Agents of S.H.I.E.L.D kış arasından sonra efsanevi bir geri dönüş yaptı. Sezonun ilk sekiz bölümünde Ghost Rider ana konusunu güzelce işleyip sonlandıran dizimiz, ilk sezonda yavaştan girişini yaptığı Life Model Decoy (LMD) hikayesini ana konusu yaparak devam ediyor. Detaylı incelemeye geçmeden önce şunu söylemeliyim ki bu bölüm 40 dakikada ne kadar çok konunun işlenebileceğinin iyi bir kanıtıydı.

Reklamlar bitti şimdi; SPOILER!

Dizimiz LMD konusuna hızlı bir giriş yapmayı tercih etti bu da akıllara bu konunun da 8 bölüm sürebileceğini ve diğer 8 bölümün de Inhumans dizisine hazırlık olabileceği ihtimallerini getirdi. Bölüm ustaca kurgulanmış bir şekilde bizi AIDA Darkhold’u okuduktan sonra bilinç kazandı ve baş kaldırıyor bayatlığında bir sezon izleyeceğimize inandırdı. Fakat bu bayatlığı iyi bir şekilde işlediklerini de belirtmekte fayda var.

AIDA’nın bölümün başından sonuna kadar performansı gerçekten göz doldurdu. Dizinin şanssızlığı yakın zamanda benzeri bir konuyu Westworld’de çok iyi bir şekilde izlemiş olmamızdı fakat şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki AIDA’nın performansı gerek soğuk bakışı gerek ifadesizliği ve gerek ses tonuyla Maeve‘le kıyaslanabilecek bir karakter olacağının sinyallerini verdi.

Bölümde iyisinden kötüsüne bir çok Amerikan “robotlar ayaklanıyor” filmine gönderme yapıldı. Terminatör, Small Wonder, Chopping Mall… “Robotlar her zaman saldırır” temasına dev bir göndermeydi adeta bölüm. Yo-yo ve Mack sürekli gönderme saça saça gezdi bölüm boyunca.

agents-shield-lmd-may

AIDA’nın May’in yerine koyduğu LMD’nin bir ajandan çok iyi programlanmış bir gizli kamera olduğunu öğrendik ki bu da oldukça mantıklı. Kendisinin farkında olmaması açığa çıkmasını engellediği gibi gerektiğinde kolayca kontrol ve maniple edilebilir. Bu arada şahsi görüşüm May’in ölümünü göreceğiz yakın zamanda ve LMD mi gerçek May mi belli olmayacak bir süre ve sonunda LMD hikayesinin şanına yakışır bir şekilde LMD olduğu ortaya çıkacak.

lmd-183027

LMD hikayesinin şanı demişken küçük bir çizgi roman bilgisi, hikaye ilk olarak 1965 yılında Strange Tales 135‘inci sayıda karşımıza çıkıyor. Yaratıcıları iki Marvel efsanesi Jack Kirby ve Stan Lee. Marvel külliyatında oldukça sık kullanılan bir teknoloji özellikle üst düzey S.H.I.E.L.D. ajanları tarafından kullanılıyor. Tony Stark da kullanıyor Nick Fury‘de. Hatta Fury biraz fazla kullandığı için işin suyunu çıkarıyor.

maxresdefault

Ve hikayenin büyük finali! Mack ve baltalı shootgun’ı iş başında. Mack İle özdeşleşen bu silahı inanılmaz beğeniyorum. Hem kullanışlı hem de özgün. Neyse işin esprisi bir yana büyük final derken bundan değil AIDA’nın planının arkasında Radcliffe’in çıkmış olması. Allahım o ne güzel twist öyle. Bize başından beri bilim insanının iyi amaçlarla yaptığı androidin bilinçlenip düşmana dönüşmesi gibi pazarladıkları hikaye başından beri Radcliffe’in planıymış aslında. Hiç bir zaman güvenememiştim zaten.

3179469-cocoon

Bu kadar LMD yeter, gelelim senatör Nadeer ve bir türlü kozasından çıkamayan tırtılın hikayesine. Annelerini Chitauri saldırısında kaybeden abla kardeş, (Ooo Avengers göndermesi) tırtılımızın kozasından çıkması şerefine aile yadigarı kır evlerinde mesut bir şekilde vakit geçirirken aslında Nadeer’in planının kardeşini öldürüp cesedinden kurtulmak olduğunu öğreniyoruz. Aaaa ne kadar da şaşırdınız değil mi? Şaka, şaka zaten beklediğimiz de buydu.

Mace, Quake ve Simmons’ın birlikte göreve gitmesi dizimizin en sevdiğim yanını gösterdi bize. Gizli ajanlık! Kısacık bile olsa o beyaz saray sahnesi, Simmons’ın kafasından elektrikli bir cihaz çıkarması ve o dövüş sahnesi.. Bu ne cesaret yarabbi seni tanımak istiyorum yiğidim!

Nadeer Watchdogs’lara mı çalışıyor? Yoksa yöneticileri mi? Gibi sorularımız sonunda cevap buldu. Watchdogsları yöneten organizasyona çalışıyormuş. Peki, kim bunlar? Dış güçler mi? Yoksa, Amerikanın oyunları mı? Sanırım ilerleyen bölümlerde bu soruya cevap alabileceğiz. Ama lütfen Hydra çıkmasın, amin.

Ve bölümden bize kalan sorular. Vijay‘in gücü tam olarak ne? Neden kozada bu kadar uzun kaldı? Neden kozayı bu kadar seviyor? Neden ölmedi? Hanedanlığa mı bağlanacak bu konu? Ama en önemlisi Darkhold’un akıbeti konuşulurken bahsedilen kişi kimdi? Allam yüffen Doctor Strange olsun!

Bir sonraki bölümde çakma Viyana kahramanımız “Patriot” maskesini düşürecek ve olaylar gelişecek, esen kalın!

1 YORUM

  1. Watchdogsun kime çalıştığı sanırım geçen sezonda söylemişlerdi. Eski S.H.I.E.L.D ajanı Felix Blake kurucusuydu sanırım. Ya da yanlış hatırlıyor olabilirim.

CEVAP VER