Sezon arasına bomba gibi giren Arrow, derin bir bölümle karşımıza çıkmıştı. Dedektif Malone’nun ölümü, Paul’un ayrılığı, Laurel’in dönüşü, flashback sahnesinde Oliver’ın planının deşifre oluşu… Etkilerinin süreceği bir bölüm olacağını tahmin ediyordum ancak bu kadar sağlam sahneler beklemiyordum. Dram seviyesini belirli bir seviyede tutmaya çalışan dizi, bu bölüm sınırı aştı. Empati yapmaya çalışmaktan başım ağrıdı. Ağır ilerleyen derin bir bölümdü. Her dizide olması gerektiğini düşündüğüm tarza bir işleyişe sahipti. Sezon arası sonrasında gelen bölümler genelde vurdulu kırdılı oluyor. Ama Arrow sade ve etkili bir bölüm ile karşımızda. Burdan sonrasına SPOILER ile devam edeceğim.

 

Laurel is back! Thea, Oliver, Sara gibi. Ölümden dönmek öyle çok matah bir durum değil süper kahraman evrenlerinde. Hele hele Supernatural bunun lideri konumda. Laurel’ın dönüşüne geçenki incelememde karşı çıkmıştım. Ve sağolsun senaristler bana kulak verdi. Laurel’ın döndüğüne inanan, yıkık ekip saçma bir parti yapar ama yavuklusunu kaybeden Felicity durumdan kıllanır. Ben de inanmamıştım! Kesinlikle başarılı bir twist değildi. Şaşırtmak istediklerini de sanmıyorum, sezon arasının bize yeteceğini düşündüler sanırım. Çünkü ilk beş dakikada paralel evrenden gelen Black Siren olduğunu öğrendik. Yahudi mitolojisinde yer alan Dybbuk’a benzetilen bu durumun tabi bilimsel açıklaması Curtis’ten gelir. Merak ettiyseniz Dybbuk insanları ele geçiren kötü niyetli bir ruhtur.

Bu bölümde hızlıca geçmek istediğim yerler var. Çığlık gücünden nefret ediyorum. Sürekli aynı yüzleri görmekten nefret ediyorum. Zorlama kötü karakterlerden nefret ediyorum. Birden çıkan aksiliklerden hiç haz etmiyorum. Prometheus’un ortaya çıkıp dayak yemesinden, geyik muhabbetlerinden, yapmacık davranışlardan nefret ediyorum. Hala anlamadım ben Prometheus’un en önemli özelliği birden yok olması mı? Çok iyi kaçması mı? Oliver’ı öldürmek gibi bir amaca sahip mi? Evet bunlar bölümde beni rahatsız eden şeylerdi. Gelelim güzelliklere.

h2xcgw47uuyksprzclcs

Felicity, masum sevgilisini kaybettikten sonra daha sert bir kişiliğe büründü. Beğendim mi? Fazlasıyla. Boşboğaz karaktere sahip olsa da Oliver’a karşı gelme cesaretini buldu. Doğru bildiği şeyi yaptı. Kendi acısıyla başa çıkarken, Oliver’ı izleyerek ders çıkardı. Ve kendi acısını bir kenara bırakıp Oliver’a göz kulak olmaya başladı. İkisininde sevdiği insan kalmadığına göre artık tekrar sevgili olabilirler mi sayın senaristler?

Tek karede çekilmiş güzel bir dövüş sahnesi izledik. Karakter analizleri çok başarılıydı. Curtis’i espri yapmaya çalışırken görmedik! Bol bol Rene ve Curtis diyalogları olan bu bölümde, Curtis beni gerçekten etkiledi. Burama kadar geldi deriz ya işte o duyguyu çok güzel yansıttı. Sürekli dayak yemesi, Paul’u kaybetmesi bizimkini karamsarlığa doğru iteledi. Her insanın böyle durumlarda gerçekleri söyleyecek bir dosta ihtiyacı olur. Rene, bu görevi üstlendi.

arrow-510-prometheus-2232431

Harvey Dent olarak gördüğüm Adrian Chase de harikalar yaratmaya devam ediyor. Askeriyenin gücüne, hukukla karşılık veren baş savcımız, Diggle’ın son çaresi gibi. Çünkü reis yine ceza çekmek için geri dönmüş. Kendi ölümüne giden Diggle, ben bu odadan çıkarsam kafama sıkarlar diye ağlayınca, Adrian zaman kazanmak için ağzından geleni yaptı. Ben Oliver’ı arar, gelir kaçırırlar diye düşündüm ama daha güzel bir sahne ile karşımıza çıktılar.

Laurel’a kız kardeşiyle ihanet eden Oliver, iki zaman diliminde de bizi yaraladı. Bratva geçmişinde ince gördü, hem sözünü tutmak için hem de ihanetinden kaçmak için Rusya’ya geldiğini kabullendi. Oliver’ın geçmişte yediği dayaklar da son bulabilir mi artık? Kum torbasına döndü bizim Lian Yu’zede. Oliver’ın derinliklerine inerken, benim için harika bir olay oldu. Yeni karakter! Talia Al Ghul artistik bir giriş yaptı. Talia, Detective Comics’in 1971 yılında yayımlanan 411. sayısında ortaya çıkan DC Comics karakteridir. Batman/Bruce Wayne için oldukça önemli bir karakter çünkü ikisinin bir araya gelmesi sonucu ortaya şımarık, densiz Damien Wayne doğacak. Arrow, Batman evreninden beslenmeye devam ettikçe eleştirileri almaya devam edecektir ancak bu karanlık ortamı diziye iyi uydurduklarını kabul etmek gerekir. Ayrıca çığıran kadınların yanı sıra Assassin’ler daha bir ilgimi çekiyor. Merakla bekliyorum.

Talia'nın küçüklüğü
Talia’nın küçüklüğü

Laurel’ı kurtarma planına Oliver son vermiş değil. ARGUS’a teslim edip yakınında tutmak istedi. Böyle duygular en güçlü insanların zaafı olabilir. Zaafımız olmasa insan olmamızın da bir anlamı olmazdı. İnandığın bir şeyi yaptığında, sonuçlarından korkmazsın. Yapacakların bu kadar mı Saruman! der ve göğüs gerersin. Black Çığırtkan iki üç bağırdıktan sonra hapise girdi ve Black Canary mevkisi hala boş. Sarı sayfalara ilan vererek dolduramayacağı bu mevkiyi, bar kavgasında güzel bir diyalog sonrası afişe olan Tina Boland’a vereceği belli oldu. Yeni bir yüz daha!

Bol Rusya’nın olduğu bir bölüm bizi bekliyor. Haftaya Second Chances bölümünde görüşmek üzere.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER