Bu inceleme Agents of Shield 4. Sezon 22. Bölüm hakkında SPOILER içermektedir.

Öncelikle bu incelemeyi Agents of Shield ”finali’‘ şeklinde değil de, Agents of Shield ”sezon finali” şeklinde yazdığım için ne kadar mutluyum kelimelerle anlatamam. Diziye epeyce geç gelen yeni sezon onayı, gelmeseymiş bir sonraki sezon neler kaçırabilirmişiz bu bölüm bir daha gösterdi. Bu sezon Ghost Rider, Lmd ve Framework şeklinde 3 hikaye arkı işlemiş olan dizimiz bu bölüm sezonun önceki 21 bölümünde olan bir sürü olayı, cevabı bırakılmış soruyu bağladı. Agents of Shield 4.sezonunu harikulade bir şekilde bitirdi. Yani, ne bölümdü öyle! Daha iyi bitemezdi herhalde. Her şey vardı bölümde. Bütçe yetersizliğinden dolayı hikayeden çıkarılmış Ghost Rider döndü öncelikle. En üst düzey bir hikaye, bazı karakterlere veda, yeni sezon için bırakılmış açık kapı, mükemmel aksiyon sekansları, Team-up diyebileceğimiz Quake, Ghost Rider ikili çalışma sahneleri, ve romantik çiftlerimizin, ekibimizin duygusal anları! Öncelikle şu sözünü ettiğim aksiyon sahnelerinden bahsetmek istiyorum. Çok kaliteli değiller miydi yahu? Ve bence süper kahraman yapımlarında herhalde her hayranın görmek isteyeceği, birlikte çalışma, team-up sahneleri bile vardı. İşte o Ghost Rider, Daisy Team-up’ı!

gif5
Alley-oop yaptılar ya resmen!

Aksiyon sahnelerini yeterine övdüysek şu çiftlerden mi bahsetsek az? Bu bölüm hem May-Coulson yakınlaşmasının yavaş ama tatlı romantik adımlarını gördük az da olsa, hem Fitz Simmons ikilisinin neler atlattığını bir kez daha gördük, hem de Mack Yo-Yo ikilisinin Framework’ten kaçışını izledik ki en iyi çift hikayesi, dinamiği bu bölüm buydu. Üzgünüm Fitz Simmons severler. Agents of Shield hep elindekini esirgememiş, bir etki bırakmak için hızlı ve sağlam adımlar atarak bu etkiye yaklaşmış bir dizi olmuştur. Bu sezon Mack’in ölmüş kızından ilk kez bahsetmesi Yo-Yo ile olan ilişkilerinden dolayı oldukça mantıklı gelmişti fakat kim bunun bu bölümdeki sanal kızına veda sahnesinin etkileyiciliğini artırmak için olacağını tahmin edebilirdi! Shield dizisinin en iyi yaptığı şeylerden biridir zaten karakterleri detaylı ve mantıklı bir şekilde geliştirmek. Daisy, Fitz, Simmons, Ward karakterlerinin gelişimleri en güzelleriydi kanımca. Mack ise bu bölüm yaşadıkları ile bu dörtlüye katıldı. Geçtiğimiz bölümlerde dizinin duygusal sahnelerinin çok kaliteli olduğunu fakat birkaç aktör, aktris dışında bu yazılan kaliteli sahneleri kaldırabilen kalitede oyuncu olmayışından yakınmıştım. Bu bölüm Mack karakterini oynayan Henry Simmons dediğimi yedirtti bana. Kızının yok olduğu sahne gözlerim doldu, boğazım düğümlendi. Bir diğer duygusal sahne ise Holden Radcliffe’in diziye vedasıydı. Dünyada dönecek kimsesi kalmasını geçelim, dönecek bir bedeni bile kalmamıştı. Harika bir sahne, harika bir monologtu. Elveda deli bilim adamı! Hep gri bir karakter olmuştun.

Radcliffe_World's_End
“This is the way the world ends , not with a bang but a”

Aida’nın ölümü ise yine güzel bir twist ile oldu. Coulson Rider, – aktör kendi Instagram hesabında bu adı kullanıyor – ne gibi bir anlaşma yaptı acaba o güçler için? Gelecek sezon öğreneceğiz gibi. Ekibin yemek yerken gelip bir devlet kurumu, Shieldvari olduğunu düşündüğüm organizasyon tarafından alınması ise klasik Agents of Shield twistlerinden biriydi. O cihaz acaba zamanı mı, ekibi mi durdurdu bilmiyoruz fakat sanırsak artık ekibimiz uzayda. Sanırsak diyorum çünkü şu ana dek sadece Coulson’ı görebildik. Görünüşe göre sezon, belki de bu yıl Doctor Strange filminin çıkışının da etkisiyle Darkhold gibi bir büyülü eşyanın büyük yer kapladığı, büyü temasının işlendiği bir sezon izledik. Önümüzdeki sezon ise konu tekrar bilim kurguya, uzaya kayacak gibi. Filmlerin temasının git gide uzaya kaydığını düşünürsek kesinlikle mantıklı bir seçim. Şimdiden beklemek zor geliyor! Şimdi sizi harika görsellikler ile, teorilerle ve detaylarla baş başa bırakmak istiyorum.

Muhteşem Detaylar, Görseller, İstediğimiz Teoriler!

  • En barizi ile başlamak istiyorum. Robbie’nin açtığı boyutsal kapının efekti, görünüşü, Doctor Strange filminde kullanılanlar ile tıpatıp aynıydı! Çok hoş bir bağlantıydı.kapı1Belki dizideki kapımız bu kadar büyük değildi fakat şu kadar büyüktü:gif1
  • Robbie’miz Ghost Rider’ımız diziden ayrıldı, fakat artık bir solo dizisinin gelmesi çok müsait değil mi? Darkhold da onda, keşke bir Netflix dizisi gelse de keyiften dört köşe olarak izlesek! Böylece olmayan Shield – Netflix Marvel dizileri bağı da oluşturulabilirdi.
  • Sezon finalinde Coulson’ın ünlü arabası Lola’yı görmek isterdim, özellikle bu sezon Ghost Rider’ın arabası ile olan kovalama sahnesi tek kelimeyle muhteşemdi. Anmazsak olmazdı!gif2
  • Ekibin her şey tatlıya bağlandığında bir şeyler yemeye gitmeleri Avengers’ı bir tek bana hatırlatmadı herhalde!
  • Radcliffe’in söylediği sözler T.S.Eliot’un ”The Hollow Men” kitabından alıntı ve dizenin tamamı “This is the way the world ends / Not with a bang but a whimper.” şeklinde.
  • İncelememin başında team-uplardan, ikili çalışmalardan bahsetmiştim. Buyurun Ghost Rider Daisy ikilisinin bana hatırlattığı diğer ikili anlar. gif7Hangisi en güzeli kararı size bırakıyorum.gif8
  • Dizinin temasının uzaya kayıyor gibi göründüğünden bahsetmiştik. Teori kısmımıza gelirsek sonda gözüken örgüt S.W.O.R.D örgütü olabilir mi? Sword  Shield’ın daha çok uzayla ilgilenen hali olarak çizgi romanlarda boy gösteriyor. Örgütün üssü bile uzayda ve Peak adında. Örgüt hakkında daha çok bilgiyi eğlenceli yoldan almak isteyenlere Avenger Earth’s Mightiest Heroes animasyonunu şiddetle tavsiye ederim.
  • Hazır tema uzaya kayıyorken, sizce Marvel’ın cosmic karakterlerinden, herolarından, villianlarından görür müyüz dizide? Bir Kree ırkı üyesidir, bir Watcher, bir Nova Corp üyesi, Yondu’nun üye olduğu birlikten belki bir üye, bir Asgardlı, belki tekrardan Sif görmek ister miyiz? Ben isterim! Infinity War da yaklaşıyorken, o filmin dizide Winter Soldier’ın bıraktığı kadar büyük etkiler bırakması harika olurdu. Thanos adının geçmesi, ekibin o sırada Thanos’un minyonlarıyla baş etmesi güzel bağlantılar olabilirdi.
  • Son olarak bölümün sonunda yazan Powers Boothe adını bilmeyenler için kısaca hatırlatalım. Kendisi Avengers filminde ve Agents of Shield dizisinin 3.sezonunda Dünya Güvenlik Konseyi’nden Gideon Malick adlı karakteri canlandırmıştı. Kendisi geçtiğimiz günlerde uykusunda vefat etti.

Benim sezon ve sezonun finali hakkında söyleyeceklerim bu kadar, siz de yorum bırakabilir, tartışabilirsiniz.

Gelecek sezon Agents of Shield’ta görüşmek dileğiyle!

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER