Şimdi arkadaşlar bir şeyi kabul edelim. Cem Yılmaz büyük adam. Son iki filmiyle pek olumlu eleştiriler almadı kabul ama adam G.O.R.A gibi bir film yaptı ki film yayınlandığında Türkiye’de çekilen en yüksek bütçeli filmdi. Filmin çekilmesinden yayınlanmasına dek süregiden hikaye ise zaten apayrı bir film konusu bilenler bilir. Bir süre araştırıp eksikleri tamamlayıp bilmeyenler için de bu hikayeyi anlatan bir yazı yazmayı planlıyorum zaten. Film, zamanına göre muhteşem bir bütçeye sahip olmakla beraber Türk mizah tarihi açısından da mühür bir film oldu. Türkiye’de yaşayıp, mizaha hakim olup hayatı boyunca hiç G.O.R.A göndermesi yapmamış birisini gösterebilir misiniz bana mesela?

Yahşi Batı, Cem Yılmaz filmlerinin kalitesinin düşmeye başladığı yer olarak kabul ediliyor bazı çevrelerce ama kesinlikle kabul etmiyorum. Sinemadan kazandığı parayı sinemaya yatırma konusunda gayet cömert olan Yılmaz, Yahşi Batı’ya da çılgın gibi para harcadı. Bunun yanı sıra göndermelerle, absürtlüklerle, ince esprilerle örülü bir metni sinemada ince mizah izlemeye alışkın olmayan kitlenin önüne koyarak baya cesurca bir iş yaptı. Zamanında ziyadesiyle eleştirildi Yahşi Batı, hatta o günleri naklen takip etmiş biri olarak Ekşisözlük’ün meşhur “yarısında çıktım” sloganının Yahşi Batı filmine yapılan yorumlardan doğduğunu çok net söyleyebilirim. Film vaktinde çok eleştirilmesine rağmen Tv dünyasının kült işleri kabul edilen Leyla ile Mecnun’un, İşler Güçler’in önünü açtı. Absürt soslu, bol göndermeli mizahı Türkiye’ye en popüler noktasından soktu sağ olsun.

İşte bu üç mühür filmden sonra kendi kalitesine yakışmayan 2 film daha yapan sevgili Cem Yılmaz, dün gece yeni filminin tanıtım videosunu youtube’a yükledi. Arif v 216 isimli film ile Cem Yılmaz Cinematic Universe (her şeye universe demek moda) köklerine dönecek ve G.O.R.A’dan aşina olup çokça sevdiğimiz 216 karakterini tekrar hayatımıza sokacak. Buyurun tanıtım videosu şöyle bir şey:

Arif’in radyasyon olabilir diyerek üstüne başına ispirto sürmesi, uzay mekiğinin camına vurup “aç aç camı aç” hareketi yapması, Tatlı tatlı çalan Sezen Aksu şarkısı, Arif’in Amerikan Başkanı dahil herkesi tanıyor olması falan derken karşımızda dört dörtlük bir Cem Yılmaz işi varmış gibi duruyor. G.O.R.A’nın göstere göstere gelip izleyiciyi dağıtan mizahıyla Yahşi Batı’nın üzerine düşünüldükçe anlaşılan mizahını aynı potada eritmiş gibi sevgili komedyen. Mesela 1.51’deki “Tam yerine geldin …” esprisi küfürlü mizah seven kitleyi memnun edecekken 2.01’deki Hamlet göndermesi daha üst seviyelere oynayacak.

Yayınlanan video filmden bir sahne mi şu an için bilmiyoruz fakat şuna da değinmek gerek ki animasyonlar, uzay mekiği tasarımı falan derken Cem Abi’miz yine işine özenmiş gibi duruyor. Film nasıl bütçelerle çekilir, neler olur, nasıl tepkiler alır şimdilik bilemiyoruz fakat Türk komedi sinemasının saçma şive komikliklerinin, efendime söyleyeyim bağıra çağıra oyunculuk -komiklik- yaptığı zanneden tiplerin, malum hırbo adamların elinde can çekiştiği şu dönemde heyecan verici olduğunu düşünüyoruz.

Siz ne düşünüyorsunuz sevgili okuyucu? Cem Yılmaz kendi kalitesine yaraşır bir film çıkarır mı? Yoksa eskinin ekmeğine mi oynar? Cem Yılmaz Cinematic Universe devam eder mi yahut? Yorum yapın konuşalım

 

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER