2016 senesi bize bir sürü film getirdi. Disney yılın en çok kazanan stüdyosu olurken -ki sadece yılın değil tüm zamanların yıllık hasılat rekorunu kırdı- bazı filmler de stüdyoları üzdü. Hatta Disney’de üzülen stüdyolar arasında!

The Divergent Series: Allegiant

maxresdefault

Aynı isimli kitaptan uyarlama olan seri ilk filminde yakaladığı başarıyı ne yazık ki burada yakalayamadı. Hatta yapımcılar serinin son filmini dizi yapmayı bile düşündüler. Neyse geçmiş olsun.

Bütçe: $110 milyon
Hasılat: $179,2 milyon

Ben-Hur

ben-hur-un-jeneriginde-haluk-bilginer-hatasi-184127-5

Haluk Bilginer filmde yer alacak diye coştuğumuz sonrasında kendisine ayrılan süreyi görünce hayal kırıklığına uğradığımız Ben-Hur’un yeniden uyarlaması gerçek anlamda kaybeden bir film oldu. Film gişede bütçesini bile çıkaramadı. Oh olsun.

Bütçe: $100 milyon
Hasılat: 94,1 milyon

Alice Through the Looking Glass

alice-through-the-looking-glass-movie-quotes

İlk filmiyle gönüllerde taht kuran Alice serisi ikinci filminde beklenen başarıyı gösteremedi. Bunda reklam yetersizliği ve Johnny Deep’in karısına uyguladığı şiddetin basına yansımasının da büyük etkisi var elbet.

Bütçe: $170 milyon
Hasılat: $299,5 milyon

The BFG

the-bfg-2016-film-izle-657

Vizyona büyük umutlarla giren sevimli devimizin macerasını anlatan film şaşırtıcı bir şekilde gişede bekleneni bulamadı ve kaybedenler listesine girdi.

Bütçe: $140 milyon
Hasılat: $178,4 milyon

Gods of Egypt

gods-of-egypt

Mısır tanrılarının bembeyaz olduğu, konusuz ve kuru aksiyondan başka bir şey olmayan bu filmimiz aslında bir nevi kazanan. Gerçekten bu kadar kötü bir film yapıp bütçeyi kurtarmak bir başarı.

Bütçe: $140 milyon
Hasılat: $150 milyon

Zoolander 2

İlk filmiyle absürt komedi seven izleyici kitlesini salona çekip iyi bir hasılat yapan film başarısını sürdüremedi. Son yılların parlayan yıldızı kambırbeybiye rağmen gişede kuş kadar hasılat yapan Zoolander 2 sinema tarihine adeta gömüldü.

Bütçe: $50 milyon
Hasılat: $50,9 milyon

Free State of Jones

free-state-of-jones

Kadrosu baya iyi olmasına rağmen Amerikan iç savaşını anlatan filmimiz gişede ciddi kayıpla karşılaştı. Demek ki eskisi kadar savaş temalı filmler sevilmiyor ya da Bir Er Ryan’ı Kurtarmak daha gelmiyor…

Bütçe: $50 milyon
Hasılat: $23 milyon

Ghostbusters

ghostbusters-2016-trailers-tv-spots-posters

Beni en üzen film ise Ghostbusters oldu. Kadın komedi oyuncusu denildiğinde son zamanlarda akla ilk gelen oyuncu olan Melissa McCarthy’nin en komik olmayan filminin hangisi olduğunu sorsalar sanırım cevabım Ghostbusters olur. Mike&Molly’nin her hangi bir bölümü bile bundan daha komikti. İlk defa bir remake için heyecanlanıp filmden hüsranla ayrıldım. Fragmanı yayınlandıktan sonra yapılan kadın düşmanı propagandaya karşı anketlerde yılın en beklenen komedi filmi olarak çıkan film hayranlarını gerçek anlamıyla yıktı. E hal böyle olunca Sony’nin pişmanlıklar listesine bir film daha eklenmiş oldu.

Gişe: $144 milyon
Hasılat: 194,9 milyon

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER