Haftanın SHIELD bölümü incelemesini yazarımız Barış’tan 1 haftalığına ben almış bulunuyorum efenim. Barış’ın Ak Gandalf bilgeliğinde yazılarına tekrar kavuşacaksınız ancak bu haftalık benimle idare edin. Fotoğraftan sonrası izlemeyenler için SPOILER incelemesidir.

Shield ajanları, kendi iç dinamiklerine yoğunlaştığı bir bölümü geride bıraktı. Coulson ve May’ın flashbackleri bölümün en güzel yanları olsa da bölümü kurtarmaya yetmedi. Bu sezonun en monoton ve en beklentiyi düşüren bir bölüm daha izlediğimi hatırlamıyorum. Zaten beklentiyi yükselten yine kendileriydi. Ghost Rider ile başlayan bir sezonun ikinci kısmında başlı başına Ghost Rider olmaması o beklentiyi sürdürmeyi zorlaştırıyor. LMD meselesini iyi idare ettiklerini düşünüyorum ancak bazı şeyler yarım hissettiriyor. May ve Coulson ikilisini gözümüze gözümüze sokmalarının anlamı May’in bir daha eski May olamayacağı anlamına gelebilir. Hani May yok ama biz ona sahne verelim çekimleri değildir bu olanlar. En iyisi bölümü baştan bir ele alalım.

Coulson vs Daisy’nin simülasyon dövüşü ile açılışı yaptık. Başta gerçek sandık biliyorum ama Fitz’in Radcliffe’in sınırsız simülasyonuna yaklaşabilmesi için yaptığı sınırlı bir tasarımdı. Tabi sınırlı diyorum ancak Coulson’ın dediğine göre ter kokusunu bile koklayabilmişti. Sadece Radcliffe’in Darkhold sayesinde yarattığı ile Fitz’in kendi imkanlarıyla yarattığı arasındaki farktan bahsetmek istedim. Bardağın öbür tarafından bakacak olursak ise Fitz’in zekasını ne derece ileri olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Zaten bunu Simmons, Fitz’e tam yerinde hatırlatarak bir kez daha bu dizinin en güzel ikilisi olduklarını kanıtladılar.

agents-of-shield-the-man-behind-the-shield-01-231534

Flashbackler ise Coulson’ın Avengers zamanları yani Level 4 iken gittiği göreve odaklandı. Geçmişin, geleceğe açtığı belalar klişesini izlesek bile, başta bahsettiğim May ile ilişkilerine bir karakter koymak açısından çok hoş sahnelerdi. Gittiği Rus madeninde yer alan ve Shield kodlarına göre 084 objesini almaya giden Coulson, May’in Bahreyn depresyonundan önce ne kadar güleryüzlü biri olduğunu görmemiz açısından da iyi oldu. Burada öğrendiğimiz bir detay ise Coulson’ın MCU filmlerinde güneş gözlüğü ile dolaşmasının sebebinin May olduğunu anlamamızdı. Superior’ın çektiği fotoğrafların çoğunda güneş gözlüğünü, filmlerde yer alan tüm gözlüklü, cool sahneleri birden beynimizde belirdi!

The Superior ise isminin coolluğu dışında dizinin gidişatına hiçbir katkı bulunamadan yenildi. Bu arada bizim Barış’ın hakkını vermek gerekiyor çünkü en başından beri Ivanov’un Superior olduğundan bahsetmişti. Bu bölümle emrindeki askerlerden birinin Ivanov’a SUPERIOR olarak seslenmesiyle bu ilk kez somut bir hal aldı. Geçtiğimiz bölüm Kaptan Amerikamsı serumu yemesine rağmen elektrikli sopalara teslim olan Direktör Mace, Superior’ın anlamsız onu kendi tarafına çekmeye çalışmalarına BEN COULSON’A İNANIYORUM ile alttan gazı verdi de verdi. Bölümün flashbackler dışında olumlu diyebilceğim en iyi yerleri ise sona saklandı. Ivanov’un denizaltısına girdikleri andan itibaren bir şeylerin yolunda gitmediğini anlayan Simmons, SHIELD üssüne döndüklerinde bunu Fitz ile paylaştı. Meğersem AIDA, hangi ara bunu yaptıysa Coulson, Mack, Quake ve Mace’in yerine onların LMD hallerini SHIELD üssüne sokmuş oldu! Gerçek ekip ise AIDA’nın tutsağı olarak yakalanmış durumda. Tüm bunların AIDA’nın kendi fikirlerinin oluşmaya başladığı fikrini öne sürebilirim. Gerçek bedeni Agnus’u gördüğü an girdiği kıskançlık yapan bir LMD, fikirler üretmeye başlamış olması kuvvetle muhtemel. Bir Ultron vakası daha gibi duruyor ama Ultron’un abuk subuk planlarına nazaran AIDA, çok daha temkinli ve tehlikeli geliyor.

Şu an için LMD olarak Coulson, Mack, Daisy, Mace ve May SHIELD üssünde cirit atıyor. Gerçeği bilenler ise Simmons ile Fitz. Bir şekilde gerçek ekibi bulmak için ikili göreve çıkabilirler ama SHIELD’ın potansiyeli bunlarla sınırlı değil. Hiçbir zaman bunlarla yetinmedi. O yüzden bu bölüm kendi iç dinamiklerine odaklandılar diyerek gelecek bölümlerin daha iyi olmasını temenni ediyorum.

Agents of Shield 4.sezon 14.bölümü sizce nasıldı?

 

3 YORUMLAR

  1. aida bölümün sonunda shield’in en iyi teknisyenlerini aldık diyor. bence fitz ve simmons lmd. ama kamerada 4 tane lmd çıkması kafamı karıştırıyor. size göre hangileri lmd?

    • AIDA’nın demek istediği SHIELD’in en iyi operasyon ekibini aldık idi. Türkçe’ye teknisyen olarak aktarıldığı içi kafa karışıklığı olmuş olmalı ama LMD ile yer değiştirilenler; Coulson, Daisy, Mack ve Mace oldu. Bunu farkedenler ise Fitz ve Simmons.

CEVAP VER