Yine Agents of S.H.I.E.L.D, yine mükemmel bir bölüm. Dizi giderek konusunu derinleştirmeye ve efsaneleşmeye devam ediyor. Bölüm sorularımızın bir kısmına cevap verdi bu bölümde. Ama verdiği cevaplar daha büyük sorulara yol açtı. Bu kısa girişi yaptıktan sonra bölümü derinlemesine inceleyebiliriz.

Yeni Direktör

jeffreymace-142577

Sonunda Jason O’Mara tarafından canlandırılan yeni direktörümüzle tanıştık. Gerçek bir baş belası olacağını zaten tahmin ediyorduk ve öyle de oldu! Gördüğümüz ilk andan beri bunu hissettirdi. Ama daha da önemlisi Marvel karakter için eskilerden bir karakter demişti. Dizi bittikten sonra iMDB sayfasına bakınca karakterin adının Jeffrey Mace olduğunu görünce büyük bir “ha?” nidası belirdi kafamda. May’i durdurduğu sahneden Inhuman olduğunu söylemişti de Jeffrey Mace? Bilmeyenler için bir dönem Earth-616’de Kaptan Amerika olarak gördüğümüz bir karakter Jeffrey Mace. İlk olarak 1941’de Human Torch #4’de karşımıza çıkan karakter 1983’de yayınlanan Captain America #285’de ölmüştü. Şimdi bir kafamızı toplayalım, karakter Inhuman ve bir zamanlar Kaptan Amerika  olarak bildiğimiz bir karakter? Bu dizi neler yapmaya çalışıyor?

Kutudan Çıkan Hayaletler

3456501-darkhold2

Acaba halüsinasyona mı sebep oluyor, acaba zehirli bir gaz mı derken baya baya hayalet çıktılar. Bölümden anladığımız kadarıyla bir grup bilim insanı büyülü bir kitap buluyorlar ve bu kitabı kullanarak kendilerine güç kazandırmak istiyorlar. Sonrasında işler umdukları gibi gitmiyor ve her birinin ruhu kutuların içinde hapsoluyor. Biraz yavaş gidelim sevgili Agents of S.H.I.E.L.D! Karakterler cehennemden geldiklerini söylüyorlar! Hepsinden ötesi bahsettikleri kitap Darkhold! Tamam, Doctor Srange ile birlikte MCU büyü dünyasına giriş yapıyor da birden bu denli bilimsel giden diziye bu konuları bu kadar hızlı sokup ne yapmaya çalışıyorsunuz?  Bahsi geçen Darkhold öyle sıradan bir kitap değil Marvel evreninin en kadim büyü kitaplarından birisi. Chthon isimli kadim bir varlık tarafından yazılmış içinde kadim zamanlardan kalma oldukça güçlü büyüler yer alan bir kitap. Zamanında Doctor Strange tarafından da kullanılmış, uğruna pek çok ölümlünün can verdiği, tüm vampirleri öldürecek kudrete sahip bir kitap Darkhold! Tabi ki her büyünün bir bedeli var. Dizide de bu bedeli gördük işte.

Ghost Rider & Quake

agents-of-shield-ghost-rider-quake-199197-1280x0

Adaletin iki tarafını temsil etmeye başladılar yavaş yavaş. Biri suçluları durdurmak için yeteneklerini kullanırken diğeri onları öldürmek için yapıyor. Bu bölümde aralarında geçen diyaloglar ve birlikte ilk maceraları gayet güzeldi. Ne kadar zıt karakterler olsalar da bir süre bir arada çalışacaklar ve Daisy yakın zamanda yuvaya dönmeyecek gibi. Ayrıca hatırlatmakta fayda var Darkhold’un koruyucuları arasında Ghost Rider da var! (Gerçi Robbie Reyes değil ama olsun.)

Son olarak bir toparlasak oldukça efsane bir bölümdü. Resmen biz bu sezonda çatır çatır büyü dünyasına gireceğiz dediler. Bunun da hakkını verecekler gibi duruyor. Bir yandan May’in durumu ve Life Model Decoy’umuz AIDA gelecek bölüme kalmış gibi duruyor. Küçük bir ayrıntı Mack’in hala daha baltalı Shotgunnını kullanıyor olması gerçekten hoş bir detay olmuş.

Gelecek bölüm görüşmek üzere!

2 YORUMLAR

  1. Barış bey sinematik evren hakkında da bir yazı yazar mısınız? Şuan 3. Aşamada olan evren de ghost rider, doctor strange ve iron fist ile ruhlar alemi ve büyü dünyasına giriş yapılıyor. Aos dizisini doctor strange zamanında özellikle ne olacağını özellikle merak ediyorum. Civil war filmi bittikten sonra strange bağlanmayıp spiderman e bağlanması biraz bağımsız olacağını gösteriyor gibi bekleyip göreceğiz.

CEVAP VER