Süper kahramanlar dizi çağının ilk adımı olan Arrow’un özel bir bölümü ile karşı karşıyayız. Prometheus tehlikesi hala gölgede iken politik bir bölüm yapalım demişler. Ama öyle böyle politik değil. Neredeyse ülkemizde bile konusu açılabilecek “Silah Taşıma” yasası üzerine dramatik bir bölüm. Bu mesele çok enteresan bir çıkmaza sahiptir. Yasa dışı yollardan silah edinebilen insanlara karşı silah alabilmemizi sağlarken, yasa dışı silah alan insanların silahlara daha kolay ulaşmasını da sağlayabiliyor. Silah kaydı tutmak güvenlik önlemi olsa da cinnet olaylarını çok daha kötü sonuçlara itecektir. İnsanlar kendisini savunabilecek ancak şiddet olayları artacaktır. Ama eğer insanlar ülkesinde güvende hissetmiyorsa, silah taşıma hakkı olabilir. Ben de bölümdeki Oliver gibi bir türlü karar veremedim. Evet devam edeyim, bölüm Amerikan Anayasasının Second Amendment maddesini konu almaktır.

SPOILER: AÇIK

Arrow, Spectre of the Gun bölümü iyi çocuk Rene Ramirez ve kötü çocuk James Edlund üzerinden gidiyor. Thea hoşgelmiştir, Rene’yi Belediye binasında görünce şok olur, espriler yapar, Quentin’e sarılır ve terör saldırısı olur. Rezillik! Quentin adamı nasıl farketmez, nasıl girdi belediye binasına derken dizi her şeyi açıklar. Ama saldırı konusunda hep planlı olan Arrow Team, nedense şu güvenlik konusunda hiç başarılı değiller. Overwatch biraz da güvenlik önlemi alsa fena mı olur? Derken Rene’nin hikayesi girer. Wild Dog reisin solo hikayesini izledik. Karısı ve çocuğu olduğunu öğrendiğimiz Rene, Glades hayatından kurtulmuş, temiz sayfa açmaya çalışan bir babadır. Severim böyle hikayeleri. Rene silah taşımadan sokağa çıkmaz ve bunun nedeni flashback ile açıklanır. Beni her zaman tavlar. Küçük kızını maça götürürken karısı silah taşımasını istemez ve eve döndüğünde silahsız olduğu için tehlikeyi engellemek de geç kalır. Biz böyle hikayelere “Meşrulaştırma” diyoruz.

Wild_Dog-810x400

Bir diğer hikayemiz ise James Edlund’a ait. Avm’de ailesiyle alışveriş yapan masum bir baba, silahlı saldırıya uğradığında ailesini ve kendisini korumak için hiçbir şey yapamaz. Ailesini kaybeder ama kendisi kurtulur. Bunu da bir işaret olarak görüp, intikam için adalet için yaşar. Adaletimiz ne? Silah taşıma yasasını geçirmek. Zamanında bu yasayı geçirmeyenleri öldürmek, mesajını da açıkça iletmek. Bir sürü insan öldürerek bunu da kanıtlar. Bu bölümü incelemek zor değil. Klasik başlangıçlar, kötü adamın kimliği belirlenir, aslında iyi bir adamdır, hikayesi acıklıdır, ekip onu arar, her zaman bulunması çok zordur ama bulunur ve adam güzel bir konuşmayla sakinleştirilir. Bu klişeden kaçmak için yabancı diziler 12 bölümden 5 sezonu aşmamaya çalışıyor. Neyse, klişemiz işe yaradı ve Oliver bu işi Arrow olarak değil de Belediye Başkanı olarak çözdü. Edlund’u öldürmek bir çözüm değildi. Çünkü o haklıydı. Ve Oliver bir karar vermeliydi.

Arrow-513-4-600x397

İnsani özelliklere dikkat çekmek isteyen bölüm, yeni arkadaşımız Dinah Drake ile devam ediyor. Bahçeli güzel bir evde kalmak isteyen çığırtkanımız, kira protokelleriyle uğraşmak istemez. Son 3 yıldır neredeymiş, ikametgah, sabıka, öğrenci misin? bekara vermiyoruz, burası nezih bir mahalle etekle gezemezsin, erkek getiremezsin tarzı sorunlarla uğraşmak enteresan geliyor. Çünkü normal bir hayatı unutmuştur. Normal insanları yaptığı şeyleri yapmak istemez. Bu psikolojiden uzun metraj film çıkar. Rene’nin ve James’in hikayesi de aynı şekilde. 40 dakikada bunları izlemek bana tırt geliyor ki hikayenin arkasında Amerikan yasasını savunma, silahlanmayı meşrulaştırma var.

Diggle, Dinah’ı adam etmeyle uğraşır. Ama sanki onunla kalmayacak gibi. Ortamdaki elektriklenmeyi hissetmiş olmalısınız. Elbette dost olarak yardımcı oluyor Diggle Diggle ama ikisinin de içi bir hoş oldu gibi. Curtis, Rene’nin silah taşımasına karşıdır. Karşı cepheyi de işleyelim demişler. Felicity ise büyük gücü kullanmaya devam eder. Rene’nin nasıl Wild Dog olduğunu gördük. Flashback sahneleriyle karakter gelişimi çok iyi oldu çok da güzel iyi oldu. Tatlı(!) bir solo hikayeydi. Damien Darkh’tan sonra vigilante olmaya karar verir. Kızını da göremediğine göre artık kaybedeceği bir şey kalmamıştır.

ar513b_0121b-1

Üstünkörü incelememin bir nedeni var. Yönetmenlikte, senaryoda övecek veya gömecek pek bir şey bulamadım. Zayıf bulduğum bir bölümdü. Çizgi romana bir gönderme yok. Oyunculuklar klasik. Donald Trump sonrası Amerika’da konuşulan KİŞİSEL SİLAHLANMA politikalarına yönelik bir bölüm gibi gözükse de senarist Guggenheim, bunu yarım bir ağızla reddederek senaryonun ilk kısmını 8 Kasım’dan önce (yani Trump’ın başkanlığı kazandığı gün) öbür kısmını 8 Kasım’dan sonra yazdığını aktarmış.

Evvet, sizin düşüncelerinizi de merak ediyorum. Bölüm durgun ve politik. Oliver yasayı geçirmesi için meclis üyesiyle anlaşır. Kararını vermiştir. Daha büyük bir Starling City için silah yasasına evet diyor. Sizin bu konuda ne düşündüğünüzü merak ediyor ve yorumlarınızı bekliyorum.

Önümüzdeki hafta, aksiyon dolu bir bölüm geliyor. Liza Warner, Cupid ve China White intikam için geliyor! Prometheus yine yok! Haftaya görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalın. Fragman;

 

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER