Geçtiğimiz günlerde yazarımız Uğur Uçkıran tarafından Hollywood’un kan kaybetmesi üzerine bir yazı paylaşmıştık. Bu konu elbette tartışmaya açıktır. Ancak kan kaybettiğini göz önüne alırsak, yaralı da olsa hala savaştığını görebiliyoruz. Bu yıl, harika filmlerle karşımıza çıktılar. Elbette  ki türler arasında karşılaştırma yaptığımızda, eskiye nazaran seçmesi daha kolay bir adaylık sürecinden geçmiştir. Başarılı film sayısı iki elin parmağını geçmiyor. Ancak! Oscar tarihinin rekorlarına ismini kazımış 3 unutulmaz film, bu sene yeni bir rekor girişimine ev sahipliği yapıyor. LA LA LAND! Tam 13 dalda 14 adaylığa sahip (En İyi Orijinal Şarkı dalında iki adaylık) olarak tarihe geçiyor. Yüzüklerin Efendisi: Kral’ın Dönüşü, Ben-Hur ve Titanic filmlerinin 11 dalda ödül alma rekorunu kırma ihtimali doğmuştur. 74. Altın Küre ödüllerinin sonuçları ise bunun imkansız olmadığını kanıtlamıştır. Yanı sıra Meryl Streep de Florence Foster Jenkins filmi ile 20. kez En İyi Kadın Oyuncu dalında yerini alacak.

Akademi Ödülleri, yıllardır sansasyonel tartışmalara neden olmuştur. Bunun nedeni bazı filmlerin, hakettiği değeri görmemesidir. Ancak bu Oscar’ın propoganda filmleri dışında yaptığı absürt seçimlerin nedenini bilemiyoruz. Evet tüm zamanların en iyi filmi dendiğinde doğrudur diyebileceğimiz Esaretin Bedeli, En İyi Film ödülünü alamayanlardan. Forest Gump’ın arkasında kalması benim açımdan sorun değil. Ancak çoğu kişi tarafından kabul edilemeyen bir durum. Bunların dışında o yıl Pulp Fiction’ın da aday olduğunu unutmamak gerek. The Big Lebovski , Groundhog Day (Aday bile olamadı) , Heat , Modern Times, Once Upon a Time in the West , Inception,  Once Upon A Time in America (Aday olamadı), Shining (aday olamadı). Bu aklıma gelen filmlerin yanısıra bir de bombalar var. Bu konuda tartışalım, tartışmadan uzak tutmamız gereken bazı yıllar var. Onların nedeni de adayların birbirinden güzel olması. Mesela Altıncı His ve Yeşil Yol ödülü American Beauty’ye kaptırdı. Good Will Hunting, Titanic filmindeki Jack gibi serin sularda boğuldu. Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, Akıl Oyunları’nın gölgesinde kaldı. Taxi Driver’ı Rocky dövdü. Kurtlarla Dans filminin Oscar’ı aldığı sene rakipleri, Awakenings, Godfather III, Ghost ve Goodfellas idi. Hadi diyelim buralar azgın sular. Peki ya Ölü Ozanlar Derneği? Citizen Kane? Back to the Future? Django, Pi’nin Yaşamı? Mahşer korkusu olmayan canlılara sesleniyorum! Saving Private Ryan, Life is Beautiful, Elizabeth, The Thin Red Line filmlerinin aday olduğu sene Shakespear in Love’a nasıl verirsiniz ödülü? 2017’nin adaylarını yorumlayacaktım, bak konu nereye geldi. Gerildim yine. Biz önümüze bakalım. Ve işte adaylar;

EN İYİ FİLM

1

Arrival
Fences
Hacksaw Ridge
Hell or High Water
Hidden Figures
La La Land
Lion
Manchester by the Sea
Moonlight

EN İYİ YÖNETMEN 

Denis Villeneuve, Arrival
Mel Gibson, Hacksaw Ridge
Damien Chazelle, La La Land
Kenneth Lonergan, Manchester by the Sea
Barry Jenkins, Moonlight

EN İYİ ERKEK OYUNCU

Casey-Affleck-Hair-horz

 

Casey Affleck, Manchester by the Sea (Lee Chandler)
Andrew Garfield, Hacksaw Ridge (Desmond T. Doss)
Ryan Gosling, La La Land (Sebastian Wilder)
Viggo Mortensen, Captain Fantastic (Ben Cash)
Denzel Washington, Fences (Troy Maxson)

EN İYİ KADIN OYUNCU

78a0f4fb30b30864d2bcc1f691c51d48-horz

Emma Stone, La La Land(Mia Dolan)
Isabelle Huppert, Elle (Michele LeBlanc)
Ruth Negga, Loving (Mildred Loving)
Natalie Portman, Jackie (Jackie Kennedy)
Meryl Streep, Florence Foster Jenkins (Florence Foster Jenkins)

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

t100poll_davis_viola-horz

Viola Davis, Fences
Naomie Harris, Moonlight
Nicole Kidman, Lion
Octavia Spencer, Hidden Figures
Michelle Williams, Manchester by the Sea

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Mahershala Ali, Moonlight
Jeff Bridges, Hell or High Water
Michael Shannon, Nocturnal Animals
Dev Patel, Lion
Lucas Hedges ,Manchester by the Sea

EN İYİ ORİJİNAL SENARYO

20th Century Women – Mike Mills
Hell or High Water – Taylor Sheridan
La La Land – Damien Chazelle 
The Lobster – Yorgos Lanthimos
Manchester by the Sea – Kenneth Lonergan

EN İYİ UYARLAMA SENARYO

Arrival – Story of Your Life, Ted Chiang
Fences – Fences, August Wilson
Hidden Figures – Hidden Figures, Margot Lee Shetterly
Lion – A Long Way Home, Saroo Brierley ve Larry Buttrose
Moonlight – In Moonlight Black Boys Look Blue, Tarell Alvin McCraney

EN İYİ ANİMASYON

Kubo and the Two Strings
Moana
My Life as a Zucchini
The Red Turtle
Zootopia

EN İYİ YABANCI FİLM

Land of Mine (Danimarka)
A Man Called Ove (İsveç)
The Salesman (İran)
Tanna (Australia)
Toni Erdmann (Almanya)

EN İYİ SİNEMATOGRAFİ

Arrival
La La Land
Lion
Moonlight
Silence

EN İYİ GÖRSEL EFEKT

Deepwater Horizon
Doctor Strange
The Jungle Book
Kubo and the Two Strings
Rogue One: A Star Wars Story

EN İYİ KOSTÜM TASARIMI

Allied
Fantastic Beasts and Where to Find Them
Florence Foster Jenkins
Jackie
La La Land

EN İYİ SAÇ & MAKYAJ

A Man Called Ove
Star Trek Beyond
Suicide Squad

EN İYİ FİLM MÜZİĞİ

“Audition (The Fools Who Dream),” La La Land
“Can’t Stop the Feeling,” Trolls
“City of Stars,” La La Land
“The Empty Chair,” Jim: The James Foley Story
“How Far I’ll Go,” Moana.

Birkaç kategoriyi es geçtiğimi söylemeliyim. Kısa film, yapım dizaynı, müzik yapımı vs. Öncelik sırasını göz önüne aldım. Filmleri göz önünde bulundurarak size kısa bilgiler vereceğim. Oscar ödülleri, Amerika propogandasına, LGBT konusuna, biyografilere ve son zamanlarda Afrika kökenli oyunculara protestolarından dolayı öncelik tanınmaktadır. Bu söylediklerimi The Hurt Locker, Brokeback Mountain, The Aviator, Schindler’s List ile örneklendirebilirim. Bunlardan yola çıkarak LGBT içerikli film olan Moonlight’ın – tabiki LGBT ile sınırlandırılamayacak kadar geniş bir senaryoya sahip – ödülsüz ayrılmayacağını düşünüyorum. La La Land’ın süpürdüğü Altın Küre ödüllerinde en iyi film ödülünü alan Moonlight, Oscar’da daha fazlasını alacaktır.

Amerika’nın Okinawa Savaşı’nı konu alan Hacksaw Ridge de Oscar’da boy gösterebilir. Mel Gibson’ın yönetmenliğini üstlendiği bu film, propoganda’dan öncelikli olmasına artı olarak yılın en iyi filmlerindendir. Demek isteğim kayırılmadan, hak ederek ödülünü alabilir.

Altın Küre’ye nazaran, Nocturnal Animals’a yer vermeyen 89. Oscar Ödülleri, La La Land’ı rekorundan alıkoyabilir. Şahsi incelememde La La Land‘ı 2016 yılının en iyi filmi olarak nitelendirdiğim doğrudur. Ancak Manchester by the Sea, Moonlight, Lion, Hidden Figures, Hacksaw Ridge filmleri de La La Land’ı birçok kategoride geride bırakabilecek düzeyde filmler olup, Altın Küre’de yer bulamayan Arrival’a hak ettiği ilgiyi gösteren Oscar, La La Land’ı hayallerinden edebilir.

En İyi Görsel Efekt kategorisinden ne filmler geldi geçti değil mi? Adayları görünce benim gözlerim doluyor. Terminator, Matrix, Lord of the Rings, King Kong, Pirates of the Carribean, Interstellar, Inception, Gladiator , Forest Gump, E.T. , Alien, 2001 Space Odyssey… Yok mu benim gibi hisseden? Bu sene baktım da bir tane Marvel yapımı efekt konusunda başarılı, Star Wars efsanesi senaryo olarak daha ön planda, bir tane tatlı animasyon, bir tane Disney’in Jungle Book yapımı (kayırılma ihtimali yüksek) , bir tane de Amerika menşeili felaket filmi. Hangisine verirlerse versinler benim için farketmeyecek.

Suicide Squad, zayıf bulduğum bir yapımdı. Süper kahraman filmleri revaçta iken bekleneni veremeyen ancak kostüm ve makyaj konusunda döktüren film hak ettiğini alabilecek mi dersiniz? Sanırım Oscar’ın bir artısını buldum. Makyaj konusunda gerçekten hak edeni seçiliyorlar. Neden acaba, bilmiyorum.

Jackie filmimizde, Jackie Kennedy’nin biyografisini (ayrıcalık!) konu alıyor ve Amerika tarihinin önemli adlarında Kennedy’yi temsil ediyor. 3 dalda aday olup, Oscar’sız dönmeyeceğini düşündüğüm yapımlardan. Göreceğiz.

En iyi yabancı filmi çoğu zaman tahmin edemiyorum. Leviathan, Mandariinid ve A Seperation almadıktan sonra neyleyeyim Toni Erdmann’ı. Evet favorim Tony Erdmann. Buradan kazanamayacağını çıkarabiliriz.

Müzik kategorilerini La La Land’ın (Müzikal) toplayamaması beni üzer.

26 Şubat, Hollywood semalarında ödüller sahibini buluncaya dek sağlıcakla kalın. Sizi bu parçayla uğurluyorum.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER