Uzunca bir süredir izlediğim en acayip Agents of S.H.I.E.L.D bölümüydü bu hafta yayınlanan bölüm. Gerek dövüş koreografileri gerek anlattıklarıyla muazzam bir bölümdü. Robbie Reyes, bu sezon herkesten fazla rol çalıyor. Başlangıçta hem cast açısından hem görsellik açısından altından kalkamayacaklarını düşündüğüm Ghost Rider, müthiş ötesi işler yapıyor.

Lafı fazla dolandırmadan SPOILER’lı incelemeye geçiyorum!

5502376-darkhold

Sonunda Darkhold’u dünya gözüyle gördük! Gördük ama, yani ne bileyim bana biraz Doctor Who nesneleri gibi özensiz düşük bütçeli geldi. Tabi dış tasarımdan bahsediyorum yoksa içi müthişti. Kitabın onu okuyan kişinin dilinde görülüyor oluşu hem ne kadar kadim bir kitap olduğunu gösterdi hem de kadim bir dili nasıl okuyorlar ki sorusunu sormamızın önüne geçti.

empire-doctorstrange-cover2-frontpage

Dizi bize MCU içinde çok önemli bir görevi olduğunu da hatırlatmaya devam ediyor. Arada geçen zamanı doldurmak ve filmlere hazırlık yapmak. Daha önce de söylemiştik Darkhold bir dönem Dr. Strange tarafından da kullanılan ve Ghost Rider, Blade ve Dr. Strange gibi karakterlerin de arasında olduğu bir grup tarafından korunan kadim bir kitap. Dizimiz bu noktada şimdilik konusunun merkezine büyüyü aldı ve bizi Dr. Strange’e hazırlıyor. Ayrıca dizimiz 8 Kasımda 2 bölüm arka arkaya yayınlanacak. Yani Dr. Strange tüm dünyada vizyona girdikten 4 gün sonra!

aos402_0091

Bölümde Ghost Rider’ın hayaletleri yakması detayı -ki daha önce de görmüştük- çok önemli bir detaydı aslında. “Derler ki sürücü seni yaktığında ruhunu da yakar” Bu hem Marvel’ın mistik büyülü dünyasına hem de şeytan, cehennem, ruh gibi daha ruhani kısımlara giriş bileti. Ayrıca Robbie’nin hapishane’de yaktığı eleman kardeşinin sakat kalmasına ve muhtemelen de kendisinin Mephisto ile anlaşıp Ghost Rider olmasını sağlayan çeteye üyeydi. Emri kimin verdiği ise gelecek bölümlere bırakıldı.

Bir not düşmemiz gerekirse, Marvel dizileri hapishane ve koridorları inanılmaz seviyor. Daredevil, Luke Cage ve Punisher’in müthiş dövüş koreografilerinden sonra aynı heyecanı vermese de AoS’da görmek iyi hissettirdi. Whatchdogs grubunun ise hapishanelerde örgütlendiğini öğrendik bu bölümde. Bu detay yanında oldukça iyi kurgulanmış bir dövüş sahnesiyle geldi hem de. Ara ara böyle efsane sahneler çekerek ne kadar iyi bir dizi olduğunu bir kez daha kanıtlıyor dizimiz.

patriotbar

Yeni direktörümüzün senatör Nadeer ile katıldığı programın giriş kısmında Jefrrey Mace’i tanıtırken bombaya “kalkan” olması ve “patriot” (Vatansever) ifadelerinin kullanılması da hayranları mutlu edecek bir referanstı. Çizgi romanlarda Jeffrey Mace Kaptan America’nın kalkanı almış ve Patriot adını kullanmıştı. Mace’in bir başka foyası ise Viyana olayı oldu. Captain America : Civil War sırasında Viyana’da toplanan Birleşmiş Milletler’de Baron Zemo orayı patlatarak Wakanda Kralı’nın ölümüne sebep olmuştu. Yani Mace, o sırada orada Shield direktörü olarak gizlice insanları koruduğu sonucunu ortaya çıktı fakat bunu tv kanalında söylerken Simmons, Mace’in o konuda konuşurken bir mimiğini yakaladı ve yalan söylediğini anladı. Mace’e ise yalan makinasından kaçmak için bunu bahane ederek minnoş bir şekilde tehdit etti. Ayrıca Mace, senatör Nadeer ile de bir pazarlık yapıyor. Kısacası bu bölüm sorulara cevap vermekten öte yeni sorular açtı ve ağzımıza bir parmak bal çalıp gitti.

Hapishane kısmına gelirsek ekip uzun süredir yaptığı operasyonlarda bu denli başarısız olmamıştı. Burada ise ana görevlerini yerine getirememenin yanı sıra bir sürü de karışıklığa sebep oldular. Tabi ki bunda Robbie Reyes’in payı büyük, hem amcasını koruyamadı hem de S.H.I.E.L.D’ı zor duruma düşürdü.

Son olarak asıl Ghost Rider olarak ün kazanan Johnny Blaze, Marvel evreninde yaşıyor olabilir. Nerden çıkardın derseniz Darkhold kitabını aramaya giden Lucy ve Joseph, kitabı aradıkları sırada girdikleri klübe de asılı olan QUENTIN CARNIVAL afişiydi. Blaze’in çalıştığı karnavallardan biri olduğunu hatırlıyorum. Eğer doğruysa ruhunu kurtarmak konusunda Blaze’den yardım isteyebilir Reyes. AY LÜTFEN OLSUN ÇÜNKÜ!

Sizler bölüm hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınız bizim için önemli!

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER