Üzülerek söylüyorum ki az önce 5. sezonun en zayıf bölümünü izledim. Şahsi yorumum olması bir tarafa, Second Chances bölümünün o dinamiğini hissedemedim. Second Chances isimli bölümde daha fazla Bratva görmüş olmamız, Bratva isimli bölümün neden zayıf kaldığını açıklıyor. Bunun yanı sıra Bratva geçmişini sevsek de Prometheus fazla geride kalıyor. Sezon finaline saklandığı aşikar ama bu hiç hoş değil. Belki bizimkiler peşine düşmemiş olabilir ama Prometheus’un neden sessiz kaldığını umarım açıklarlar. SPOILER alarmımı cebime koyup, yoluma devam edeyim.

Bölüm Talia ve Oliver’ın flashback sahnesiyle başlıyor. Geçtiğimiz bölüm Oliver’ın , The Hood oluşuna tanık olmuştuk. Bu gerçekten heyecan vericiydi. Bratva bölümü ile Talia’nın hedef talimi dersiyle devam ediyor. Oliver babasının görevini geride bırakmış, Bratva ile zaman kaybediyordu. Hiç değilse Talia’nın düşündüğü bu. Geçtiğimiz bölümde şu şekilde açıklamıştı; “Lian Yu’daki gemi enkazı, Hong Kong, Omega Virüsü, Shadowspire , Bratva. Bu zorlukların üstesinden gelen biri, daha fazlasını hak ediyor.” Evet bu repliğin ışığında bir düşünelim. Deathstroke, Damien Darkh, Malcolm Merlyn, R’as Al Ghul gibi düşmanlar, Arrow’un geçmişindekilerden daha mı büyük acaba? Tartışılır. Prometheus zaten geliyor, dayağını yiyip gidiyor. Kovar benim favorimdir, bu yüzden kurcaladım bu kadar. Kötü karakterler çok önemlidir. Bu sıralar hem sinema dünyasında hem de televizyonda, bu konuya kafa yoruyorum. Arrow dizisine biraz daha kaliteli kötü karakter istiyorum. Bu karakter gelene kadar, Felicity, Diggle, Quentin dramından fazlasını bulamayacağız.

ar512b_0251b

Bratva isimli bölümde, birazcık Bratva’dan ayrılmayı gördük. Bu durum hiçbir mafya senaryosunda değişkenlik göstermez. Bir kişi sadece tabutta ayrılabilir. Racon budur. Talia’nın babasının defterini yüzüne vurmasıyla Bratva ile yollarını ayıracak olan Oliver, Anatoly’i berbat halde görür ve hikaye biraz daha uzar. The Hood olmasına rağmen hala göreceğimiz birkaç Bratva senaryosu kaldı.

Ve geçmiş gelecekle birleşir. Diggle’ın kurtulmasını sağlayan belgelerden sonra, General Walker ülkeden kaçmış da, Rusya’ya nükleer bomba anlaşması yapmaya gitmiş. Evet. Tam da benim Arrow’da izlemek istediğim bölüm. Merakla bekliyordum General ne yapacak diye. Bölümü zayıf bulmamın nedeni buydu. Ne yapsak bu bölüm demişler, Diggle ile Felicity kendini kaybetsin, Oliver da bunlara yol göstersin. Gerisi önemli değil zaten. Ben beğenmedim canlarım. O yüzden hızlıca ele alalım. Elle tutulur bir aksiyon sahnesi mevcut değildi. Nükleer tehdidi engellemek için Rusya’ya (Duvarda Rusça yazılar, yukarıdan Rus havalimanı, Uşanga giymiş insanlar) Arrow ekibi gelir. Anatoly havalimanına adamlarıyla gelmiştir ki, Oliver’a yumruk atıp, buradan gidin desin. Ama sonra iki adam döverse, affedeceğini söyler. Arrow da döver. Anatoly de yardıma 20 adamla gelir. Onlar heayuu diye bağırır. Savaş esnasında da silahlarınızı bırakın diyerek ortaya çıkarlar. Sonra işimiz bitmedi falan filan. Bölümün Bratva senaryosu buydu. Tırt bölümün güzel yerlerine geçelim yoksa geriliyorum.

ar512b_0005b

Quentin is back, bitches! Dizi filmlerde rehabilitasyon sahneleri çok gösterilmez. Sıkıntılı insan gider, iyileşir ve döner. Ve Quentin döndü! Yazılarımı takip edenler iyi bilir ki benim favori karakterimdir kendileri. Starling City’nin yadigarlarından olması, onu bir açıklama yapmak zorunda bırakır. Ekip Rusya’ya gitmek zorunda kaldığında Quentin’i yalnız bırakmamak için Rene’yi geride bırakır. Bu psikolog Wild Dog kardeşimizi, daha önce Curtis’e psikanaliz yaparken izlemiştik. Şimdi sıra Quentin’de. Sert mizacı ve pes etmeyişiyle Quentin’i dize getirir. Ki bence bölümün en iyi sahneleriydi. Sadece içkiyi bırakmak, işe geri dönmekle olmuyor. Bazı soruları duyduğunda üstesinden gelmeyi de bilmelidir. Hayat ne kadar acımasız ise muhabirler de öyledir. Rene ile Quentin sert provalar yapar. İnişli çıkışlı geçse de o harika sahneyle biter. Quentin zamanında Rene’yi daha iyi biri olabilirsin öğüdüyle, doğru yola sokmuştur. Seviyorum böyle sahneleri! Quentin babanın gözleri dolunca ben zaten dağıldım. Yeni Black Canary ile tanıştığında, nasıl hissedecek merak ediyorum.

ar512a_0016b

Diggle Diggle çıldırırken, Felicity güç ile oynamaktadır. Bunun örneklerini çok gördük. Elbette ki kontrolsüz güç, güç değildir. Hatta güç, yapabileceğin bir şeyi yapmamaktır. (Bkz: Schindler’s List) Gücün ve amacın birleştiği noktalarda Felicity ne yazık ki sınavları geçemiyor. Çünkü gerçekten gözle görülür kötü hiçbir yanı yok. Bilgiler hem yardımcı oluyor, hem de bad guys yakalatıyor. Kimse böyle bir güce hayır diyemez. Şimdilik ağır bir sınavdan geçmedi Overwatch. Ama bölüm sonunda, durmayacağım, diyen Felicity, büyük felaketlere yol açacak gibi. Çünkü büyük güç büyük sorumluluk getirir. (yine bkz: Uncle Ben)

ar512a_0209b

Tırt olan nükleer bomba senaryosunda, efsane bir detayı atladım. Ragman, nükleer bombanın üzerini örterek 100 km çaplı patlamayı absorbe eder. Komik bulmamış olabilirsiniz. Ama patlama sonrası yüzü is ve patlama izleriyle kaplanmıştır. Bu ne len? En son Arka Sokaklar’da Mesut Komser bazukadan öyle kaçmıştı. Ayıptır, yapmayın. Çizik almadan kurtulduğu patlamada, Ragman’in çaputları sihirli özelliğini kaybetmiştir. Bir zahmet. Bu da Rory’in ekipte kalma gereksimini yok ediyor tabi. Çaputları olmadan hiçbir işe yaramayacaktır. Evelyn’in ihaneti tazeyken, ekipten birinin ayrılması iyi olmaz.

09722-arrow1 (1)

Ve gelelim tehlike dolu son sahnelere. Anatoly, Oliver’a vodkayı dayar dayamasına ama işimiz hala bitmedi der. Green Arrow’un Bratva’ya olan borcu kapanmamıştır. Daha önce bir yumruk yiyerek kurtulduğu durum, daha da ciddileşecektir.

Körpe sevgili Susan William, Oliver ile çıplak aktivitelerde bulunurken Bratva dövmesini görmüştür. Bir Belediye Başkanı’nın Bratva geçmişine sahip olması, fazla nadir bir durum olabilir. Susan, bir gazeteci ve tehlikeli sularda yüzüyor. Affınıza sığınarak söylüyorum ki bölüm sonunda buluştuğu adamı tanımadım. Daha önce görmüş olmamız muhtemel. Ve sahip olduğu bilgi ise ise iç açıcı değil. Sezon geçtikçe, Arrow’un kimliği daha da açığa çıkmaya başlıyor. Bu dikkatinizi çekmiştir. Bir gazeteci için sansasyonel haber değeri olan bu bilgi, tehlikeli ellere geçebilir. Halkın öğrenmesi panik yaratacaktır elbet. Ama halledilir o. Çok da şey yapmayın. Bir özlü konuşmaya bakar. Ama artık Starling City’yi sağlam bir tehdit ile görmeliyiz. Haftaya görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalın.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER