Yazarımız Barış’in kişisel işleri ve yoğunluğundan ötürü geçtiğimiz haftanın incelemesini sizlere sunamamıştık. Barış’ın yoğunluğu bir süre daha devam edeceği için bir süre SHIELD incelemesini ben ele alacağım. Şimdiden iyi okumalar.

Bu inceleme Agents of Shield’ın 4. Sezon 18. Bölümü hakkında SPOILER içermektedir!

AIDA’nın yaratmış olduğu alternatif gerçeklik sürmeye devam ediyor. Bu gerçeklikte Coulson, Fitz, May, Patriot Mace ve Mack sıkışmış, Daisy ile Jemma da sonradan katılarak herkesi kurtarmaya çalışıyor durumdaydı. Olaylar, hikaye örgüsü ve HYDRA’nın yükselişi teması çok güzel ve tadında ilerlese dahi birazcık sıktığını düşünüyorum. Aslında çok güzel kozlar kullanılabilirdi. Örneğin SHIELD düştüğü için Kaptan Amerika’nın da düşmüş olduğu ve kalkanını Patriot’ın kullandığı bir sahne tüm tüyleri şaha kaldırabilirdi. Ancak Marvel, dizi ve film bölümlerini birbirine karıştırmamaya yemin etmiş durumda. Kızdığım nokta, aynı evrende geçiyor tiradını atıyorsan buna birazcık saygı duymaları gerektiği. Farklı evrenlerdeyiz diyen DC’den bir farkları olduğunu inanın sezmiyorum. Keşke en baştan aynı evrende geçen diziler yapmasalardı ve bizi dertlere gark etmeselerdi. Neyse yine de, dizilerin filmlerle bütünleşeceği bir günü bekliyoruz diyip devam edelim.

Bu bölümün en güzel tarafı kesinlikle nostaljiyi canlandırmalarıydı. Trip’i gördüğümde oldukça duygulandığımı söylemek isterim. En son Terrigen kristaline maruz kalarak ölmüş ve Daisy uzun süre bunu atlatamamıştı. Alternatif gerçeklikte yaşıyor oluşunu görmek inanın bölümün ömrünü doğru yönde uzatmış oldu. Bunun dışında ise HYDRA’ya sızmak isteyen ekip amaçlarına bir şekilde ulaşıyorlar ve Daisy’i kurtarma operasyonuna girişiyorlar.

146051_0864-900x600-e1492612573115

Buralarda dikkat çekmek istediğim en önemli nokta Fitz. Hem Barış’ın hem zaman zaman benim yaptığım incelemelerde bolca Fitz överiz. Rolünün hakkını sonuna kadar veren harika bir aktör tarafından canlandırılıyor. Baş villain için çok masum kalsa dahi özellikle çalıştığını düşündüğüm donuk oyuncu performansı yine müthiş yine harika. Henüz söylenildiği kadar bir kötülüğünü görmedik ancak alternatif bir gerçeklik olduğu için gösterme gereği duymamalarını anlayışla karşılıyorum.

Diziyi izlerken aslında bu gerçeklikte yaşayan birini gerçek dünyaya götürebilirler mi diye düşünmeden edemedim. Ward, Tripp, Mack’in kızı.. Burada ölü olan Jemma’nın yeniden doğabildiğine şahit olduk. Neden tam tersi olmasın? Bence mantıklı ama akıl tutulması yaşanacağı için girişmezler elbette.

May’in Patriot serumunu almasıyla yenilmesi bir oldu. İçinde yaşadığı çelişkiler ve muhtemelen gerçek dünyadan hatırladıklarıyla çabuk kaybetti ancak çocukların beyinlerini yıkandığı binayı yıkılmasını ve Direktör Mace’in ölümüne sebebiyet oldu. Framework’te öldüğü için gerçek dünyada da ölmüş oldu direktörümüz. Bu sayede Coulson’a tekrar SHIELD direktörlüğü yolu açıldı. Mace’in bugüne kadar diziye artı yönleri oldu ancak onu diziden çıkartsak yine bir şeyin değişmediğini anlıyorum. Inhuman bir SHIELD direktörü güzel PR ancak bu kadar. Başka bir katkısı maalesef olmadı, bence.

Radcliffe ile duvarlar arası konuşan Daisy, Framework’ten çıkış yolunu öğrendi. Biz duymadık tabii ki ama olsun. May’in kendisine gelerek Daisy’nin yanına Terrigen kristali ile geldi ve onu tekrar Inhuman yaptı. İkili buradan kaçarak Shield’a katılıp gerçek dünyaya yavaştan döneceklerdir ancak kapıda bekleyen bir Fitz olacağını düşünüyorum. Bu sırada ise kendisine sıkarsa hiç şaşırmayın. Benim teorim Fitz’in gerçek dünyaya dönemeyeceği yönünde. Madam Hydra yani AIDA’nın buna sebebiyet verecek olması herkesin acı içinde bir sezonu geride bırakması için iyi bir teori gibi gözüküyor.

Önemli noktalar:

  • HYDRA tarih kitabında tüm gerçeklerin silindiğini ve geçtiğimiz sezonlardan hatırladığımız Whitehall’u bolca öven sayfalar bulunduğunu gördük.

white

  • Lance Hunter’ı canlandırmış olan oyuncu Nick Blood, kişisel hesabından Mack ile olan bir fotoğrafını paylaştı. Bu da oyuncunun alternatif gerçeklikte tıpkı Trip gibi karşımıza gelebileceği yorumlarına yol açtı.. Aslında özlediğimi farkettim. Bobbi ile birlikte bölümlük olarak dönmeleri ve aksiyona katılmalarına mutlu olurum.

My mate . . . . #aos #henrysimmons #agentsofshield

A post shared by Nick Blood (@nickdiscoblood) on

Haftaya görüşmek üzere!

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER