Marvel, bütünleşmiş evreniyle harikalar yaratmaya devam ediyor arkadaşlar. Agents of Shield, Doctor Strange’in vizyona gireceği hafta içinde araya girdi ve o ara sonrası -inanın bana- muhteşem bir şekilde geri döndüler. Film ve dizi evrenlerinin aynı olması, sonsuz hayal gücünü birlikte getiriyor ve Marvel bu olayı çok iyi bir şekilde betimliyor. Doctor Strange gibi tamamen fiziksel dünyadan bağımsız bir filmi dahi, Agents of Shield’a harika nokta atışıyla temas ettirdiler. Daha fazla dayanamayıp SPOILER uyarısını yapıp incelememize geçelim.

agents-of-shield-season-4-episode-7-deals-with-our-devils

Tek bir dünyayı 2 farklı boyutta izledik. Bizi ise 3. boyut olarak değerlendirirsem Coulson’lar nasıl sesini duyuramadıysa bende kendimi orada sesimi duyurmaya çalışırken hissettim. Aynı sahneleri iki kez izlemek bazı diziler için aşırı risktir ama AoS bunun altından mükemmel kalktı ve aynı sahneleri öbür karakterlerin bakış açısından hiç sıkmadan bizlere sundu. İnanın eleştirecek şeyler vardır, biliyorum. Ancak izleyiciye öyle güzel, öyle sade bir anlatımla olayları birbirine bağlıyolar ki hayran kalmamak elde değil. Boyutlar arasında sıkışan Coulson, Fitz ve Robbie’nin kurtulmaya çalışırken, gerçek boyutta ise onları kurtarmaya çalışan bir ekip vardı. May, Darkhold’u kullanarak onları gerçek boyuta geri getirmek istedi. Bunun için Dr. Radcliffe’e başvurdu ancak kitabı açmasıyla kapatması bir oldu. Bunu anlayabileceğimiz bir dilden anlattı ve interneti çeşme, Darkhold’u Niagara Şelalesi olarak betimleyerek evrenle ilgili sırların büyüklüğünü anlattı. O sırada ara boyutta sıkışmış Fitz, kitabı AIDA’nın okuması gerektiğini bağırırken AIDA onu duydu mu bilinmez, kitabı okumayı teklif etti. Bunun sıkıntılarının ne derece büyük olabileceğini hepimiz izlerken düşündük diye varsayıyorum. AIDA, dizi evreninin Ultron’u olma yolunda büyük bir adım attı. Bunu konuşmadan önce Darkhold kitabının AIDA’ya bilgisayar kodları olan 0 ve 1 sayılarıyla gözükmesi detayı çok hoştu. Darkhold ise AIDA’ya hangi sırları verdiğini öğrenemeden Coulson, Fitz ve Robbie’yi kurtarmak için çalışmalara başladı.

ghost-rider-mack-214335

Öteki yandan ise intikam ruhu, boyuttan cehenneme doğru çekildiğini ve cehenneme tekrar dönmek istemediği için bunu anlayıp o müthiş hareketini yaptı ; Mack’in içine girdi ! Mack, yeni Ghost Rider olarak balta saplı silahını yanına alıp motoruna atlayarak intikamına doğru yola çıktı. Motoruyla birlikte resmen Johnny Blaze olmadı mı ? Mack’e çok yakıştı Rider olmak. Onları takip eden Daisy ve boyutta sıkışmış Robbie, Mack’in içindeki iblisle diyalogları tüylerimi diken diken etti. İlk defa karşılıklı konuşabileceğiz dediği an PEKİ ABİ DİNLİYORUM diye kaldım oturduğum yerde ! Diyalogları çok iyiydi ve bu sırada Reyes, Rider’ın sonsuza kadar bedeni olmayı teklif etti ve bu kabul edildi. Reyes, kendi intikamı sonrası Rider için çalışan bir vücut olmayı kabul etmiş oldu. Üzücü ama bir o kadar onurlu.

Simmons, Mace tarafından nereye yollandığı merak ediliyordu. Kozasında tam 7 ay kalan Inhuman için çalışmalara gönderildiğini anlıyoruz. Inhumanlara karşı bir senatörün kardeşi olmasından ötürü önemli bir konu olan bu elemanın kim olduğu henüz bilinmiyor. İlk iki bölümü IMAX çekilecek olan Inhumans dizisi için altyapılara başlanıldığını düşünüyorum. Muhtemelen 7 ay kozada kalmış bir Inhuman, çok güçlü olacaktır ve buradan Inhumans dizisine bağlanacaktır. Blackbolt olduğu konuşuluyor ancak böyle önemli bir Marvel kahramanını Simmons’ın sıcak sözleriyle kendine gelmesi inanılmaz basit kalır. Ancak çok mühim bir karakter olacağı kesin.

AIDA’ya dönersek yaptığı şekiller size tanıdık gelmiştir. Dr. Strange’in boyutları açıp kapama da kullandığı görsellikle aynı şeyleri yaptı. Sinema ve dizi kalitesi maddi olarak çok farklıdır ancak sinema da izlediğim kaliteyi dizi de görmek harikaydı. AIDA’nın son sahnede yaptığı beyin belki de kendi için, daha insan gibi olmak için yapıyor olabilir. Mace ile AIDA’nın ilk karşılaşmasında dikkat ettiniz mi bilmem ama Mace baya hoş bir bakış attı. AIDA, kendini insanlaştırırsa dizi evreni içinde Vision ve Scarlet Witch benzerliği taşıyan bir aşk yaşayabiliriz. Bu arada o kadar çok şey olmuş ki her şeyin sebebi Eli Morrow’a gelemediğimi farkettim. Hiçten madde yaratarak bir nevi Tanrı gibi ortalıkta dolanmaya devam ediyor. Coulson’ın son anda karanlık bir boyuta doğru çekildiğini hatırlayalım, aynı karanlık maddeye Agent Carter’da da rastlamıştık ve orada yine aynı şekilde hayalet olan doktoru, AIDA’nın yaptığı cihaza benzer bir teknolojiyle geri getirmişlerdi. Orada boyut kapısı açılmamıştı tabi ama makinenin benzerliği dikkat çekiciydi. Eli Morrow’un ise çok fazla ömrü olduğunu sanmıyorum o yüzden tüm bu önemli olaylar içinde en önemsiz gibi gözüktüğü için inceleme de çok fazla yer ayırmadım.

Haftaya gelecek bölümle birlikte yine uzun bir araya gireceğiz. O yüzden doya doya, sindire sindire izlemeyi öneriyorum.

Görüşmek üzere !

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER