Beklediğimiz an sonunda geldi ve Agents of S.H.I.E.L.D.’ın – ya da H.Y.D.R.A. mı demeliydim?- yeni bölümüne kavuştuk. Tamamen frameworkte geçen bölüm izlediğim en iyi sezon/ ara sezon açılışlarından birisiydi.

Biraz SPOILER almaz mıydınız?

CHLOE BENNET, BRETT DALTON, MANISH DAYAL

Bölümümüz Daisy’nin frameworkte uyandığı sahneyle başlıyor. Daisy hala Skye olarak tanınıyor ve kendisi gibi bir H.Y.D.R.A. ajanı olan Ward’la sevgililer. Frameworkte sevgilisi olduğunu öğrenen Daisy’nin bir heves Lincoln diye düşünmesi ve ardından yaşadığı hayal kırıklığı bölümün dramatik havasının giriş kısmıydı. H.Y.D.R.A.’nın Triskelion tesislerine geldiklerinde Lincoln’ün testler sırasında öldüğünü, Coulson’ın lise öğretmeni olduğunu ve Simmons’ın öldüğünü öğrenerek bir başka dramatik an yaşıyor.

Marvels-Agents-of-SHIELD-Season-4-Episode-16-4-7127

H.Y.D.R.A. ama nasıl? H.Y.D.R.A. devlet destekli ama bağımsız bir anavatan güvenliğinden sorumlu kuruluş haline gelmiş. Eskiden S.H.E.L.D.’a ait ne varsa artık H.Y.D.R.A.’nın. Halkın gözünde de yer değiştirmişler. Düşman olan S.H.I.E.L.D. haline gelmiş.

4KB9NB8

H.Y.D.R.A. içinde tanıdık bir yüzle karşılaşıyoruz, May. Önemli bir ajan olarak karşımıza çıkan May aslında H.Y.D.R.A.’nın buraya gelmesinde istemeden de olsa büyük rol oynamış. Bahreyn’deki kız çocuğunu kurtararak ülkeye girişini sağlamış ve o kız Cambridge’de 279 kişinin ölümüne sebep olmuş.

Marvels-Agents-of-SHIELD-Season-4-Episode-16-6-8ca1

Bu arada Simmons gerçekten ölmüş. S.H.I.E.L.D. akademiye düzenlenen bir saldırıda öldürülmüş ve olayın üstü kapatılmış. Frameworke girince dirildi tabi. Coulson H.Y.D.R.A.’ya sadık bir öğretmen olarak öğrencilerine H.Y.D.R.A. propagandası yapıyor. Simmons Coulson’ı bularak gerçeği fark etmesi yolunda ilk adımı atıyor. Tahiti! Coulson notları arasına sürekli “it’s a magical place” yazıp durmuş.

Tam bir disütopya havası yakalanmış dizide. Her yerde inhuman avı var, H.Y.D.R.A. her yerde propaganda yapıyor, gazeteler kapatılmış, kimlik kontrolleri var, dronelar halkı izliyor… H.Y.D.R.A. Amerikayı yönetse nasıl olurdu sorusuna güzel bir cevap olmuş.

145891_0046-900x600

Benim hala arkasından büyük bir hikaye çıkmasını beklediğim ve güvendiğim bir karakter olan Vijay karşımıza çıktı yine. H.Y.D.R.A. tarafından ele geçirilmiş. Henüz kozasına girmemiş ve saklanan bir Vijay. Bu noktada üst seviye bir yönetici olan doktorla karşılaşıyoruz. Fitz! Inhuman karşıtı bir H.Y.D.R.A. bilim insanı olmuş.

Ward yine ölmedi! Bir dizi içerisinde 50 farklı karakterle karşımıza çıkan Ward, direniş yanlısı ve H.Y.D.R.A. içindeki köstebek olarak karşımıza çıktı. Direniş derken baya S.H.I.E.L.D.’dan bahsediyoruz. Aşağıya bırakacağım promodan bunu görebilirsiniz.

madam-hydra-cover-810x400

Ve her şeyin arkasındaki isim, AIDA. H.Y.D.R.A.’nın başındaki yönetici olarak karşımıza çıkan AIDA Fitz ile yakın ilişkiler içinde. Bu da ara sezon finalinde gördüğümüz araba sahnesinde Fitz’in elini tuttuğu kişinin AIDA olduğunu gösteriyor.

coulson2

Dizinin en iyi sahnesi kesinlikle Daisy ve Coulson arasında geçen konuşmaydı. Hem duygusal yönü güçlüydü hem de konu açısından çok önemliydi. Coulson’ın “Daisy” demesini parmaklarımı kemirerek bekledim resmen.

Son notlar;

  • Simmons ve Daisy Framework dışına çıkamadı, bu da bence çok güzel bir şeyin işaretçisi sezon boyunca ağız tadıyla Framework göreceğiz.

xdKXFN3N30diHG_zFjgta6EsoqEd2MbZH9qqSQJ8sl0

  • Coulson’ın çalıştığı okulun adı, Alexander Pierce High School, Winter Soilder filminden hatırlayacağımız karakter S.H.I.E.L.D. içindeki HYDRA ajanıydı.
  • Framework tamamen keşkeler üzerine kuruluydu. Fakat bu keşkeler kötü sonuçlar doğurdu. Simmons’ın akademide kalması ölümüne sebep olmuş, Coulson’ın S.H.I.E.L.D.’a katılmaması H.Y.D.R.A.’yı bu kadar güçlü yapmış, May’in Bahreyn’de kızı öldürmemesi 297 kişinin ölümüne yol açmış…

Önümüzdeki hafta görüşmek üzere, bizi takipte kalın…

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER