Bir Agents of S.H.I.E.L.D. bölüm incelemesiyle daha karşınızdayız. Bu bölümde neler oldu, kime nasıl tuzak kuruldu, hangi karakterin başına neler geldi gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

SPOILER Öncesi Son Dönüş!

aos-s4e13-featured-650x406

Direktör Mace’i yeni Kaptan Amerika yapma çabaları tıpkı çizgi romanlarda olduğu gibi karakterin sağlığına zarar veriyor. E yani Daisy’nin çılgın babasının formülünü baz alarak süper asker serumu hazırlarsan bunun olması gayet doğal. Ayrıca Mace’in ajan eğitimine başladığını ve Piper’dan güzelce dayak yediğini öğrendik. Sonuçta May’in öğrencisiydi Piper. Mace’in kostümüne Fitz tarafından yapılan güncelleme oldukça iyiydi serumu otomatik enjekte eden kemer, gps ve sağlık durumunu kontrol eden zırh tam anlamıyla MÜ-KEM-MEL!

Mace’in kostümü demişken, kostümün üsse geldiği sahnede Fitz ve bir ajanın LMD alarmı kurmaya çalıştığını görüyoruz. Bu da alınması gereken önemli bir önlem, sonuçta AIDA üssü bir kere ele geçirdi ve May’in aslında LMD olduğunu öğrendiler.

AgentCoulsonIsDown-Avengers3

Coulson ve Mace arasında geçen telefon konuşması MCU göndermeleri arasında en eğlencelilerinden birisiydi. Mace’in içinde olduğu durumu Coulson Avengers ile çalıştığı dönemde hissettikleriyle benzeştirdi ve uyardı; “sonunda Asgard’lı birisi göğsüme asasını geçirmişti.”

3192110-hmmm

Coulson ve Mack dizinin bu sezonunda en sevdiğim ekip. Yine ekibin kalanından ayrı bir görevdeydiler ve bu görevin amacı Dr. Radcliffe’in AIDA’yı tasarlarken modellediği Agnus’ı bulmaktı. Gerçi bulmalarına rağmen görev başarıya ulaşmadı orası ayrı bir konu. Coulson’ın konu May ve Daisy olunca ne kadar sağlıksız düşündüğünü ve onlara ne kadar önem verdiğini gördük bir kez daha. Böyle durumlarda Mack’in yanında olması tam anlamıyla dengeyi sağlıyor.

Agnus karakteri ise diziye bölümlük olarak katılsa bile, Dr. Radcliffe’in karakter gelişimi açısından önemli bir yeri oldu. Çizgi romanların en sevilen yanı, karakterlerin yaşanmışlıklarını bir şekilde karşımıza çıkararak onların karakterlerini, bu hale gelme sebeplerini daha iyi anlamamıza sebebiyet vermeleri. Bu bölüme kadar Radcliffe’i çılgın bir bilim adamı olarak görüyorken, şimdiden itibaren sevgilinin çaresi olmayan bir beyin tümörünü kurtarabilmek adına LMD işlerine giriştiğini anlıyoruz. Bir de Agnus’un ölümüne oldukça üzüldüm. Koskoca Coulson, ölümden döndürüldüğünü düşünürsek bunca teknolojiye rağmen bir beyin tümörünü çözemeyen SHIELD ve Marvel evrenine yuh olsun diyorum.

3192106-nadeer

Radcliffe, Hive için çalıştığı dönemlerde Terrigen kristallerinden aldığı örneği çoğaltıp üretmeye başlamış. Bu kristalleri Superior’a vererek onların senatör Nadeer’in kardeşi gibi Inhuman olup olmadığını kontrol etmelerine yardımcı oldu. Fakat parçalanan kristal Nadeer’in değil Shockley’nin kozaya girmesine sebep oldu. Burada takıldığım bir noktayı söylemezsem olmaz Terrigen’in saf halinin insanlara zarar vermediği söylendi ama biz Daisy’nin kozaya girdiği yerde ve Afterlife’ta Terrigen’in insanları öldürdüğünü gördük. Belki Radcliffe’in müdahalesiyle bu hale gelmiştir ama yine de biraz havada kaldı.

Ve bir devrin kapanışı Nadeer’in ölümü. Bir taraftan sevindirici de olsa diğer yandan üzücü oldu. Öncelikle Superior geldikten sonra Nadeer zaten önemini yitirmişti bir şekilde hikayeden çıkacağı belliydi. Ama böyle mi olmalıydı? Hem ölümünün arkasında bir Inhuman olduğu için kötü oldu hem de güçlü bir kadın figürünü kaybetme açısından kötü oldu.

JOHN PYPER-FERGUSON

Bölümün en “bomba” yanıysa Terrence Shockley idi! Çizgi romanlarda Robert Hunter olarak tanıdığımız ve Civil War’dan Heros for Hire’a, Avengers’tan X-Men’e pek çok yerde karşımıza çıkan “yaşayan bomba” Nitro bu bölümde diziye katıldı. 1974 yılında Jim Starlin tarafından yaratılan karakter ilk olarak Captain Marvel #34‘te gözüktü ve arkasından pek çok çizgi romanda karşımıza çıktı. Karakterin en önemli bulunduğu yer ise yazmış olduğum gibi Civil War’ın başlama sebebi olmasıydı. Birkaç heyecanlı genç süper kahraman olan The New Warriors, kötülerin olduğu yeri basıp kameraya çekmek isterler. Ancak aralarında Nitro’nun da olduğu gruba saldırmaları sonucu Nitro kendini imha eder ve çevrede yer alan ilkokul da bir sürü çocuğun ölümüne neden olur. Bu yüzden Süper İnsan Kayıt Yasası ortaya çıkar ve Iron Man vs Captain America olayları başlar.

agents-of-shield-season-4-episode-13-review-boom

Bölüm sonrası akılda kalan birkaç soru;
– May şuanda Dr. Radcliffe ve AIDA tarafından geliştirilen Framework isimli bir programa bağlı. Bu program insan zihninin bu dünyanın kontrollü bir yansımasına aktarılmasını ve orada yaşıyor hissi verilmesini esas alan bir program. İlerleyen bölümlerde nereye bağlanır bilmem ama bir kişinin programdan ayrılıp normal hayatına devam etmesinin çok kolay olmayacağı aşikar.
– Mace, Superior’ın eline geçti. (O adama da bir ısınamadım) Bakalım Mace’in Inhuman olmadığı anlaşılacak mı? Ve Mace kendini tekrar riske atıp serumu kullanacak mı?
– Siz de artık ekibin her görevden başarısızlıkla dönmesinden sıkılmadınız mı?

Haftaya görüşmek üzere!

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER