Bir kutsal günü daha geride bıraktık sevgili okurlar. Canımız dizimizin dördüncü sezon on birinci bölümü yine gelip gönülleri fethetti. Sezonun başında girdikleri Patriot konusunu sonunda tam anlamıyla açan bölümümüzde bir ilk yaşandı ve Marvel Netflix evrenine enfes bir gönderme yapıldı. Detaylar aşağıda!

Spoiler zamanı bebeğim!

shield1280-1475988109657_large

Bölüm adından da anlaşılacağı üzere çoğunlukla Jeffrey Mace üzerineydi. “Bu Patriot şimdi bildiğimiz Patriot mı?” ,”Bu Viyana olayında neler dönüyor?” sorularımız sonunda cevabını buldu. Öncelikle kesin bir pislik çıkacak altından diye beklediğim ve giderek uyuz olduğum Mace baya kendini sevdirdi bana. Bir yalanın üzerine ün salmasına rağmen kendisine baya kanım kaynadı bu bölümde.

judas-bullet-diamondback-luke-cage

Sırayla gitmek gerekirse, Mace’in Daisy onuruna konuşma yaptığı törene yapılan saldırıda kullanılan kurşun size de çok tanıdık geldi mi? Önce “yok ya o değildir” derken arkasından gelen “patlayan kurşun” ve “daha markete sürülmemiş bir kurşun” cümleleri baya baya o kurşun olduğunu vurguladı. Evet sonunda beklediğimiz an geldi ve Luke Cage dizisinde gördüğümüz “Judas” mermisini Agents of S.H.I.E.L.D.’da kullanarak üvey evlat gibi davranılan Marvel Netflix evrenine selam çakıldı!

MV5BZTk0OTEzZDktMGUyYy00ODBmLWE5ZTUtYjBhMTRlMjc1NWQxL2ltYWdlXkEyXkFqcGdeQXVyNTM3MDMyMDQ@._V1_

Mace inhuman değil miymiş? Bu gerçekten beklemediğim bir hamleydi. Karakteri bilen bilir çizgi romanlarda aynı Kaptan Amerika gibi süper asker serumuyla güçlendirilmiş bir karakterdi. Diziye de öyle girer herhalde diye düşünmüştüm ama çıkıp “Ben de inhuman’ım kardeşler” deyince doğal olarak “heeee böyle sokmaları mantıklı tabi” deyip kabullenmiştim. Ama güzel bir twist yaparak “ya o inhuman değil ama biz öyleymiş gibi yaptık” diyerek karakterin hakkını teslim ettiler.

jeffrey-mace-the-patriot-225566-1280x720 (1)

Çizgi romanlarda Patriot uzunca bir süre Kaptan Amerika‘nın yerine geçmişti. Dizimizde de daha önce “Steve Rogers kayıp olduğundan biz de bunu Direktör yaptık” denilerek buna atıfta bulunulmuştu. Bu bölümde de Talbot; “benden ikinci bir Kaptan Amerika istediler ben de bu kadarını yaptım hacı” diyerek bir kez daha bu konunun altını çizdi. Hazır Talbot demişken söylemeden edemeyeceğim, gerçekten özlemişim. Gerek hiç bir şeyden anlamayıp salak salak emirler vermesi gerekse Fitz & Simmons’ın sürekli Talbot’la didişmesini görmek çok hoş oldu.

405-shield-mace-cap

Ve Viyana hadisesi! Şimdi orada aslında kimseyi kurtarmadığını zaten biliyorduk ama en azından kurmaca falan çıkar ya da daha büyük bir şey vardır arkasında falan diye beklerken “yani bu nedir?” diye sordurtan bir açıklama yaptılar. İşte neymiş tökezlemiş o sırada arkasında biri olduğunu bilmiyormuş bile falan filan. Gerçekten bu nedir arkadaş? Montaj falan deseniz daha iyiydi.

1zpi6oy

Ara sezonumuzun ana konusu LMD olmasına rağmen bu bölümde pek bir şey göremedik bu konuda. Yani küçük AIDA diyalogları ve Fitz’in gizli gizli AIDA kafasını onarma çabaları dışında pek bir şey yoktu ama iki önemli nokta vardı. Birincisi gerçek May’in huzuru kaosta bulması. İkincisi ise LMD May’in aldığı yarayla kendini fark etmesi. Bakalım LMD May ilerleyen bölümlerde nasıl bir yol izleyecek.

agents-of-shield-311-recap-850x900

Son olarak değinmem gereken bir konu var ki bölüm bittiğinde en mutlu olduğum, “sonunda be!” diye çığlık atmamı sağlamış bir konu. Coulson; “operasyonlarda kararları ben vericem diplomasi sen de kalsın” dedi ve gönüllerde taht kurdu.

Bir sonraki bölümümüzde senatör Nadeer bir takım komplolar kuracak ve LMD cephesinde işler karışacak! Haftaya görüşmek dileğiyle…

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER