Altın Küre bu sene 74 yaşına giriyor. Şahsen Oscar’dan daha çok sevdiğim bir organizasyondur. Kendi filmlerine veriyorlar yea, diye yorumlar yapıyoruz her yıl. Hiç eskimez. Harcadıkları filmler bir yana seçtikleri filmler de kaçırılmaması gereken filmler oluyor şüphesiz. Bu sene de bir haftamı ayırıp, izleme imkanı bulduğum filmler arasında seçimler yaptım. Adaylar, favoriler ve gönlümdekilere bir bakalım derim.

EN İYİ FİLM – DRAMA

1

Manchester By The Sea – Hacksaw Ridge – Hell or High Water – Lion – Moonlight

In Moonlight Black Boys Look Blue kitabından uyarlanan Moonlight, bu yılın favorisi olarak görünüyor. Afro Amerikan bir gencin üç dönemini anlatan bu film, insan ilişkileri, sevgi ve insanın kendini keşfi konuları üzerinde duruyor. Benim gönlümdeki filmin bu film karşısında pek şansı olmamalı ama bir de ona bakalım.

Hacksaw Ridge, Amerika’nın Virginia eyaletinde büyüyen, inançlı bir genci anlatıyor. Savaş döneminde yaşaması onu önemli bir karar vermeye zorlar. İnsan öldürmeye karşıdır ancak halkı savaşırken sıcak yatağında uyumak istemez. Uzun zamandır şirin ve romantik başlayan, sert ilerleyen bir film izlememiştim. Pearl Harbor kokusu alıyordum izlerken ancak çok daha fazlasını barındırdığını kanıtladı. Oyuncu kadrosunun sağlamlığı (Hugo Weaving başı çekiyor) senaryoyu zirveye taşıyor. Bekleyip görelim.

EN İYİ FİLM – KOMEDİ VEYA MÜZİKAL

2

La La Land – 20th Century Women – Florence – Sing Street – Deadpool

Deadpool‘u görünce şaşırdım diyebilirim. Marvel’in en sağlam filmlerinden olması onu buraya taşımadı elbette. Kaliteli bir komedi olsa da kazanmasını sürpriz olarak görürüm.

La La Land, tam 7 dalda aday olarak Altın Küre‘ye damgasını vurdu. Bununla yetinmeyeceğini, kaliteli oyuncu kadrosu, derin senaryosu ve müzikal zevkiyle diğer adayla şans tanımayacaktır. İki sanat tutkunu insanın yollarının kesişmesi ve bu uğurda yaptıklarını izleyeceğiz. Ryan Gosling ve Emma Stone, filme kesinlikle renk katmış. Benim gönlümdeki kazanan da Aşıklar Şehri yani La La Land’dır.

EN İYİ OYUNCU – DRAMA

za-horz

En İyi Erkek Oyuncular : Casey Affleck, Manchester by the Sea – Joel Edgerton, Loving – Andrew Garfield, Hacksaw Ridge – Viggo Mortensen, Captain Fantastic – Denzel Washington, Fences

lad
En İyi Kadın Oyuncular: Amy Adams, Arrival – Jessica Chastain, Miss Sloane – Isabelle Huppert, Elle – Ruth Negga, Loving – Natalie Portman, Jackie

89. yıl Oscar, 74. yıl ise Altın Küre… Sanırım her zaman en zor kategori bu olmuştur ve olmaya devam edecektir. Yukarıdaki isimleri görüyorsunuz, kalitesini kanıtlamış oyunculardan, genç yeteneklere doğru gidiyor. Karar vermesi imkansız, sonuç ise asla haksız olamayacak kadar dolu bir kategori. Casey Affleck önemli bir rol üstlenmiş ve başarıyla tamamlamıştır. Interstellar filmindeki ufak rolünde bile beni etkileyen bu aktör kazanırsa şaşırmayalım. Loving filmi, izleyemediklerim arasındadır fakat ağır bir dram filmidir. Sağlam oyunculuk getirir böyle filmler. Joel Edgerton’un başardığına eminim. Favori filmimden Andrew Garfield, büyük isimlerin altında ezilmeyeceğini bilsem , Harika oynadı o almalı, derdim. Ve Viggo Mortensen ve Denzel Washington. Sözün bittiği yer. Kaptan Fantastik filmi nasıl en iyi film kategorisinde değil bilmiyorum. Ancak Viggo Mortensen’i bu filmle ödül alırken görmek isterim. Denzel Washington ise Viola Davis’in harikalar yarattığı filmde ön plana çıkmayı başarıyor. Hep birlikte göreceğiz.

John F. Kennedy’nin eşi Jackie Kennedy Onassis’i canlandıran Natalie Portman’a favori gözüyle bakıyorum. Filmin konusu olsun, o hayatı ekrana yansıtışı olsun, seçilirse eğer alkışlamak düşer. Gönlümün kazananı ise Amy Adams’dır. Arrival filmi de neden en iyilerde değil dediğim yapımlardan. Sağlam bir bilim-kurgu filmi olan Arrival, Amy Adams’ın harika oyunculuğuna ev sahipliği yapıyor. Bir başka aday film Nocturnal Animals’ta da Amy’i görüyoruz. Bu yılın hakedenlerinden olduğunu düşünüyorum.

EN İYİ OYUNCU – KOMEDİ VEYA MÜZİKAL

3

En İyi Erkek Oyuncu: Colin Farrell, The Lobster – Ryan Gosling, La La Land– Hugh Grant, Florence – Jonah Hill, War Dogs – Ryan Reynolds, Deadpool

annette-bening-horz

En İyi Kadın Oyuncu: Annette Bening, 20th Century Women – Lily Collins, Rules Don’t Apply – Hailee Steinfeld, The Edge of Seventeen – Emma Stone, La La Land – Meryl Streep, Florence

Bu kategoride kısa tutmayı istiyorum. Yine kesin bir sonuç göremiyorum. Ryan Gosling’i favori görüyorum. Colin Farrell, Hugh Grant gibi usta, Jonah Hill, Ryan Reynolds gibi başarılı komedyenlerin arasından sıyrılıp ödülü kapacaktır. Ancak benim gönlümden geçen Colin Farrell’dır. Eşsiz bir komedi filminde, insan ilişkilerinde başarılı olamayan bir karaktere hayat veriyor. Yalnız kalmış insanların tutuklandığı ve ilişki kurmaya zorlandığı bir distopya öyküsünde gerçekten duruşu bile insanı gülümsetiyor.

Bu organizasyonun kraliçelerinden Meryl Streep yine yerini almış gözüküyor. Buradaki çoğu filmi izlememiş bulunmaktayım. Ancak La La Land filminden veya Meryl Streep varsayımından yola çıkarsam, bu ikiliyi seçebilirim.

EN İYİ YARDIMCI OYUNCU – DRAMA, MÜZİKAL VEYA KOMEDİ

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Mahershala Ali, Moonlight – Jeff Bridges, Hell or High Water – Simon Helberg, Florence – Dev Patel, Lion – Aaron Taylor-Johnson, Nocturnal Animals

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Viola Davis, Fences – Naomie Harris, Moonlight – Nicole Kidman, Lion – Octavia Spencer, Hidden Figures – Michelle Williams, Manchester by the Sea

30ccf5c4a51a496a9efb33d2152110ed-horz

Yine zorlu bir kategorideyiz. İyi filmlerden, göze çarpan oyunculuklar. Favorinin Mahershala Ali olduğunu düşünüyorum. Jeff Bridges de hakedenlerden elbette ama Moonlight filminin ağırlığıyla Mahershala bu ödüle ulaşabilir. Gönlümün kazananı ise Aaron Taylor-Johnson’dır. Film ile birlikte, oyunculuğu beni gerçekten etkiledi. Kötü karakter oyunculuğu kolay gibi gözükür ancak fazla derindir. Başardığını düşünüyorum.

Daha demin ufak da olsa belirtmiştim. Bu kategoriyi Viola Davis, delip geçmeli, esip gürlemeli. Nicole Kidman gibi bir ismin bulunduğu bu kategoride Viola Davis’ten başkasına şans veremiyorum. Fences filminde harikalar yaratıyor.

EN İYİ YÖNETMEN

Damien Chazell, La La Land – Tom Ford, Nocturnal Animals – Mel Gibson, Hacksaw Ridge – Barry Jenkins, Moonlight – Kenneth Lonergan, Manchester by the Sea

Seçim yapmama imkan yok. La La Land filminin o sanatsal yapısının altında, Whiplash ile duyduğumuz Damien Chazell var. Savaş filmlerinin üstadı Mel Gibson benim favori filmimle burada yer alıyor. Ancak filmleri göz önünde bulundurarak, Barry Jenkins diyeceğim. Boyhood tarzı filmler – film şeridinde bir hayat- yönetmenlik ister. Senaryoyu yazarsın, oyuncuya oynatırsın ama diyalogsuz mimiksiz bir şekilde duyguları yansıtmak başkadır. Moonlight buna sahip. Favori, Barry Jenkins’dir. Gönlüm ise Tom Ford. “Damn, man” bu Nocturnal Animals beni çok etkiledi. Ödül almadan çıkmamalı. Başarılı bir yönetmenlik eseriydi.

EN İYİ SENARYO

Damien Chazelle, La La Land – Tom Ford, Nocturnal Animals – Barry Jenkins, Moonlight – Kenneth Lonergan, Manchester by the Sea – Taylor Sheridan, Hell or High Water

Farkındaysanız yazıp yönetmen yaygın bir hale geldi. Sanırım bu biraz işin kolay yanı. Yazdığınızı yönetmek. Yetenek gerektirmesi dışında tabi. Gönlümdeki belli Nocturnal Animals. Kendimi bulduğum, ağladığım, elimin titrediği senaryo. Kazanırsa saygılar, kazanmazsa da herkese önermekten vazgeçmeyeceğim. Favori çoğu kategorideki gibi aynı, etkileyici senaryosuyla Moonlight. Uyarlama senaryo gibi farklı bir kategori olsaydı iş değişirdi tabi.

EN İYİ MÜZİK

Nicholas Britell, Moonlight – Justin Hurwitz, La La Land – Johann Johannsson, Arrival – Dustin O’Halloran, Lion – Hans Zimmer ve Pharrell Wiilliams, Hidden Figures

The Middle of the World… Moonlight filminin soundtrack albümündeki favorim. Gördüğünüz gibi Hans Zimmer gibi büyük bir isim mevcut. Ancak Nicholas Britell, rakip tanımayacaktır. La La Land’ın müzikal olmasına rağmen. Arrival’da en etkili müzik On the Nature of Daylight olması ve parçanın da Max Richter’a ait olması sanırım yeterli bir yorum olur.

EN İYİ ŞARKI

Cant Stop the Feeling, Troller – City of Stars, La La Land – Faith, Sing – Gold, Gold – How Far I’ll Go, Moana

Justin Timberlake imzası olan Can’t Stop The Feeling favori görünüyor. Herkesin bildiği bir şarkı. Ancak How Far I’ll Go ile City of Stars’ın zorlayacağını düşünüyorum. Ryan Gosling zaten mükemmel bir şarkıcı. Dead Man’s Bones grubunu takip ediyordum. Emma Stone’un duru sesi ve güzel bir şarkıyla, City of Stars’ı da destekliyorum.

EN İYİ ANİMASYON FİLM

Kubo and the Two Strings – Moana – My Life as a Zucchini – Sing – Zootopia

Kubo and Two Strings, şahsen çok eğlenceliydi. Klişe bir senaryoya rağmen beni etkilemeyi başardı. Zootopia, yaratıcı bir animasyondu ancak kazanacağını düşünmüyorum. İzleme şansı bulamadığım diğer filmlere yarışmada başarılar diliyorum.

EN İYİ YABANCI FİLM

divines-horz

Divines (Fransa) – Elle (Fransa)- Neruda (Şili) – Forushande (İran/Fransa) – Toni Erdmann (Almanya)

Her sene bir ziyafet olan kategorideyiz. Asgar Farhadi, Forushande (Satıcı) filmiyle yerini alıyor. Divines gibi güçlü rakiplerden. Bağımsız sinema bu kategoride kendisini gösteriyor. Favoriyi bilmiyorum ancak benim adayım Toni Erdmann. Sade bir işleyiş, derin sahneler. Leviathan filmini anımsatan mesajlar ve oyunculuklar. Kazanırsa, görüşelim.

Evet, önyargılarımızdan kurtulup film izlemekte çok zorlanırız. Tür seçeriz, oyuncu seçeriz bazen süre bile seçeriz. Bu organizasyonlar bizler için birer nimet. Kazananlar, kim olursa olsun, filmleri kazananlar bizleriz. Film izlemeyi eksik etmeyin. Ödüller ise gece NBC’de yayınlanacak. Yarın sonuçlar elimizde olur. Beklemekteyim. Sağlıcakla kalın

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER