonel kadın suçlu kolayca kaçıyor. Hızlı ve Öfkeli’deki efsane kaçış aklıma geldi de neyse şimdi dur. Neymiş Tobias Church’un parasıyla sokaklara sahip olacaklarmış. Parayla da ordu tutmuşlar. 10 saniyelik bir ordu olması da manidar tabii. Yönetmenimiz yeni. Sadece bu bölümde koltukta oturuyor. Kendisini gösterecek bir sahne de çekmemiş. Sanki asıl yönetmen sen bu bölümü hallediver zaten pek bir şey yok demiş gibi. Geçen hafta fragmanı görüp heyecanlandığım üç kadın, sürekli yakalanıp, kaçıp en sonda yakalandı. Aksiyon namına bir şey göremedik. Yine geçiş bölümü için ortalama bir senaryo ile karşılaştık.

Susan Williams. Starling City’i kadınlarını elinden geçiren Oliver, muhabire aşık olur. Bu muhabire Bratva dövmesini mecbur gösterir. Bu ipucundan yola çıkarak Oliver-Arrow ilişkisini bulur. Bunu ortaya çıkararak harika bir haber ile terfi alacak olan Susan Williams, sevgilisine ihanet etmeye hazırdır. Bu tehlikeyi engelleyen Thea ve Felicity suçlu çıkar. Neymiş, Susan Williams’ın hayatı bitmişmiş. Günümüz ülkelerinde böyle durumlar gazetecinin arabasına bomba koymayla sonuçlanırken, işinden olması Oliver’ı üzer. Susan’a karşı mahcup hisseder. Özür diler, benim haberim yoktu der. Ama belli ki bu iş Arrow’un aleyhine sonuçlanacak. Susan Williams bu işin peşini bırakmayacak ve yeni ipuçlarıyla bu işi sonuçlandıracak.

Flashback… Diziyi kurtaran kurgu bu sahneler olmasına rağmen, zayıf sahnelerle karşılaştık. Anatoly’ye sözler veren Oliver, saldırıya uğrar ki tamamen normal. Tehlike anında muhabbet ederken Oliver tehlikeyi sezer ve kaçış başlar. Kaçamayacağını anlayınca teslim olmuş gibi yapıp John Wick’e bağlar. Geçtiğimiz bölümde harika bir aksiyon sahnesi izlemiştik hatırlarsanız. Onlardan biri olabilirdi ama olmadı. Anatoly’yi yakalayan Gregor, öldürmek yerine boş muhabbet yapıp Oliver’ın kendisini yakalamasını sağlarken bölüm bitti.

Bu arada bölümün güzelliklerinden biri Mr. Terrific idi. Sonunda çizgi romandaki kostümüne kavuştu. Gerçi sonrasında yerde iki kız tarafından tepikleniyordu. Kızlar tabi narin narin dokunuyordu.

Ne izledim ben? diyerek izlediğim bir bölümü geride bıraktık. Allah rızası için twist dolu, renkli çekimleri olan, geniş açılı bölümler izleyelim artık. Yalvarıyorum. Çünkü Arrow’u çok seviyorum. Legion haricinde izlediğim tek süper kahraman dizisi. Bırakmak istemiyorum. Prometheus’u nasıl kurgulayacaklarını bekliyorum. Sonra sizinle dizinin gidişatını tekrar konuşacağız. Haftaya görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın.

2 YORUMLAR

  1. sıkıcı bölümdü . dediğiniz gibi kapşon olayı göze batmaya başladı ilk sezonlardaki kapşonu yüzünü baya kapatıyordu. Gelecek bölüm prometheus var promo videosuna göre baya iyi bir bölüm geliyor sanki . Son olarak incelemeniz çok iyi olmuş

    • Çok teşekkürler. Ama diğer bölümde prometheus olacağını zannetmiyorum. Yeni bir vigilante Oliver’a saldırıyor. Mayor olarak yolsuzluğa karıştığı için. Diggle da ekiple Oliver’ı korumaya çalışacak.

CEVAP VER