Yerlere göklere sığdıramadığımız, biricik dizimiz Agents of S.H.I.E.L.D. mükemmel bir ara sezon finaliyle kış arasına girdi. Bu sefer aradaki boşluğu dolduracak bir Agent Carter olmadığından ve Most Wanted da onay alamadığından arayı boş bırakmamak için bir internet dizisi yapalım dediler. Öncelikle bunu duyduğumda mükemmel bir fikir olduğunu düşündüm, üstelik konusu da Yo-Yo olacaktı. Bolca Yo-Yo göreceğiz diye heyecanlanmıştım ki dizi yayınlanıncaya kadar. Altı bölümlük dizi dedikleri toplasan bir bölüm etmeyecek kadar kısa süren “yani ne gerek vardı ki?” diye sorduran bir şeymiş.

Bu noktadan sonra dizi hakkında spoiler vermeye başlıyorum uyarmadı demeyin! Diziyi izlemediyseniz abc internet sitesinden izleyebilirsiniz. (Tabi ki Amerika’da yaşıyorsanız) Dizi ayrıca Marvel youtube kanalında da var.

agents-of-s-h-i-e-l-d-slingshot-banner-1024x577

Bölümler oldukça kısa olduğu için tek seferde tümünü inceleyeceğim. Hızlı bir şekilde konuya giriş yapayım. Açılış sahnesinde Daisy ve Yo-Yo geçmişle ilgili konuşuyorlar ve Yo-Yo’nun bir operasyonundan bahsediyorlar. Sonrasında ise o operasyona giden süreci anlatıyor dizimiz. Yani genel olarak AoS dördüncü sezon öncesini anlatsa da izleme sırası olarak tam da dördüncü sezon ara finalinden sonra izlenmesi gerekiyor.

Coulson ve Yo-Yo arasında geçen Sokovia anlaşması ve yeni S.H.I.E.L.D. konulu konuşma güzel bir konuşmaydı. Burada S.H.I.E.l.L.D. kuruluşundan kalma bir rozet gördük ve rozet Coulson tarafından Yo-Yo’ya verildi. Coulson gibi koleksiyon meraklısı birisinin bunu yapması Yo-Yo’ya ne kadar değer verdiğinin bir göstergesi elbette.

15622036_10154734895092488_5365367344671444359_n

Her Marvel işinde olduğu gibi burada da bir Stan Lee cameosu gördük. Coulson’ın eşyalarını topladığı kutuda Stan Lee’nin bir resmi vardı. Bu kadar kısa süreli bir dizide bundan daha fazlasını da beklemiyorduk zaten.

ekran-goruntusu-2016-12-17-21-49-08

Yo-Yo’nun erkek kardeşini öldüren adamı bulma çabası ana konumuzdu. Bunun için Direktör Mace’in kartını çalıp laboratuvarda hızlıca adamın yerini tespit etti. Sonrasında May kartı Yo-Yo’nun aldığını fark etti ve ona bir güzel dikkatli olması yönünde tavsiye verdikten sonra adamın bulunduğu konuma yolladı.

Dizimizin adının slingshot olmasının sebebi sadece konunun Yo-Yo olmasından dolayı yapılan bir kelime oyunu değilmiş. Daha önce dizimizde gördüğümüz, sözde “slingshot” tesisinde uzaya gönderildiği sanılan sonrasında da S.H.I.E.L.D.’ın çöküşüyle Hydra eline geçen uzaylı yapımı silahı bölümde gördük. (Bu tamlamayla tam bir laf salatası yapmış olduğumun farkındayım) Yo-Yo’nun aradığı adam bu silahı Watchdogs’a satmaya çalışıyormuş.

Yo-Yo silah pazarlığının tam ortasındayken adamı buldu fakat boş bulunup esir düştü. Aranan adamımız Watchdogs elemanlarına bir gösterim yapmak için tam silahı Yo-Yo üzerinde kullanacağı sırada imdadına Quake yetişti. İki eski “secret warriors” üyesini bir arada görmek dizinin tek güzel yanıydı sanırım.

Sonrasında Watchdogs elemanlarından birisi tam uzaylı silahla Yo-Yo’yu vuracakken Yo-Yo kenara çekildi ve adamımız vuruldu. Dizinin bütün meselesi de buydu “Yo-Yo mu öldürdü?” sorusu üzerine dizi yapmışlar yani. Tekrar günümüze döndük, Daisy Yo-Yo’nun saatinden gittiği konumu sildi ve dizi bitti. Baya “yani ne gerek vardı ki bu diziye?” diye sorduran dizi olmuş.

Son olarak easter egg’lerden bahsetmek gerekirse;

– Coulson ve Yo-Yo arasında geçen konuşmada Secret Warriors’dan bahsediliyordu.

– Mace konuşmasında yüzen bir hapishaneden bahsetti. Civil War’da gördüğümüz Raft hapishanesinden yani.

-Yine Mace konuşmasında Bakan Ross’dan bahsetti. Yine Civil War’da gördüğümüz Everett K. Ross yani.

-John Hancock. İkinci bölüme adını veren ve Mace’in konuşmasında geçen bu kişi ise Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’nin hazırlandığı kongrenin başkanı ve bildirgeyi ilk imzalayanlardan.

2 YORUMLAR

    • VPN ile denerseniz açılacaktır. İngilizce seviyeniz bazı şeyleri anlamaya yetmeyebilir tabi ama şöyle bir çözüm önerebilirim; video’nun İngilizce altyazısını açın. En azından yazı olarak ne dediğini görürsünüz ve Google translate’e yazarak çevirebilirsiniz.

CEVAP VER